Masaż relaksacyjny to obecnie jeden z wielu sposobów na odprężenie i rozluźnienie ciała oraz wyciszenie psychiki. W dzisiejszym zabieganym świecie pełnym stresów i nerwów masaż relaksacyjny bywa jedynym ratunkiem, który jest w stanie zniwelować napięcie mięśniowe, które bardzo niekorzystnie wpływa zarówno na ciało, jak i na psychikę.
Ból pleców, sztywność karku to powszechne problemu prawie każdego. Na szczęście obecnie mamy mnóstwo rodzajów masażu relaksacyjnego do wyboru dzięki ogromnej ofercie salonów masażu, SPA czy fizjoterapeutów.
Czytaj: Relaks w ciąży: sposoby na zdenerwowanie i stres w ciąży
Spis treści:
- Masaż relaksacyjny - co warto o nim wiedzieć?
- Rodzaje masażu relaksacyjnego
- Przygotowanie do masażu relaksacyjnego
- Wskazania do masażu relaksacyjnego
- Jak działa masaż relaksacyjny?
- Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego
Masaż relaksacyjny - co warto o nim wiedzieć?
Z masażu relaksacyjnego można korzystać nawet codziennie, a sesja trwa zazwyczaj około jednej godziny. Mimo że istnieje wiele rodzajów masaży relaksacyjnych, to jednak każdy z nich łączą wspólne elementy.
Przede wszystkim masaż zawsze wiąże się z dotykiem - czy to całych dłoni, samych kciuków, kostek czy specjalnych stempli oraz kamieni - i trzeba zawsze być gotowym na kontakt z drugim człowiekiem lub specjalnym przedmiotem.
Masażom relaksacyjnym często towarzyszą również dźwięki - przyrody czy cichej muzyki, których zadaniem jest dodatkowe wyciszenie. Masażysta korzysta także z olejków, często eterycznych, które swoim zapachem również mogą mieć kojąco-uspokajające działanie.
Podczas masażu relaksacyjnego wszystko ma znaczenie, również wystrój. Masażyści często dbają o atmosferę wyciszenia, paląc świeczki lub używając przygaszonego i słabszego oświetlenia.
Idąc na masaż relaksacyjny, nie można obawiać się bólu. Mimo że ten rodzaj masażu czerpie ruchy z masażu klasycznego, czyli nie brakuje tu ugniatania, głaskania czy rozcierania, to jednak nie ma mowy o silnych ruchach, które mogą powodować jakikolwiek dyskomfort.
Czytaj: Masaż w ciąży - sposób na urodę i relaks
Rodzaje masażu relaksacyjnego
Masaży relaksacyjnych jest sporo i każdy z pewnością znajdzie masaż idealny dla siebie na miarę swoich potrzeb. Oto najpopularniejsze i najczęściej wybierane masaże, które pomagają się zrelaksować i wyciszyć, a także mają doskonale korzyści dla ciała.
- Masaż klasyczny - to najsłynniejszy rodzaj masażu, łączący tradycyjne techniki, czyli ugniatanie, wyciskanie, rozcieranie, a także głaskanie. W wersji relaksacyjnej nie ma mowy o mocnym ucisku, masaż jest bowiem delikatny i odprężający. Masaż ten rozluźnia mięśnie, a także poprawia ukrwienie.
- Masaż aromaterapeutyczny - ten rodzaj masażu relaksacyjnego jest idealny dla osób zestresowanych. Wykonuje się go przy użyciu olejków eterycznych o różnych zapachach, ale działaniu relaksującym, wyciszającym i odprężającym. Jednym z najczęściej stosowanych olejów w tym przypadku jest lawenda, ale często masażyści sięgają także po olejki jaśminowe czy pomarańczowe.
- Masaż gorącymi kamieniami - to masaż wywodzący się z Dalekiego Wschodu i opierający się na teorii czakr, czyli ośrodków energii. Masażysta kładzie rozgrzane kamienie w danych punktach energetycznych i przesuwa je wzdłuż meridianów, czyli kanałów, którymi energia przepływa przez organizm. Masaż ten działa uspokajająco, relaksująco, a także wzmacnia odporność. Ten rodzaj masażu jest idealny przy silnych napięciach mięśniowych.
- Masaż Shiatsu - w dokładnym tłumaczeniu oznacza "ucisk palcem" i jest to japoński masaż, który skupia się na wykorzystaniu ucisku palcami na odpowiednie miejsca, a dokładnie kanały energetyczne, jak w przypadku masażu gorącymi kamieniami. Masaż ten relaksuje zarówno ciało, jak i umysł. Usuwa napięcia z ciała, a także reguluje procesy przemiany materii.
