Peeling węglowy nie bez przyczyny zwany jest także Hollywood peel – jest to bowiem znany sposób hollywoodzkich gwiazd na szybką poprawę wyglądu przed ważnym eventem. Wymaga jedynie jednego dnia rekonwalescencji, by skóra nabrała blasku, stała się gładsza i wyglądała młodziej. Jak działa peeling węglowy?
Spis treści
- Peeling węglowy – co to jest i jakie daje efekty?
- Kiedy najlepiej wykonać peeling węglowy?
- Przygotowanie do peelingu węglowego
- Przeciwwskazania do peelingu węglowego
- Peeling węglowy – zabieg krok po kroku
- Czy peeling węglowy jest bolesny?
- Peeling węglowy – jak dbać o skórę po zabiegu?
- Ile kosztuje peeling węglowy?
Peeling węglowy – co to jest i jakie daje efekty?
Peeling węglowy to zabieg, który często nazywa się także peelingiem laserowym lub po angielsku: Black Doll, Carbon peel bądź Hollywood Peel. Wykonuje się go z użyciem wysokoenergetycznego lasera Q-switched, którym kosmetolog naświetla wcześniej pokrytą koloidalną zawiesiną węgla skórę klientki.
Połączenie lasera i kremu węglowego wykazuje pozytywne rezultaty zarówno na zewnętrznej warstwie naskórka, jak i w głębszych strukturach skóry.
Zabieg ma charakter oczyszczająco-regenerujący i trwa około 30-60 minut w zależności od partii ciała. Jest bezinwazyjny, a wykonuje się go najczęściej na twarzy i/lub dekolcie oraz plecach. Jakie są jego efekty? Lista jest długa:
- oczyszcza i zwęża pory skóry,
- ujednolica koloryt skóry, rozjaśnia ją i wpływa na jej elastyczność,
- redukuje przebarwienia i stany zapalne (powstałe np. przy trądziku),
- stabilizuje wydzielanie sebum,
- stymuluje komórki skóry do odbudowy,
- wygładza drobne zmarszczki,
- pomaga usunąć krostki, pryszcze, grudki i zaskórniki,
- przyspiesza gojenie trądziku młodzieńczego.
Wskazaniami do zabiegu są więc z jednej strony chęć szybkiego poprawienia wyglądu skóry, z drugiej zaś – zabieg polecany jest osobom walczącym z trądzikiem i nadmiernym wydzielaniem sebum.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że peelingu węglowego nie można przeprowadzać podczas antybiotykoterapii przeciwtrądzikowej. Jeśli więc stosujemy leki z izotretynoiną – takie jak Roaccutane czy Izotec – musimy odłożyć czas wykonania zabiegu na później.
Czytaj również: Mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, oczyszczanie skóry w ciąży. Jakie zabiegi na twarz w ciąży są bezpieczne?
Kwas migdałowy: efekty i działanie. Sprawdź, jak wygląda kuracja kwasem migdałowym
Kiedy najlepiej wykonać peeling węglowy?
Hollywood Peel możemy wykonywać o dowolnej porze roku. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest po nim przez miesiąc smarowanie skóry kremami z wysokim filtrem (SPF 30 lub 50), szczególnie latem, gdy słońce najmocniej operuje.
Przygotowanie do peelingu węglowego
Zanim pojawimy się w gabinecie kosmetologa, musimy mieć pewność, że nasza skóra jest gotowa na zabieg. Trzy tygodnie przed nim nie wolno się opalać ani korzystać z solarium. W dniu, kiedy będziemy mieć wykonywany peeling węglowy, nie można pić alkoholu, gdyż wysusza on skórę. Warto też wcześniej sprawdzić, jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia Hollywood Peel.
