Spis treści
- Dokładnie wybierz metodę oczyszczania twarzy
- Naturalne metody oczyszczania twarzy
- 1. Metoda OCM: oleje do oczyszczania twarzy
- Oleje do twarzy
- Oczyszczanie twarzy metodą OCM krok po kroku
- 2. Mydło z Aleppo do mycia twarzy
- 3. Mydło Savon Noir z eukaliptusem
- 4. Mydło Dudu-Osun
- 5. Sól fizjologiczna
- 6. Olej kokosowy do oczyszczania twarzy
Oczyszczanie twarzy to najważniejszy element cowieczornej pielęgnacji. Nawet najlepszy krem na noc nie da spodziewanego efektu, jeśli wieczorem nie usuniesz ze skóry resztek podkładu, pudru i innych zanieczyszczeń. Zatrzymają one bowiem na skórze większość cennych składników. Zablokują też ujścia porów, przez co zaczną tworzyć się zaskórniki.
Dokładnie wybierz metodę oczyszczania twarzy
Dermatolodzy zalecają wręcz, by wieczorny demakijaż trwał dwa razy dłużej niż mycie zębów. Równie istotny jak poświęcony czas czy technika jest sam preparat. Kosmetyków do demakijażu jest mnóstwo w każdej drogerii. W ich składzie są nie tylko substancje, które zmywają brud, ale też różne „wspomagacze”, jak SLS, alkohol czy konserwanty.
Naturalne metody oczyszczania twarzy
Niektóre z nich mogą zmieniać odczyn pH skóry i w efekcie osłabiać ochronny płaszcz lipidowy. Uszkadzają go również zawarte w takich kosmetykach substancje lipofilowe (rozpuszczające się w tłuszczach) – wywołują mikrouszkodzenia, które często doprowadzają do nadmiernego przesuszenia. Mogą też podrażniać cerę, która w trakcie ciąży bywa dużo wrażliwsza. Dlatego zamiast klasycznych kosmetyków do demakijażu warto wypróbować sposoby mniej znane, ale równie skuteczne. I, co najważniejsze, bezpieczne dla przyszłej mamy.
1. Metoda OCM: oleje do oczyszczania twarzy
Odpowiednia dla każdego typu cery. Nazwa OCM to skrót od „oil cleansing method” - metody oczyszczania za pomocą olejków. Opiera się ona na zasadzie: tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. Do oczyszczania stosujemy własnoręcznie przygotowaną mieszankę oleju rycynowego i drugiego oleju, tzw. bazowego (dobieramy go do rodzaju skóry). W zależności od tego, jaką mamy cerę, używamy ich w różnych proporcjach.
Oleje do twarzy
Jak zrobić OCM? Sprawdźcie, jak dobrać rodzaj oleju do rodzaju cery:
- skóra sucha – 10 proc. oleju rycynowego i 90 proc. oleju bazowego,
- skóra tłusta – 30 proc. oleju rycynowego i 70 proc. oleju bazowego,
- skóra normalna i mieszana – 20 proc. oleju rycynowego i 80 proc. oleju bazowego.
Olej bazowy dobiera się do typu cery i jej problemów. Skórze tłustej najlepiej służą: olej jojoba, z konopi, z orzechów włoskich i lniany. Przy skórze trądzikowej sprawdzi się olej z krokosza barwierskiego, przy normalnej – olej z awokado lub ze słodkich migdałów. Skórę suchą można oczyszczać mieszanką z dodatkiem oleju migdałowego, arganowego, z kiełków pszenicy czy z pestek winogron, a naczynkową – z dodatkiem oleju z kocanki albo z orzechów laskowych.
Oczyszczanie twarzy metodą OCM krok po kroku
By skutecznie oczyścić cerę, potrzebujesz mieszanki olejów i małego ręcznika. Cały rytuał wygląda następująco: najpierw lekko zwilż cerę wodą, a następnie rozetrzyj olejek w dłoniach i nałóż go na twarz. Masuj skórę ruchami kolistymi przez minutę, dwie, a następnie zwilż ręcznik w ciepłej wodzie i nałóż go na pokrytą olejem twarz. Poczekaj, aż przestygnie, wypłucz, ponownie namocz wodą i znów połóż na twarzy. Ciepły ręcznik wchłonie nadmiar oleju i rozszerzy pory, dokładnie je oczyszczając. Potem wystarczy tylko delikatnie zetrzeć ręcznikiem resztę oleju ze skóry, wypłukać w chłodnej wodzie i przetrzeć nim twarz – w ten sposób zamkniesz pory i zakończysz cały rytuał.