- Masaż Lomi Lomi - ten rodzaj masażu pochodzi z Hawajów i obejmuje całe ciało. Masażystka wykonuje go przedramionami, "omiatając" ciało. Jej ruchy przypominają niemal taniec nad pacjentem, są precyzyjne i dokładne. W ten sposób kieruje energią, przepływającą przez ciało. Masaż bardzo relaksuje i usuwa napięcia z ciała.
- Masaż czekoladą - ten rodzaj masażu nie tylko odpręża i relaksuje, ale także świetnie działa na skórę. Czekolada doskonale nawilża, pomaga spalić tkankę tłuszczową dzięki zawartości kofeiny, a także poprawia krążenie. Z kolei zapach czekolady ma prawdziwie terapeutyczne działanie, ponieważ poprawia nastrój dzięki aktywizacji produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia.
- Masaż stemplami ziołowymi - masaż ten jest wykonywany specjalnymi stemplami, w których znajduje się mieszkanka różnych ziół. Najczęściej wykorzystywane są kurkuma, kafir, kamfora, trawa cytrynowa, ale często dodaje się także zieloną herbatę, kardamon czy goździki. Masażysta początkowo delikatnie uciska stemplami wybrane punkty na ciele, a potem zwiększa nacisk, gdy stemple stają się chłodniejsze. Masaż ten działa relaksująco, a także pozwala pozbyć się uczucia zmęczenia oraz obolałych mięśni.
- Refleksologia - to masaż stóp, który polega na uciskaniu specjalnych punktów, które znajdują się na stopach i odpowiadają konkretnym narządom oraz układom w ciele. Ten rodzaj masażu jest bardzo relaksujący i ma dobroczynne działanie dla całego ciała. Masaż reguluje zaburzone funkcje w układzie nerwowym oraz poprawia krążenie.
Czytaj: Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne odpowiednie dla kobiety w ciąży
Przygotowanie do masażu relaksacyjnego
Nie trzeba w jakikolwiek specjalny sposób przygotowywać się do masażu relaksacyjnego, choć często warto przed wizytą w salonie wykonać peeling całego ciała, który pomoże lepiej wchłonąć dobroczynne składniki olejów czy czekolady wykorzystywanych w czasie masażu.
W niektórych salonach SPA czy kosmetycznych masażyści sami wykonują najpierw peeling ciała, a dopiero po nim przystępują do masażu. Każdy masaż wykonywany jest w pozycji leżącej, znacznie rzadziej siedzącej. Do masażu trzeba się rozebrać i przykryć miejsca intymne ręcznikiem. Czasem można zostać w luźnym, niekrępującym ruchów ubraniu, ale to zależy od rodzaju masażu.
Wskazania do masażu relaksacyjnego
Nie istnieją konkretne wskazania do masażu relaksacyjnego, prócz osobistych odczuć. Jeśli czujesz się zestresowany, masz problemy ze snem, czujesz, że twoje ciało jest spięte i obolałe, to są wystarczające sygnały, które świadczą o wskazaniu do masażu relaksacyjnego. Masaż relaksacyjny nie wymaga skierowania od lekarza, każda osoba może się na niego bez problemu zapisać.
Jak działa masaż relaksacyjny?
Masaż relaksacyjny daje mnóstwo pozytywnych efektów. Przede wszystkim pomaga pozbyć się napięcia mięśniowego i stresu, odpręża, poprawia krążenie krwi i limfy, a także reguluje gospodarkę wodną. Jest w stanie także zwalczyć bezsenność. Działa również ujędrniająco na ciało, a przy okazji również nawilżająco, dzięki zastosowaniu specjalnych olejów lub czekolady.
Czytaj: Masaż kręgosłupa, pleców dla kobiet w ciąży: jak prawidłowo wykonywać masaż?
Pielęgnacja ciała po ciąży: zabiegi w gabinecie na brzuch i rozstępy
Polecany artykuł:
Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego
O ile nie istnieją żadne konkretne wskazania do wykonania masażu relaksacyjnego, o tyle w przypadku przeciwwskazań tak nie jest. Z masażu relaksacyjnego nie powinny korzystać osoby z chorobami układu krążenia, hemofilią czy chorobami nowotworowymi.
Nie można także poddawać się masażom w przypadku infekcji wirusowych oraz bakteryjnych, a także przy chorobach skóry. Kobiety w ciąży także nie powinny poddawać się masażom relaksacyjnym, chyba że tylko tym, które zostały wyraźne stworzone z myślą o nich.