Przeciwwskazania do peelingu węglowego
Niestety, z racji tego, że przy peelingu węglowym korzysta się z lasera, przeciwwskazań jest sporo. Znajdują się wśród nich następujące:
- świeża opalenizna (powstała w ciągu ostatnich 4-6 tygodni niezależnie od tego, czy pojawiła się w wyniku operowania słońca, smarowania samoopalaczem czy działania solarium),
- przyjmowanie niektórych leków i ziół światłouczulających (w ich skład wchodzą np. kremy z retinolem, kwasy owocowe, witaminy A, C i E, dziurawiec, skrzyp, nagietek, bratek),
- zmiany barwnikowe na skórze, przerośnięte znamiona,
- antybiotyki (nie wolno ich stosować do 2 tygodni przed zabiegiem), w tym antybiotyki dermatologiczne (6 miesięcy przed zabiegiem),
- ciąża (przez cały czas jej trwania),
- karmienie piersią (pierwsze trzy miesiące),
- nadwrażliwość na światło lasera,
- skłonności do bliznowacenia,
- choroby nowotworowe,
- łuszczyca,
- aktywna opryszczka,
- bielactwo,
- cukrzyca,
- padaczka,
- nadciśnienie (jeśli nie jest unormowane),
- zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze,
- wyrywanie zęba w ciągu 4 tygodni przed zabiegiem,
- uczulenie na słońce,
- niektóre zabiegi wykonywane wcześniej, np. mikrodermabrazja, kwasy (nie należy ich wykonywać do 2 tygodni przed zabiegiem), kwas hialuronowy (nie należy przyjmować 3 miesiące przed zabiegiem),
- wkładki silikonowe i metalowe implanty (jeśli peeling węglowy będzie przeprowadzany w ich okolicach),
- rozrusznik serca, bajpasy, sztuczne serce, implanty w uszach, aparat słuchowy.
Przed zapisaniem się na zabieg najlepiej więc zasięgnąć porady kosmetologa, który będzie go przeprowadzał. Rzetelny specjalista na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości i doradzi, czy w naszym przypadku przystąpienie do peelingu węglowego jest możliwe.
Peeling węglowy – zabieg krok po kroku
Na początku specjalista dokładnie oczyszcza skórę w miejscu zabiegu, a na oczy klienta lub klientki nakłada specjalne okulary zabezpieczające. Następnie wmasowuje krem węglowy i pozostawia go do wyschnięcia – trwa to zwykle do 15 minut. Jest to czas, gdy węgiel wnika w skórę.
Teraz przychodzi czas na zastosowanie lasera. Najpierw ma on na celu pobudzenie skóry do regeneracji i zwiększa wchłanianie w pory drobinek węglowych. W dalszej kolejności laser doprowadza do usuwania węgla ze skóry, a także zanieczyszczeń z porów i nadmiaru łoju. Dochodzi przy tym do mikroeksplozji drobinek zawiesiny węglowej na powierzchni skóry, co działa jak peeling fotomechaniczny.
Po naświetlaniach kosmetolog nakłada na skórę odpowiedni krem.
Czy peeling węglowy jest bolesny?
Każdy ma inną odporność na ból, więc inaczej może odczuwać sam zabieg. Przyjmuje się jednak, że peeling węglowy nie boli i nie wymaga stosowania znieczulenia. Podczas jego wykonywania na skórze możemy odczuwać delikatne szczypanie, które wielu klientów porównuje do strzelania gumką recepturką.
Peeling węglowy – jak dbać o skórę po zabiegu?
Po peelingu węglowym skóra może być napięta i zaczerwieniona – by jej ulżyć, można stosować kremy z panthenolem. Zaleca się też niezależnie od wyglądu skóry smarować ją 2-3 razy dziennie kremem nawilżającym.
Należy pamiętać, by po zabiegu:
- przez kilka dni nie brać gorących kąpieli,
- stosować preparatów z alkoholem,
- zrezygnować też z solarium i sauny,
- do 14 dni po zabiegu nie stosować innych peelingów,
- przez miesiąc nie opalać skóry i stosować kremy z wysokim filtrem.
Czytaj również: Jak pielęgnować dłonie, które są zniszczone ciągłą dezynfekcją?
Uroda w ciąży: jakie problemy z cerą mogą pojawić się w ciąży?
Kremy naturalne: 10 kremów naturalnych do twarzy, które działają cuda
Ile kosztuje peeling węglowy?
Cena zabiegu zależy zarówno od konkretnego salonu, jak i od partii i powierzchni ciała, jaką chcemy poddać peelingowi. Przykładowo koszt zabiegu na twarz to około 300 zł, podobną cenę zapłacimy też za sam dekolt.
Plecy zaś mogą być naświetlone na przykład tylko w dolnej lub tylko w górnej części – za jedną ich część zapłacimy około 350 zł. Są to oczywiście ceny orientacyjne – najlepiej zapoznać się z cennikiem konkretnego salonu oferującego peeling węglowy.
Warto też dodać, że jeden zabieg to niewiele – zaleca się wykonać ich 3-6. Między jednym a drugim zabiegiem zostawia się zwykle 3-tygodniowy odstęp.