2. Mydło z Aleppo do mycia twarzy
Mydło z Aleppo to matka wszystkich mydeł. Wymyślone przez Fenicjan, produkowane ręcznie, od wieków ma niemal niezmienny skład: jest połączeniem oliwy z oliwek, oleju laurowego (z wawrzynu) i substancji spieniającej (obecnie tę rolę pełni wodorotlenek sodu). Dzięki olejowi laurowemu mydło ma właściwości antyseptyczne, ogranicza też pojawianie się ropnych wykwitów i dogłębnie oczyszcza pory. Klasyczne mydło z Aleppo sprawdza się przede wszystkim przy cerze skłonnej do trądziku. Ale obecnie produkt ten, dzięki różnej zawartości tegoż oleju, ma różne właściwości. I tak: mydło o zawartości 5–10 proc. oleju laurowego jest odpowiednie do cery wrażliwej i suchej, 10–20 proc. – do mieszanej normalnej, 30–40 proc. – do skóry tłustej, zaś powyżej 40 proc. – do cery trądzikowej. Mydło może być stosowane raz dziennie, radzi sobie z mocnym makijażem wieczorowym. Należy je spienić, pianę nałożyć na waciki i umyć twarz (można ją też nakładać dłońmi, ale wtedy istnieje ryzyko, że dostanie się do oczu), a następnie zmyć letnią wodą. Ponieważ mydło ma odczyn zasadowy – a skóra kwaśny – zawsze po jego użyciu powinno się przetrzeć twarz tonikiem.
3. Mydło Savon Noir z eukaliptusem
Roślinne mydło, wytwarzane od stuleci z czarnych miażdżonych oliwek i wyciągu z liści eukaliptusa. Ma postać aksamitnej masy, którą po rozmasowaniu w dłoniach nakłada się bezpośrednio na skórę. Trzeba je pozostawić na kilka minut, po czym przez chwilę masować, a następnie obficie zmyć wodą (najwygodniej za pomocą wacików). Oczyszcza nie tylko z resztek makijażu, ale także z toksyn, można je też stosować jako maseczkę. Sprawdzi się przy cerze ze stanami zapalnymi.
4. Mydło Dudu-Osun
To czarne mydło afrykańskie. Ma silne właściwości oczyszczające i radzi sobie nawet z kosmetykami wodoodpornymi. Jest bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Zawiera m.in. czysty miód, masło shea, aloes i sok z limonki, który lekko rozjaśnia przebarwienia, a także sproszkowane elementy z drzewa osun, drzewa kakaowca i liści palmy, które działają złuszczająco. Po jego użyciu skóra jest nawilżona, nie ma uczucia ściągnięcia. Mydło należy spienić, pianę nałożyć na skórę, zostawić na chwilę, a następnie zebrać wilgotnymi wacikami i umyć twarz ciepłą wodą. Najlepsze do cery tłustej, z przebarwieniami.
5. Sól fizjologiczna
Ten sposób sprawdzi się, jeśli malujesz się oszczędnie i nie używasz kosmetyków wodoodpornych. Sól ma działanie zbliżone do płynu micelarnego, jest jednak od niego o wiele delikatniejsza. Wystarczy nałożyć ją na wacik i przecierać skórę aż do całkowitego usunięcia makijażu. Nie trzeba już później przemywać twarzy wodą, choć oczywiście nie ma przeszkód, jeśli lubisz w ten sposób zakończyć demakijaż.
6. Olej kokosowy do oczyszczania twarzy
Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma konsystencję masła. Usuwa makijaż, radzi sobie z wodoodpornym tuszem. Jego stosowanie jest proste: twarz należy zwilżyć letnią wodą, następnie rozsmarować olej w dłoniach – stanie się płynny. Wtedy nakładamy go na całą twarz ruchami takimi jak przy myciu. Teraz trzeba chwilę odczekać, by olej rozpuścił resztki makijażu, a następnie zebrać je za pomocą wacika i umyć twarz ciepłą wodą.