Henna brwi i rzęs. Jak samodzielnie farbować brwi i rzęsy henną?

2017-04-19 10:23

Henna to tani i bezpieczny sposób na przyciemnienie i podkreślenie koloru brwi i rzęs. Jeśli szukasz rozwiązania problemu codziennego makijażu, to dzięki hennie nie będziesz musiała martwić się o kolor rzęs i brwi nawet przez 3-4 tygodnie.

Henna brwi i rzęs. Jak samodzielnie farbować brwi i rzęsy henną?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Henną można barwić rzęsy i brwi, aby wyrównać ich kolor lub nieco przyciemnić. Taki makijaż utrzymuje się nawet przez kilka tygodni i stopniowo wymywa.

Spis treści

  1. Henna do farbowania włosów, rzęs, brwi
  2. Henna na brwi i rzęsy - profesjonalne farbowanie
  3. Przed farbowaniem henną
  4. Nakładanie henny na brwi i rzęsy
  5. Zmywanie henny

Henna to nazwa proszku służącego do barwienia skóry i włosów. Powstaje z ususzonych i rozdrobnionych liści lawsonii bezbronnej – Lawsonia inermis. Lawsonia to krzew rosnący w gorącym klimacie, a jego liście zawierają czerwony barwnik – lawson, który łączy się z keratyną zawartą we włosie, nadając mu kolor. Barwnik wykorzystywany jest również do barwienia skóry, by nadać jej jednolity, ciemniejszy kolor lub tworząc zmywalny tatuaż. Im wyższa temperatura otoczenia, tym większa zawartość barwnika w roślinie, nic więc dziwnego, że henna największą popularnością cieszy się w Azji i Afryce, gdzie jej stosowanie sięga czasów Starożytnego Egiptu.

Henna jest najczęściej używana do robienia zmywalnych tatuaży, takich jak tradycyjne, hinduskie mehendi.

Naturalna henna to zielonkawy proszek, który sam w sobie nie jest barwiący. Potrzebne jest działanie kwasów oraz temperatury, aby z liści wydobył się barwnik. Samodzielne przygotowywanie henny to skomplikowany proces, wymagający mieszania proszku z sokiem z cytryny, olejkami eterycznymi, cukrem, wodą i innymi składnikami, dzięki którym mieszanka będzie miała lepszą, lepką konsystencję. Odpowiednie przygotowanie naturalnej henny wymaga wprawy i doświadczenia.

Henna do farbowania włosów, rzęs, brwi

Naturalna henna zawiera tylko jeden barwnik o kolorze czerwono – brunatnym, a więc tylko na taki kolor można pofarbować włosy i skórę za pomocą czystej henny. W sklepach dostępnych jest natomiast wiele kolorów farb, od ciemnych blondów po czarne, które sprzedawane są jako henna.

Preparaty mogą być dostępne w postaci proszku, który należy zmieszać z wodą utlenioną lub w postaci kremów i żeli, jako już gotowe farby na bazie henny. Należy zwrócić wtedy uwagę na skład i na dodatkowe barwniki użyte przy produkcji, często zamiast naturalnego produktu pochodzenia roślinnego, możemy dostać silnie uczulający preparat zawierający sztuczne barwniki.

Popularnym, zdrowym barwnikiem nadającym hennie kolor czarny jest indygo, inne kolory również można uzyskać poprzez mieszankę naturalnych, roślinnych barwników. Groźne natomiast mogą być preparaty, w których skład wchodzi czarny barwnik Parafenylenodiamina, czyli PPD, który jest silnym alergenem. Jest on typowym składnikiem tzw. „czarnej henny”, używanej do wykonywania nieprofesjonalnych, popularnych szczególnie latem tatuaży. PPD jest też używane w farbach do włosów i do brwi i rzęs, warto więc przed użyciem takiego preparatu przeprowadzić test na alergię.

Po farbowaniu brwi można wydepilować włoski. Nie można natomiast depilować brwi tuż przed aplikacją henny.

Henna na brwi i rzęsy - profesjonalne farbowanie

Henną można pofarbować brwi i rzęsy w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Jeśli chcemy wykonać taki zabieg samodzielnie, należy przede wszystkim kupić preparat z naturalnymi barwnikami lub na co najmniej 24 godziny przed farbowaniem zrobić test alergiczny. Henna najlepiej sprawdzi się u osób o jasnej karnacji i jasnych brwiach i rzęsach.

Przed farbowaniem henną

Test alergiczny polega na nałożeniu preparatu na obszar o średnicy monety 1 groszowej na obszar tuż za uchem lub w zgięciu łokcia. Po wyschnięciu preparatu, należy odczekać co najmniej 24 godziny i obserwować reakcję skóry. Jeśli nie zauważymy niepokojących objawów, możemy przystąpić do malowania.

Szczególnie ważne jest, by odpowiednio dobrać kolor do brwi. Na początku lepiej nie wybierać ciemnych kolorów, ponieważ nie wiemy jak szybko i mocno nasze włosy złapią kolor i mimo stosowania się do zaleceń opisanych na ulotce, kolor może wyjść zbyt ciemny. Można też wybrać hennę w żelu, która z reguły jest delikatniejsza i daje subtelniejszy efekt. Preparaty do domowego farbowania kosztują od kilku do kilkunastu złotych i starczają nawet na kilkanaście aplikacji.

Nakładanie henny na brwi i rzęsy

Podczas nakładania preparatu trzeba stosować się ściśle do zaleceń na ulotce i zachować środki ostrożności, aby henna nie dostała się do oczu. Aby uniknąć zabarwienia skóry naokoło należy posmarować ją wazeliną lub tłustym kremem, a na dolną powiekę położyć płatek kosmetyczny lub gazę.

Następnie należy rozprowadzić produkt starając się jak najmniej dotykać skóry, szczególnie skóry między włoskami brwi, aby efekt był jak najbardziej naturalny. W zależności od marki preparatu, należy trzymać go na rzęsach i brwiach od 5 do 10 minut i zmyć mokrym wacikiem.

Efekty farbowania powinny utrzymać się przez 3-4 tygodnie na rzęsach i do 2 tygodni na brwiach. Henna nie jest szkodliwa i nie osłabia włosów, można powtarzać zabieg jak tylko efekty przestaną być widoczne.

Zmywanie henny

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z efektów lub brwi wyszły zbyt ciemne, można rozjaśnić je płynem do demakijażu lub specjalnym płynem do zmywania henny. Większych wpadek przy robieniu henny na rzęsach i brwiach unikniemy, jeśli oddamy się w ręce profesjonalnej kosmetyczki. Zabieg w gabinecie kosmetycznym kosztuje od 20 do 40 zł, razem z modelowaniem kształtu brwi.

Warto wiedzieć

Przeciwwskazania do farbowania rzęs i brwi henną:

  • świeżo wykonana depilacja,
  • ranki i skaleczenia w obszarze brwi i powiek,
  • alergia na składniki preparatu,
  • zaczerwienienie, opuchlizna powiek,
  • jęczmień,
  • stany zapalne oka.