Spis treści
- 1. Dobierz kolor farby do karnacji i naturalnego koloru włosów
- 2. Wybierz rodzaj farby ze względu na jej trwałość i właściwości
- 3. Zregeneruj i przygotuj włosy do koloryzacji
- 4. Wypróbuj kosmetyk - zrób próbę uczuleniową
- 5. Zabezpiecz włosy przed działaniem chemicznych składników
- 6. Rozważnie mieszaj kolory
- 7. Wykorzystaj farbę od razu po wymieszaniu
- Farbowanie włosów w czasie miesiączki
- 8. Nie przegrzewaj włosów podczas koloryzacji
- 9. Pilnuj czasu koloryzacji
- 10. Poddaj włosy dodatkowej pielęgnacji
- Jak pokryć siwe włosy?
- 11. Pozostaw efekt koloryzacji na dłużej
- 12. Dbaj o włosy po koloryzacji
- Zobacz, jak wygląda koloryzacja włosów typu ombre i sombre
Domowa koloryzacja jest rozwiązaniem ekonomicznym i wymaga mniejszego nakładu czasu niż farbowanie w salonie fryzjerskim. Jeśli chcesz zaoszczędzić na wizycie u fryzjera, możesz ufarbować włosy w domu samemu lub z pomocą drugiej osoby. Kluczem do sukcesu w domowej koloryzacji jest wybór odpowiedniego koloru, który po położeniu na włosy nie zmieni odcienia, a także technika koloryzacji, która pozwala na uzyskanie jednolitego koloru.
Prawidłowo wykonana koloryzacja jest szybsza, tańsza i nie niszczy włosów. Pamiętaj, jeśli nie czujesz się na siłach, nie ryzykuj. Fatalny i niejednolity kolor będzie wymagał interwencji fryzjera, a to szkody trudne do usunięcia.
1. Dobierz kolor farby do karnacji i naturalnego koloru włosów
Wybierz swój najlepszy kolor. Nową barwę włosów dostosuj do karnacji i naturalnego koloru włosów. Taki efekt zapewnia zmiana oryginalnego koloru o 2–3 tony. Jeśli, jak większość Polek, jesteś chłodną szatynką lub blondynką o jasnej, porcelanowej cerze, wybieraj chłodne odcienie farb – popielaty i platynowy blond, mahoń, czarny z nutą fioletu. Jeśli masz cerę o ciepłym kolorycie, kremowo-beżową lub brzoskwiniową, sięgnij po farby z ciepłej gamy barw – złocisty blond, miodowy, miedziany, złocisty brąz.
- Unikaj odcieni podkreślających niedoskonałości cery, np. czerwienie nie są dobre przy widocznych naczynkach, a ciepły piaskowy blond przy szarej, zmęczonej skórze.
2. Wybierz rodzaj farby ze względu na jej trwałość i właściwości
Zdecyduj się na rodzaj farby. Formuła preparatu decyduje bowiem o trwałości koloru. Jeśli chcesz tylko na chwilę zaskoczyć znajomych ekstrawagancką barwą włosów, sięgnij po szamponetkę. Nie zawiera amoniaku, wiec pigmenty nie przenikają do wnętrza włosa, ''oblepiają'' go z zewnątrz i zmywają się po 6–8 umyciach głowy.
Trwalsze są szampony i kremy koloryzujące – efekt utrzymuje się do 28 myć (lub 6–8 tygodni). Takimi preparatami możesz rozjaśnić albo przyciemnić włosy o 1–2 tony i pokryć pojedyncze siwe włosy. Kolor zmywa się równomiernie, więc nie ma odrostów.
Bardziej radykalną zmianę koloru i pokrycie siwizny umożliwiają farby trwałe, bo zawierają amoniak, który silnie odchyla łuski włosa, by pigmenty mogły wniknąć do wnętrza. Nie zmywają się podczas mycia, ale pojawiają się odrosty.
3. Zregeneruj i przygotuj włosy do koloryzacji
Zniszczone włosy najpierw zregeneruj, w przeciwnym razie farba będzie w nie wnikać nierównomiernie. Trzeba wzmocnić strukturę włosów, nawilżyć je i wygładzić ich łuski. Potem zaś, do farbowania najlepiej wybierz szampon lub krem koloryzujący. Wprawdzie nie dadzą tak trwałego koloru jak farba, ale ze względu na niewielką zawartość amoniaku i wody utlenionej będą znacznie bezpieczniejsze dla włosów.
4. Wypróbuj kosmetyk - zrób próbę uczuleniową
Producenci często zmieniają składniki farb, więc nawet jeśli wcześniej nie miałaś żadnych uczuleń, lepiej przeprowadź test. Jeśli wypadnie pomyślnie, ale podczas nakładania preparatu skóra początkowo będzie podrażniona – to naturalna reakcja, która nie musi niepokoić. Jednak, gdy pieczenie nie mija albo jeszcze się nasila, czym prędzej zmyj farbę.
5. Zabezpiecz włosy przed działaniem chemicznych składników
Nie myj wcześniej włosów, najlepiej nawet przez 2–3 dni przed koloryzacją. Wytworzy się wtedy naturalny płaszcz lipidowy, który zabezpieczy włosy i skórę głowy przed agresywnym działaniem składników chemicznych farby.
6. Rozważnie mieszaj kolory
Rozważnie mieszaj kolory. Jeśli chcesz uzyskać własny, niepowtarzalny kolor, możesz wymieszać 2, a nawet 3 farby, ale powinny to być produkty o tej samej tonacji i tego samego producenta. Jest to jednak zawsze ryzykowne przedsięwzięcie i lepiej skorzystać z gotowych farb, które są profesjonalnym miksem koloru bazowego oraz intensywnego modnego tonu.
