Mycie włosów OMO - o co w tym chodzi?

2021-02-26 7:43

Mycie włosów OMO stało się ostatnio bardzo popularne, ale nie jest nowością. Od lat uwielbiane i stosowane przez włosomaniaczki pozwala dbać o włosy nawet podczas ich mycia. Warto poznać zasady mycia włosów OMO, żeby cieszyć się błyszczącymi i gładkimi włosami.

Mycie włosów OMO - o co w tym chodzi?

i

Autor: Getty images Mycie włosów OMO - o co w tym chodzi?

Nie każda z nas wie, czym jest mycie włosów OMO? Może się wydawać, że w myciu włosów nie ma żadnej filozofii i nie jest to żadna skomplikowana czynność. Okazuje się jednak, że jest.

Zwyczajne nakładanie szamponu, rozcieranie go na głowie i włosach, a następnie spłukiwanie i nakładanie odżywki lub maski na końcówki nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli posiada się uszkodzenie włosy, farbowane, rozjaśniane czy przesuszone częstą stylizacją. W tym wypadku zdecydowanie lepiej jest zainteresować się metodą mycia włosów OMO.

Spis treści

  1. Mycie włosów OMO - co to jest?
  2. Jak myć włosy metodą OMO?
  3. Komu polecane jest mycie włosów OMO?
  4. Jakie są efekty mycia włosów OMO?
  5. Jak zwiększyć skuteczność metody OMO?

Mycie włosów OMO - co to jest?

Mycie włosów metodą OMO jest proste do wykonania i można je bez przeszkód wprowadzić do codziennej domowej pielęgnacji włosów. Skrót OMO pochodzi od słów odżywka - mycie - odżywka. Polega na nałożeniu odżywki tylko do linii uszu i dopiero wtedy umyciu włosów.

Następnym krokiem jest kolejne nałożenie odżywki. OMO pielęgnuje włosy już podczas ich mycia, chroni je przed uszkodzeniami, a także głęboko odżywia, dlatego zdecydowanie warto poświęcić kilka minut więcej na mycie włosów, by cieszyć się efektami.

Jak myć włosy metodą OMO?

Na początku proces mycia metodą OMO może nie wydawać się tak oczywisty, jednak nie ma w nim nic trudnego. Mycie włosów OMO trwa nieco dłużej niż klasyczne i nie można pominąć żadnego z kroków, bo każdy z nich jest istotny.

  • Krok 1. Nałożenie odżywki

Najpierw należy lekko zmoczyć włosy, a następnie nałożyć odżywkę na całej ich długości aż po uszy. Nie nakładamy odżywki na skórę głowy, ponieważ efektem końcowym mogłoby być szybsze przetłuszczanie się włosów. Odżywkę należy trzymać na włosach przez kilka minut i jej nie spłukiwać. Istotne jest oczywiście dobranie odpowiedniej odżywki do potrzeb włosów.

  • Krok 2. Nałożenie szamponu i umycie głowy

Następnie bez spłukiwania pierwszej odżywki należy nałożyć szampon na czubek głowy i myć skórę głowy i włosy jedynie u nasady, pomijając włosy, na których jest odżywka. Przy częstym myciu głowy nie ma potrzeby regularnego mycia włosów na całej ich długości, wręcz przeciwnie. Częste mycie włosów może przyczyniać się do zwiększenia ich łamliwości i przesuszenia. Zabezpieczając włosy odżywką, minimalizujemy to ryzyko.

Oczywiście dobierając szampon, również należy mieć na uwadze potrzeby włosów. Należy także sięgnąć po produkt, który jest pozbawiony silnych detergentów oraz silikonów.

W czasie mycia włosów nie należy się bać, że piana będzie spływać na włosy z odżywką. To im nie szkodzi, ponieważ są już zabezpieczone wspomnianym kosmetykiem.

Po umyciu skóry głowy należy dokładnie spłukać zarówno szampon, jak i odżywkę.

  • Krok 3. Ponowne nałożenie odżywki

Po dokładnym spłukaniu szamponu i odżywki należy odsączyć nadmiar wody i następnie po raz kolejny nałożyć odpowiednio dobraną odżywkę na całej długości włosów z pominięciem skóry głowy i zostawić ją na kilka minut.

