Odkurzacz do wągrów – remedium na zaskórniki czy niebezpieczna nowość?

2021-11-22 15:10

Odkurzacz do wągrów to nieduże urządzenie działające na zasadzie próżni. Zasysa on zanieczyszczenia ze skóry, usuwając z niej zaskórniki oraz martwy naskórek. Nie każdy jednak wie, że może paradoksalnie powodować problemy ze skórą. Kto nie powinien zatem używać takiego odkurzacza? Jak korzystać z niego bezpiecznie?

Odkurzacz do wągrów – remedium na zaskórniki czy niebezpieczna nowość?

i

Autor: Getty images Remedium na zaskórniki czy niebezpieczna nowość?

Odkurzacz do wągrów to nowość na rynku kosmetycznym, która już doczekała się swoich zwolenniczek. Posiadaczki zaskórników, zwanych inaczej wągrami, są zdania, że świetnie oczyszcza z nich twarz. Takie opinie skłaniają kolejne osoby do zakupu tego tajemniczego urządzenia. Tym bardziej, że walka z zaskórnikami nie jest łatwa.

Te przypominające czarne kropki na skórze niedoskonałości powstają z nagromadzenia sebum, zanieczyszczeń i martwego naskórka. Zapychają ujścia gruczołów łojowych mogąc prowadzić do pojawienia się bolesnych wyprysków. Wprawdzie na rynku kosmetycznym od dawna są dostępne produkty, które mają usuwać wągry – takie jak maseczki peel off – jednak ich działanie określa się jako mało efektywne.

Czy zatem odkurzacz to wągrów to faktycznie najlepszy domowy sposób na te nieestetyczne zmiany na skórze? Sprawdzamy jak działa i czy warto go kupić.

Spis treści

  1. Co to jest odkurzacz do wągrów?
  2. Dobry czy zły? Co o odkurzaczu do wągrów mówią użytkowniczki?
  3. Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny?
  4. Jak używać odkurzacza do wągrów?
  5. Odkurzacz do wągrów – który wybrać?
  6. Ile kosztuje odkurzacz do wągrów?
  7. Czy warto go kupić odkurzacz do wągrów?
Peelingi - dlaczego warto je robić?

Co to jest odkurzacz do wągrów?

Odkurzacz do wągrów to nieduże urządzenie, które przykłada się do skóry (zwykle twarzy). Zasysa ono powietrze wraz z powierzchnią skóry – działa na zasadzie próżni i robi to na tyle mocno, że dosłownie wyciąga zaskórniki. Nieczystości zatrzymują się w małym zbiorniczku dołączonym do przyrządu.

Powszechnie mówi się, że dobry odkurzacz do wągrów jest w stanie usunąć aż 80% zaskórników z powierzchni skóry. Trzeba bowiem dodać, że urządzeń tego typu jest na rynku sporo – poszczególne modele różnią się między sobą m.in. liczbą funkcji i zestawem końcówek, a w związku z tym – oczywiście – ceną.

Czytaj również: Peeling węglowy – błyskawiczny sposób na skórę pełną blasku!

Mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, oczyszczanie skóry w ciąży. Jakie zabiegi na twarz w ciąży są bezpieczne?

Dobry czy zły? Co o odkurzaczu do wągrów mówią użytkowniczki?

Opinie o odkurzaczach do wągrów są skrajne. Z jednej strony sporo jest pozytywnych: klientki (bo zwykle są to kobiety) chwalą urządzenie za silne działanie, dobre oczyszczanie twarzy i pozostawianie jej gładkiej oraz zdrowiej wyglądającej.

Z drugiej zaś – na forach internetowych nie brak także opinii, że… odkurzacz do wągrów nie działa, to znaczy wcale nie usuwa zaskórników lub robi to niedostatecznie. Możemy się tylko zastanawiać, czy jest to spowodowane konkretnym, zbyt słabo działającym urządzeniem, nieodpowiednim jego użyciem czy może tym, że nie działa w przypadku konkretnej cery.

Niektórzy są zdania, że jedyne, co odkurzacz robi na skórze, to oczyszcza ją z powierzchownych zanieczyszczeń zgromadzonych w ciągu dnia.

Warto wiedzieć, że niektóre osoby, w tym dermatolodzy i kosmetolodzy, przestrzegają przed konsekwencjami używania takiego odkurzacza. Czym grozi jego stosowanie?

Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny?

