Spis treści
- Jak dobrać makijaż pod oprawki okularów?
- Makijaż pod okulary dla dalekowidzów
- Makijaż pod okulary dla krótkowidzów
Okularnice wiedzą, jak trudno wykonać makijaż, który będzie dobrze wyglądał pod szkłami. Powinien pasować do typu urody, być dobrany do wady wzroku (+/-) i jeszcze utrzymywać się w granicach aktualnie panujących trendów. Na szczęście przy obecnej ilości dostępnych oprawek, to wszystko jest możliwe do osiągnięcia. W końcu wiele osób nosi okulary zerówki i uważa je za swoją ozdobę.
Wystarczy poznać kilka zasad i wiedzieć, jak dobrać makijaż do swojej minusowej lub plusowej wady. U krótkowidza szkła zmniejszają oko, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby wyglądało na większe. Z kolei przy dalekowzroczności oko wygląda na większe niż jest w rzeczywistości i należy to odpowiednio wyrównać.
Oszczędź nos
Staraj się nie pokrywać nosa dużą ilością podkładu, pudru i korektora. Makijaż tej strefy ogranicz do minimum. Dlaczego? Głównie dlatego, że nos bezpośrednio styka się z oprawkami okularów, które zbierają nadmiar kosmetyków, a twarz wygląda wtedy na nierówno pomalowaną. Jeśli zdarza ci się zdejmować okulary w ciągu dnia, tym bardziej zadbaj, by makijaż na nosie nie był niechlujny.
Zimą, kiedy okulary mogą zaparować, korzystaj z kosmetyków wodoodpornych. Unikniesz rozmazanego makijażu.
Jak dobrać makijaż pod oprawki okularów?
Jeśli już masz oprawki pasujące do twojego kształtu twarzy, czas na znalezienie najbardziej pasującego do nich makijażu. W okularach będziesz prezentować się najładniej, kiedy górna część oprawki znajdzie się nieco poniżej brwi. Zawsze podkreślaj brwi cieniem i rozczesuj szczoteczką. Możesz je też woskować. Są blisko okularów, dlatego przyciągają wzrok twoich rozmówców i muszą się ładnie prezentować.
Jeśli jesteś posiadaczką długich rzęs, a okulary są osadzone głęboko, uważaj na maskarę. Pomaluj rzęsy tak, żeby nie dotykały szkieł. W innym przypadku je pobrudzą lub nieładnie wygną się w różne strony. Podczas tuszowania rzęs, ruszaj szczoteczką jak pokrętłem. Dzięki temu będą podkręcone i ładnie „otworzą” oko do góry, zamiast sterczeć w stronę szkieł.
Przy okularach wyjątkowo korzystnie wypadają zaznaczone kości policzkowe, dlatego warto je musnąć mocniejszym kolorem. Usta ułóż na kształt „rybki” i podkreśl zagięcia policzków różem. Na dolną część tej linii nałóż bronzer, a na górną przy skroni rozświetlacz.
Szminka pod kolor oprawek okularów
Niektórzy decydują się na jedne droższe oprawki, a inni wolą mieć kilka tańszych. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, eksperymentuj z makijażem w zależności od tego, jakie akurat nosisz okulary. Możesz nawet dobrać kolor szminki pod kolor oprawek. W ten sposób uzyskasz bardzo stylowy i interesujący efekt.
Makijaż pod okulary dla dalekowidzów
Kobiety noszące plusy powinny lekko pomniejszyć oko i wykonać makijaż, dzięki któremu będzie ono wyglądać na mniej „wyłupiaste”. Tutaj nie ma miejsca na najmniejsze niedociągnięcia, ponieważ szkła z plusem działają jak lupa i uwydatniają każdy błąd. Makijaż dzienny powinien być delikatny, bo w tym wypadku oczy wyglądają wyraziście bez pomocy kosmetyków.
- Oprósz powieki pudrem i zakryj korektorem cienie pod okiem. Wklepuj kosmetyk dokładnie, żeby nie zostawić go w zagięciach zmarszczek. Grube szkła sprawiają, że te linie są bardziej widoczne.
- Jeśli masz suchą skórę, wcześniej użyj dobrego kremu nawilżającego.
- Powieki pomaluj jasnym, matowym cieniem, np. beżowym, kremowym lub bladoróżowym. Nie używaj metalicznych i brokatowych kolorów.
- Górną powiekę obrysuj kredką lub eyelinerem. To samo możesz zrobić z dolną powieką, jeśli wybierasz się na imprezę. Kształt linii dopasuj do swoich oprawek - do podłużnych dobre będzie kocie oko i jaskółka, do okrągłych gruba kreska do góry.
- Ogranicz się do maksymalnie dwóch kolorów oprócz czarnego i beżu.
- Rzęsy wytuszuj delikatnie, żeby nie ocierały się o szkła. Zrób to dokładnie, nie zostawiając grudek.
- Usta pomaluj błyszczykiem lub szminką w naturalnym odcieniu.
Polecany artykuł:
Makijaż pod okulary dla krótkowidzów
Minusy w szkłach zmniejszają optycznie oko, dlatego tutaj makijaż może, a nawet musi być mocniejszy. Wymaga to zwykle więcej czasu, za to mniej wprawy niż u osób dalekowzrocznych. Od razu zrezygnuj z czarnej kreski na dolnej powiece, bo dodatkowo zawęża oko.
- Przy nakładaniu podkładu i korektora uważaj, żeby nie dojść do samego brzegu dolnej powieki, ponieważ to również optycznie zmniejsza oczy.
- Pomaluj powiekę cieniem bazowym w stonowanym kolorze.
- Linię wodną podkreśl białą lub złotą kredką.
- Na dzień możesz wybrać smokey eyes w lżejszej wersji, a na wieczór w mocniejszej. Używaj odcieni błyszczących, połyskujących, metalicznych. Jeśli się spieszysz, podkreśl brązowym cieniem załamanie na górnej powieki i przejdź do kolejnych kroków. Łuk brwiowy i miejsce pod dolną powieką podkreśl rozświetlaczem.
- Wytuszuj górne i dolne rzęsy. Postaraj się podkreślić również najmniejsze włoski w kącikach oczu.
- Podkreśl usta różową lub czerwoną szminką. Oczy są „schowane” za okularami, więc możesz sobie na to pozwolić.
Polecany artykuł: