Spis treści
Świąteczne kosmetyki naturalne możesz zrobić z produktów, których używasz w kuchni podczas przygotowań do Bożego Narodzenia. Zamiast wyrzucać resztki warzyw, owoców i przypraw możesz przyrządzić doskonałe maseczki, peelingi, aromatyczne kąpiele i masła nawilżające. Stwórz w domu własną manufakturę kosmetyczną i przekonaj się, że to, co służy twojemu organizmowi, służy również skórze.
Przepisy na domowe kosmetyki ze świątecznych produktów spożywczych
Peeling z maku
Składniki:
- bezzapachowy krem nawilżający lub śmietana,
- mak,
- cynamon.
Jako bazy można użyć ulubionego gęstego kremu, balsamu nawilżającego lub gęstej śmietany. Do bazy należy dosypać maku, aby mazidło przybrało gęstą konsystencję. Najlepiej znaleźć złoty środek w proporcjach - maku nie może być zbyt dużo, ale peeling musi być gęsty. Mamy uzyskać efekt delikatnego ścierania, nie podrażnienia skóry. Do powstałej masy warto dodać małą łyżeczkę cynamonu, dzięki czemu uzyskamy piękny i świąteczny zapach. Peeling doskonale sprawdza się w pielęgnacji dłoni i stóp oraz całego ciała. Poziom ścieralności zależy głównie od ilości maku i konsystencji peelingu.
Peeling z żółtkiem
Składniki:
- żółtko jaja,
- oliwa z oliwek,
- miód,
- cukier biały lub cukier trzcinowy.
Żółtko razem z łyżeczką oliwy z oliwek i miodem należy utrzeć, a następnie dodać cukier biały lub trzcinowy. Jeśli konsystencja mazidła jest zbyt gęsta, można dodać odrobinę oliwy lub soku z cytryny. Scrub stosować na całe ciało. Warto pamiętać o tym, że peeling można użyć tylko raz, ponieważ żółtko w nim zawarte szybko traci termin przydatności.
Maseczka z twarogu na dekolt i biust
Składniki:
- garść pokrojonej natki pietruszki,
- 6 łyżek tłustego twarogu.
Wymieszaj składniki tak, aby stworzyć jednolitą papkę. Nałóż miksturę na oczyszczoną skórę dekoltu i piersi, po czym pozostaw ją na 20 minut. Następnie zmywaj maseczkę ciepłą wodą. Na koniec nałóż nawilżający balsam. Dla uzyskania widocznych efektów zalecana jest intensywna kuracja. Stosuj maseczkę 3-4 razy w tygodniu.
Polecany artykuł:
Maseczka na włosy z piwa i rumu
Składniki:
- ciemne piwo,
- rum,
- sok z cytryny.
Pół szklanki ciemnego piwa wymieszać z łyżką rumu i nałożyć na włosy. Po 20 minutach należy zmyć maseczkę ciepłą wodą używając do tego soku z cytryny. Maseczka z rumu i z piwa pomoże szczególnie w problemach z porostem włosów.
Tonik z liści laurowych
Składniki:
- liście laurowe,
- wrzątek.
Liście laurowe (1-2 listki) zalać szklanką wrzątku i po wystygnięciu przelać do słoiczka lub szklanej buteleczki. Tonik nadaje się do użytku przez ok. 3 dni. Przemywanie twarzy tonikiem pomoże wysuszyć krostki i pryszcze. Nie jest polecany dla suchej skóry.
Maseczka nawilżająca z miodu
Składniki:
- miód,
- tłuste mleko.
Maseczka idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry twarzy. Warto mieć na uwadze, że nie każda skóra dobrze reaguje na kosmetyki z miodu i może wystąpić objaw alergii. Na początku najlepiej przetestować kosmetyk na małym kawałku skóry twarzy. Maseczkę należy wykonać z miodu i tłustego mleka. Dokładnie mieszając składniki powinniśmy uzyskać na tyle gęstą konsystencję, że bez trudu utrzyma się na twarzy, szyi i dekolcie. Po 15 minutach od nałożenia mazi, trzeba dokładnie umyć skórę letnią wodą.
- Dodając do maseczki odrobinę maku lub cukru, a nawet garstkę rozdrobnionych migdałów, uzyskamy doskonały peeling.