Spis treści
Paznokcie akrylowe to naturalne paznokcie przedłużone za pomocą utwardzonego akrylu. Jest to proszek, który samoistnie się utwardza, daje również możliwość wymodelowania paznokci i nadania im pożądanego kształtu. Manicure akrylowy jest niezwykle trwały i mocny, dlatego polecany jest także osobom, które mają cienkie lub łamliwe paznokcie. Akryl ukryje również niedoskonałości paznokcia - odkształconą i nierówną płytkę, ślady po obgryzaniu. Akryl można usunąć z paznokci w dowolnym momencie.
Manicure akrylowy utrzymuje się na paznokciach w dobrym stanie do 3 - 4 tygodni od wykonania.
Ta metoda stylizacji paznokci jest bezpieczna, jeśli jest prawidłowo i profesjonalnie wykonana - nie uszkadza niepotrzebnie warstw paznokcia. Płytkę należy tylko delikatnie zmatowić przez zabiegami utwardzania paznokci. Zaletą akrylu jest jego trwałość i odporność na urazy mechaniczne, umożliwia odbudowanie paznokci – ponieważ paznokieć naturalny rośnie pod akrylem. Wadą akrylowego przedłużania paznokci jest nieprzyjemny i duszący zapach akrylu. Można jednak kupić akryl bezwonny, który jest bezpiecznym preparatem dla kobiet w ciąży.
Czytaj też: Naklejki na paznokcie - rodzaje. Jak je nakładać?
Paznokcie akrylowe krok po kroku
- Dezynfekujemy dłonie.
- Przygotowujemy paznokcie - matowimy delikatnie płytkę, odsuwamy skórki.
- Odtłuszczamy paznokieć (np. cleanerem).
- Wybieramy i dopasowujemy tipsy na naturalnym paznokciu – przyklejamy specjalnym klejem do tipsów – do połowy naturalnej płytki (boki sztucznych paznokci muszą idealnie pasować do boków naszych paznokci) lub wykonujemy je na szablonie.
- Piłujemy próg między tipsem a naturalnym paznokciem.
- Skracamy tipsy za pomocą gilotyny, następnie nadajemy im wybrany kształt.
- Matujemy paznokcie kostką lub delikatnym pilnikiem.
- Nakładamy primer – tylko na naturalny paznokieć.
- Szykujemy akryl i liquid w dwóch osobnych szklanych naczynkach oraz pędzelek do akrylu.
- Zanurzamy pędzelek w liquidzie, a następnie w proszku akrylowym (tworzymy tak kulkę) i nanosimy na środek tipsa. Akrylowymi kuleczkami pokrywamy cały paznokieć i rozprowadzamy na jego powierzchni. Ważne – na bieżąco sprawdzaj ewentualne nierówności i je koryguj, szczególnie z boków paznokci. Jeśli paznokcie wyjdą zbyt grube, to zawsze można je spiłować. Jeśli jest taka potrzeba, nakładanie akrylu powtórz kilka razy, by uzyskać właściwą grubość i kształt paznokcia.
- Pędzel do akrylu myjemy w acetonie od razu po wykonaniu stylizacji, ponieważ bardzo szybko zastyga.
- Po wyschnięciu/utwardzeniu się paznokci nadajemy im odpowiedni kształt pilnikami.
- Malujemy na dowolnie wybrany kolor.
Jak zdjąć paznokcie akrylowe?
Do usuwania paznokci akrylowych potrzebujemy czysty aceton – działa najskuteczniej. Wlewamy do szklanego naczynia i moczymy sztuczne paznokcie przez około 30 minut. Podczas ich moczenia co 5-10 minut można próbować podważać akryl za pomocą drewnianego patyczka. Po usunięciu akrylu należy wyrównać i oczyścić paznokcie blokiem. Można również próbować spiłować paznokcie pilnikiem, ale jest to bardzo pracochłonne i wymaga dużej ostrożności w działaniu, by nie uszkodzić naturalnej płytki paznokcia.
Jaka jest różnica między metoda akrylową i żelową - wady i zalety każdej z nich?
Joanna Kaczorowska: Jeśli chodzi o akryl to jest to proszek, który w połączeniu z płynem zwanym liquidem nakłada się na wcześniej przyklejony na naturalny paznokieć tips. Akryl utwardza się samoistnie w ciągu kilku minut. Potem należy paznokieć opiłować w celu nadania mu żądanego kształtu. Następnie baza/lakier przezroczysty i lakier wg uznania. Żel natomiast jest substancją o konsystencji żelu np. do włosów lub galaretki, który również nakłada się na przygotowany uprzednio tips. Żel twardnieje pod specjalną lampą pod wpływem światła UV. Po 30 sekundach lub 2-3 minutach (zależnie od rodzaju żelu) żel twardnieje i nadaje się już do obróbki – nadania odpowiedniego kształtu.
Który lepszy? Który gorszy? – każda z metod ma zwolenników i przeciwników, bo ma swoje wady i zalety. Akryl jest bardziej twardy, mocniejszy/wytrzymalszy na uderzenia. Bardziej masywny. Zdarza mu się niekiedy żółknąć. Żel natomiast wygląda bardziej naturalnie, ale i jest delikatniejszy, elastyczny i na pewno subtelniej wygląda. Jest bardziej przezroczysty od akrylu. Na pewno nie jest tak odporny „na wstrząsy” jak akryl.
Polecany artykuł: