O tym, że smog jest bardzo niebezpieczny dla całego organizmu, mówi się ostatnimi czasy dość często. Wiadomo, że szkodzi on płucom, układowi krwionośnemu i sercu, a dla kobiet w ciąży jest szczególnie groźny, bo jego cząsteczki przedostają się przez łożysko i docierają do płodu.
Na negatywne działanie smogu narażona jest też skóra. W smogu, jaki zalega nad większością polskich miast i miejscowości, unosi się mnóstwo szkodliwych substancji, w tym pyły niskocząsteczkowe PM 2,5 i PM 10, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie (takie jak ołów, rtęć czy kadm), a także benzopiren oraz dioksyny. Gdy tylko wyjdziesz z domu, ten chemiczny koktajl natychmiast osiada na skórze, dlatego właśnie warto na co dzień stosować kosmetyki antysmogowe.
Spis treści
Jak smog wpływa na skórę?
Udowodniono, że zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko występowania przewlekłych chorób skóry, zwłaszcza trądziku i egzemy, a także jest jedną z przyczyn alergii, w tym kontaktowych. Cząsteczki chemiczne atakują struktury skóry, w tym kolagen i lipidy, doprowadzając do poważnych uszkodzeń i stanów zapalnych.
Badania pokazują również, że skóra osób, które często są narażone na smog, szybciej się starzeje, co ma związek z tzw. stresem oksydacyjnym, czyli uszkodzeniami komórek, wywołanymi przez wolne rodniki, jakie tworzą się w skórze pod wpływem zanieczyszczeń.
To oczywiste, że w wieku dwudziestu paru lat ta perspektywa wydaje się jeszcze bardzo odległa. Jednak pewne skutki wpływu zanieczyszczonego powietrza na stan cery są widoczne dużo szybciej - to przede wszystkim różnego rodzaju podrażnienia wynikające z bezpośredniego działania na skórę chemicznych substancji, które na niej osiadają. Składniki smogu mają rozmiary nanometrów, bez trudu wnikają więc w pory skóry, ujścia gruczołów potowych i łojowych oraz mieszków włosowych, a następnie powodują w naskórku trudne do przewidzenia spustoszenia.
Czytaj także: Zaburzenia hormonalne: jak je rozpoznać? 7 sygnałów organizmu
W ciąży podrażnienia skóry zdarzają się dość często na skutek wahań poziomu hormonów. Jednak gdy cera zacznie reagować swędzeniem i pieczeniem w sytuacjach, które do tej pory nie dawały takich objawów, lub wręcz bez wyraźnego powodu (bo nie stosowałaś żadnego nowego kosmetyku ani nie zjadłaś niczego, co mogłoby spowodować taką reakcję), prawdopodobnie winowajcą będzie właśnie smog.
Narażona na zanieczyszczone powietrze skóra może być też bardziej podatna na przebarwienia i poszarzała. Wreszcie cząsteczki smogu, uszkadzając barierę hydrolipidową, sprawiają, że znajdująca się w naskórku woda szybciej z niego odparowuje. To zaś jest bezpośrednią przyczyną nadmiernego przesuszania się cery – a warto pamiętać, że w trakcie ciąży i tak ma ona tendencje do nadmiernej suchości.
Zobacz: Skóra w ciąży: jakie ma potrzeby?
Rozstępy w ciąży. Jak przeciwdziałać rozstępom w kolejnych trymestrach ciąży?
Jak działają kosmetyki antysmogowe?
Zimą sytuacja jest otyle trudna, że mróz i wiatr dodatkowo podrażniają i odwadniają skórę, co również osłabia jej ochronny płaszcz hydrolipidowy. Dlatego obecne w zanieczyszczonym powietrzu substancje łatwiej i szybciej mogą przedostać się wgłąb naskórka.
Wcale nie poprawia się to latem - także wtedy w wielu miastach w Polsce powietrze jest nie najlepszej jakości, a dodatkowo skóra latem w większym stopniu wystawiona jest na szkodliwe działanie promieni słonecznych.
Z tego powodu skórę warto chronić przed smogiem cały rok, i to najlepiej na każdym etapie dziennej pielęgnacji.Z pomocą przychodzą coraz bardziej popularne kosmetyki antysmogowe (zwane także kosmetykami anti-pollution).
Podstawą antysmogowej pielęgnacji jest dobry krem na dzień – taki, który nie tylko wzmocni naturalne mechanizmy ochronne, ale też dostarczy antyoksydantów, usuwających nadmiar wolnych rodników (te składniki to np. witamina E).
Jeśli stan powietrza częściej jest zły niż dobry, warto stosować kremy opracowane z myślą o ochronie przed smogiem, które – dzięki zawartości substancji filmotwórczych – dodatkowo tworzą na skórze niewyczuwalną, lecz skuteczną barierę zabezpieczającą przed zanieczyszczeniami. Powinien też mieć filtr UV, który ochroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
W pewnym stopniu skórę może też chronić makijaż, który stworzy barierę trudną do pokonania dla chemicznych pyłków. Tu szczególnie cenne, z powodu swoich właściwości, są kosmetyki mineralne i podkłady z dodatkiem antyoksydantów.
Przeczytaj: Rośliny antysmogowe - sposób na czystsze powietrze w mieszkaniu
W dni, kiedy normy zanieczyszczeń są znacznie przekroczone, tuż po powrocie do domu warto dokładnie umyć twarz, zmywając ze skóry cały ten chemiczny koktajl, który osiadł na niej w ciągu dnia.
Dopełnieniem pielęgnacyjnej rutyny będzie odpowiedni płyn micelarny, żel myjący i tonik. W sklepach dostępne jest także wiele maseczek do twarzy, m.in. z węglem - ten składnik doskonale "wyciąga" ze skóry zanieczyszczenia.
Krem, który nakładasz na noc, powinien mieć działanie regenerujące, ale on również powinien zawierać antyoksydanty. Szczególnie sprawdzą się kosmetyki z koenzymem Q10, kwasem hialuronowym, witaminami C i E, resweratrolem, bioflawonoidami, peptydami, wyciągiem z miłorzębu japońskiego, a także z ekstraktami z zielonej herbaty, soi i ostropestu – bogatymi w polifenole i flawonoidy.