Chociaż jego działanie może wydawać się na pierwszy rzut oka niewinne, odkurzacz do wągrów nie jest polecany osobom o skórze bardzo przesuszonej oraz naczynkowej. W ich przypadku może bowiem doprowadzić do pogłębienia problemów skórnych, a nawet pojawienia się zaczerwienienia, krostek i uszkodzeń skóry.

Uważać powinno się także na najwyższe moce ssania takiego odkurzacza – szczególnie u osób o cerze wrażliwej i delikatnej (chociaż nie tylko). Tak silne działanie może spowodować pojawienie się siniaków, a nawet rozciągać skórę. Nie powinny go więc stosować również osoby o skórze wiotkiej.

Dodajmy także o jeszcze jednym problemie związanym z higieną, na który mało kto zwraca uwagę. W warunkach domowych nie mamy możliwości odpowiedniego zdezynfekowania końcówek urządzenia.

Możemy tym samym przenosić na nim bakterie, a w konsekwencji powodować odwrotny skutek: zwiększać ryzyko pojawienia się… zaskórników i wyprysków. Ze względów higienicznych odkurzacza do wągrów lepiej więc nikomu nie pożyczać!

Jak używać odkurzacza do wągrów?

W pierwszej kolejności zaleca się wykonać „parówkę” na partię ciała, z której będziemy usuwać zaskórniki. Jeśli zabieg chcemy wykonać na twarzy, możemy na przykład nalać do miski gorącej wody i pochylić się nad nią na kilka minut, zarzucając na głowę ręcznik. Gorące powietrze spowoduje rozszerzenie się porów skóry, dzięki czemu odkurzacz będzie mógł lepiej zadziałać.

Gdy skóra będzie już w ten sposób przygotowana i rozpulchniona, a ujścia gruczołów łojowych rozszerzą się, należy włączyć urządzenie i przyłożyć je do skóry w miejscu występowania wągrów. Głowica zassie skórę – najlepiej nie robić tego długo, optymalny czas to trzy sekundy.

Zaleca się po zassaniu poruszać głowicą do góry – takie antygrawitacyjne działanie wzmocni efekt. Zanieczyszczenia powinny dosłownie wpadać do zbiorniczka. Dobrze jest przy tym działać powoli i nie używać odkurzacza zbyt często, gdyż – jak już wspominaliśmy – może wpływać na nadmierne rozciąganie skóry.

Odkurzacz do wągrów – który wybrać?

Możliwości jest wiele. Większość modeli zawiera wymienne, silikonowe końcówki oraz bawełniane filtry. Różnią się ilością i przeznaczeniem końcówek, programami i siłą ssania, a także różnymi funkcjami. Niektóre z nich mają następujące możliwości:

  • kompres chłodny i gorący – otwierający pory,
  • fototerapię z wykorzystaniem światła niebieskiego, czerwonego i zielonego,
  • zimny i ciepły masaż ciała.

Odkurzacze do wągrów mają też różne sposoby ładowania – niektóre ładuje się za pomocą baterii, inne zaś mają wejście mikro USB oraz kabelek w zestawie.

Decyzja, który model wybierzemy, zależy od naszych potrzeb. Warto przed zakupem przejrzeć możliwości odkurzaczy dostępnych na rynku, porównać je między sobą i poczytać opinie o nich w internecie.

Czytaj również: Co się stanie, gdy przestaniesz się myć?

Kwas azelainowy na przebarwienia. Efekty, działanie, kosmetyki

Ile kosztuje odkurzacz do wągrów?

Ceny odkurzaczy do wągrów są różne, podobnie jak ich funkcje i opcje, w które zostały wyposażone. Rozpiętość cenowa wynosi zwykle od kilkudziesięciu do blisko 200 zł za model.

Czy warto go kupić odkurzacz do wągrów?

Ile osób, tyle opinii. Jeśli zmagamy się z zaskórnikami, chcemy się ich pozbyć, a przy tym nie mamy cery naczynkowej, wrażliwej, wiotkiej, przesuszonej czy wrażliwej, możemy spróbować. Pamiętajmy tylko o ostrożności – nie stosujmy odkurzacza zbyt często, nie ustawiajmy go także (szczególnie na początku) na najwyższą moc ssania. Odradzamy też pożyczanie urządzenia od znajomych.

Na końcu warto dodać, że zamiast odkurzacza do wągrów na zaskórniki w warunkach domowych możemy zastosować kosmetyki bogate w kwasy: glikolowy, migdałowy lub salicylowy, które pomogą się z nimi uporać. Zwężająco na pory działa także retinol, kwasy AHA oraz BHA.