Można wtedy trzymać włosy pod czepkiem i ręcznikiem, aby składniki zawarte w odżywce dokładnie wniknęły we włosy. Następnie należy znów dokładnie spłukać kosmetyk.

Po zakończeniu mycia włosów metodą OMO można nałożyć na wilgotne włosy kosmetyk stylizujący lub serum ochronne na końcówki. Potem można zacząć suszyć włosy lub pozwolić im wyschnąć naturalnie.

Czytaj również: Botoks na włosy: na czym polega zabieg i czy można go zrobić w domu?

Gładkie włosy - jaki je uzyskać? Sposoby na piękne i gładkie włosy

Pielęgnacja włosów w ciąży: jak dbać o włosy i jakich używać kosmetyków

Keratynowe prostowanie włosów

Komu polecane jest mycie włosów OMO?

Mycie włosów OMO jest odpowiednie dla wszystkich rodzajów włosów i nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej metody. Nie da się jednak ukryć, że najbardziej spektakularne efekty z jej stosowania zauważą właścicielki wysoko- i średnioporotowatych włosów, czyli tych, które mają rozchylone łuski.

Takie włosy często się puszą, łamią, kruszą, są pozbawione blasku i są zniszczone. Włosy wysokoporowate trudno jest ujarzmić na co dzień. Tu z pomocą przychodzi metoda mycia włosów OMO, która może poprawić kondycję włosów, a tym samym ich wygląd.

Metoda OMO doskonale sprawdzi się także w przypadku włosów kręconych lub falowanych. W tym przypadku to nietypowe mycie włosów nie tylko zapobiegnie puszeniu się włosów, ale także pozwoli wydobyć ich skręt, podkreśli go, a także spowoduje, że włosy będą odżywione i błyszczące.

Co z niskoporowatymi włosami, czyli tymi, których łuski są domknięte, a tym samym włosy gładkie i błyszczące? Metoda mycia OMO na pewno im nie zaszkodzi, ale warto sprawdzić, czy regularnie stosowana nie obciąży włosów. Jeśli tak, to warto wtedy stosować OMO co kilka kolejnych myć.

Należy mieć jednak na uwadze fakt, że OMO będzie miało profilaktyczne działanie w przypadku niskoporowatych włosów i zapobiegnie ich wysuszeniu, dlatego na pewno nie warto rezygnować z tej metody.

Jakie są efekty mycia włosów OMO?

Metoda ta podbiła serca włosomaniaczek już lata temu, ale znów po raz kolejny jest o niej głośno. Nic dziwnego, bo metoda OMO to nie tylko zwyczajne mycie włosów, ale także ich pielęgnacja. Dzięki regularnie stosowanej metodzie OMO włosy nabierają blasku, przestają się łamać, są lepiej odżywione.

Można pożegnać się z przesuszonymi i rozdwojonymi końcówkami. Mycie włosów OMO minimalizuje negatywny wpływ detergentów na włosy, wzmacnia je i nawilża, a także wygładza. Regularne stosowanie tej metody poprawia kondycję włosów.

Jak zwiększyć skuteczność metody OMO?

Aby cieszyć się efektami mycia włosów OMO, warto mieć na uwadze kilka istotnych faktów. Przede wszystkim trzeba używać delikatnych kosmetyków pozbawionych  silikonów, parabenów, mocnych detergentów SLES, ALES.

Zadaniem metody OMO jest nie tylko mycie, ale także pielęgnacja, nie warto więc niweczyć efektów jej stosowania drażniącymi produktami kosmetycznymi. Efekty można za to spotęgować, stosując dwie różne odżywki na początku i na końcu mycia. Obie odżywki mają wpływ na końcowy efekt, dlatego warto odpowiednio dobrać je do potrzeb włosów.

Metodę OMO można także łączyć z olejowaniem, nakładając np. odpowiednio dobrany do porowatości włosów olej jako pierwszy etap zamiast odżywki lub dodatkowo do odżywki. Można także stosować płukanki, wcierki czy silikonowe serum na koniec pielęgnacji.

Czytaj również: Wypadanie włosów po ciąży: dlaczego ścięcie włosów nie pomaga?

Doczepianie włosów obciąża naturalne włosy? Na czym polega zabieg?

Jak wzmocnić włosy po ciąży?