7. Wykorzystaj farbę od razu po wymieszaniu
Sprawnie przeprowadź zabieg. Użyj farby zaraz po wymieszaniu składników, ponieważ reakcja po zetknięciu się cząsteczek barwnika z utleniaczem zachodzi błyskawicznie. Jeśli nie nałożysz jej w ciągu 5–10 minut, farba może nie zadziałać dobrze.
Do długich włosów powinnaś przygotować sobie 2 opakowania preparatu. Jeśli zostanie trochę farby, wyrzuć ją – nie odkładaj na później, bo już nie będzie nadawała się do użycia.
Farbowanie włosów w czasie miesiączki
Możesz farbować włosy w czasie menstruacji, to nie szkodzi i nie ma wpływu na zdrowie. W czasie miesiączki możesz jednak zauważyć, że skóra jest bardziej wrażliwa i dlatego farby mogą ją podrażnić mocniej niż zwykle. W tym okresie zmienia się również poziom wrażliwości na zapachy, dlatego farbowanie dla niektórych kobiet jest nie do zniesienia.
W czasie menstruacji temperatura ciała zmienia się (jest podwyższona) i może to wpływać na czas farbowania. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do farbowania włosów podczas miesiączki. Ewentualne przykre odczucia są kwestią indywidualną każdej kobiety.
8. Nie przegrzewaj włosów podczas koloryzacji
Niczym nie przykrywaj włosów pokrytych farbą. Jeśli założysz na głowę np. foliowy czepek, preparat nie będzie mógł się utlenić, a jest to warunek niezbędny do tego, by zaszła prawidłowa reakcja chemiczna. Gdy owiniesz głowę ciepłym ręcznikiem, podwyższona temperatura może spowodować przyśpieszenie reakcji chemicznych i przynieść inny efekt, niż oczekiwałaś.
9. Pilnuj czasu koloryzacji
Koloryzacja włosów przebiega wieloetapowo. Jeśli za szybko spłuczesz preparat, może się okazać, że włosy mają zaskakującą (np. zielonkawą) barwę, kolor jest nierównomiernie położony albo w ogóle niewidoczny. Gdy przetrzymasz farbę, możesz zniszczyć włosy i podrażnić skórę głowy.
10. Poddaj włosy dodatkowej pielęgnacji
Nie zapomnij o położeniu odżywki. Taki preparat, bardziej skondensowany od odżywek używanych na co dzień, jest obecnie dołączany do każdej farby. Ma za zadanie domknąć łuski włosa po zakończonym zabiegu, wygładzić je i zapobiec wypłukiwaniu koloru. Żeby zadziałał jeszcze lepiej, możesz po jego nałożeniu przykryć głowę foliowym czepkiem i owinąć ogrzanym ręcznikiem – w cieple składniki odżywki wnikną głębiej. Czasem opakowanie z odżywką jest przeznaczone do kilkukrotnego użycia (po tygodniu i dwóch), bo preparat również odświeża kolor włosów.
Jak pokryć siwe włosy?
Siwe włosy to włosy pozbawione naturalnego barwnika (melaniny). Za to ich keratynowa otoczka jest na tyle gruba, że sztucznym pigmentom trudno jest przez nią przeniknąć. Dlatego do domowego farbowania siwizny najlepsze są trwałe farby, które zawierają dostatecznie dużo amoniaku i wody utlenionej, by pokonać keratynową otoczkę. Najlepiej farbowanie siwych włosów powierzyć fryzjerowi.
11. Pozostaw efekt koloryzacji na dłużej
Zadbaj o kolor. Żeby przedłużyć efekt koloryzacji, stosuj kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych. Takie szampony, odżywki, a także środki do stylizacji zawierają filtry UV oraz inne specjalne składniki, dzięki którym kolor jest trwalszy. Natomiast, jak najrzadziej używaj szamponów przeciwłupieżowych, ponieważ ścierają lekko powierzchnię włosa, co sprawia, że już po kilku myciach kolor blaknie i matowieje. Podobnie działają szampony głęboko oczyszczające, które usuwają z włosów resztki środków do stylizacji.
- Specjalnego traktowania wymagają włosy rozjaśniane, gdyż mają tendencję do żółknięcia. Kosmetyki przeznaczone do włosów blond zawierają pigmenty, które zapobiegają żółknięciu koloru, oraz składniki nabłyszczające i rozświetlające. Jeśli mimo ich stosowania pojawia się niechciany żółty odcień, warto sięgnąć po specjalne fioletowe szampony lub płukanki przywracające włosom szlachetny blond.
12. Dbaj o włosy po koloryzacji
Pamiętaj o regeneracji. Po farbowaniu włosy mogą być przesuszone i bardziej łamliwe, dlatego ważne jest dostarczanie im substancji nawilżających i przywracających elastyczność. Odżywki to za mało – raz w tygodniu połóż intensywnie regenerującą maskę z gliceryną, pantenolem, witaminą E, odżywczymi olejkami i wyciągami z roślin.
Nakładaj preparat na całą długość włosów, szczególnie starannie wmasowując go w końcówki, które najbardziej mają skłonność do rozdwajania się i łamania. Żeby zadziałał skuteczniej, możesz owinąć głowę ciepłym ręcznikiem, bo wtedy rozchylą się łuski włosów i regenerujące substancje wnikną łatwiej i głębiej.