Spis treści
- Perfumy: jak je wybierać?
- Perfumy: jak je stosować?
- Perfumy: rodzaje
- Perfumy: nuty zapachowe
- Perfumy: jak je dobrać do swojej osobowości?
Perfumy od zawsze kojarzyły się z luksusem, bogactwem i wielkim światem. Rzeczywiście, na początku ich losy były powiązane tylko z arystokracją, wyższymi sferami i kobietami, których jedynym zadaniem było "leżeć i pachnieć". Teraz dostępne są dla każdego, niestety nie każdy posiada elementarną wiedzę na temat ich rodzajów, doboru i sposobu używania. Zapachów nie wolno nie doceniać. Potrafią zarówno zachęcić, skusić i przekonać, jak i odrzucać i zniechęcać, a im więcej wiemy na temat perfum, tym łatwiej jest wykorzystać ich wszystkie zalety.
Perfumy: jak je wybierać?
Przed tobą najprzyjemniejsza część użytkowania perfum. Pobyt w drogerii i widok setek połyskujących, kolorowych flakoników, w których zamknięte są kompozycje zapachowe z całego świata. Firmowane nazwiskami wielkich projektantów, nazwami egzotycznych miejsc i równie obco brzmiącymi słowami z języka francuskiego i włoskiego. Jak nie zgubić się w tęczowym gąszczu zapachów?
Wybór odpowiedniego zapachu najlepiej rozpocząć od zaopatrzenia się w papierowe paski do testowania zapachów. Paski podpisujemy i spryskujemy zapachem, który nas interesuje. Następnie czekamy godzinę, dwie, aby zapach zdążył się ustalić. Po tym czasie wybieramy, który z próbowanych zapachów podoba nam się najbardziej i właśnie tym spryskujemy skórę. Jeśli po wypróbowaniu na skórze, zapach nadal nam się podoba, bez obaw możemy go kupić.
Czytaj też:
Aromaterapia - zastosowanie. Jak korzystać z olejków eterycznych?
Jak zrobić własne, naturalne perfumy?
Ludzki węch przestaje prawidłowo funkcjonować już po około trzech, czterech zapachach. Dlatego dobrym pomysłem jest wypróbowywanie perfum na opuszkach palców. Kiedy nos zmęczy się od nadmiaru zapachów, dobrze jest powąchać swoje (nieperfumowane) ubranie, bądź skórę. Zapach własnego ciała stanowi swoisty odpoczynek i restart dla węchu. Mimo to, nie szykujmy się na jednorazowe wypróbowywanie więcej, niż dziesięciu zapachów.
Perfumy: jak je stosować?
Jest wiele szkół stosowania perfum. Jedne twierdzą, że najlepiej jest wchodzić w mgiełkę pryskanych perfum, inne, że najlepiej perfumować włosy i ubranie. Coco Chanel mówiła, że perfumy powinno stosować się w te miejsca, w które chce się być całowanym.
Perfumować można się wszędzie wedle własnych upodobań, pamiętając o tym, że najlepszymi miejscami są te gdzie skóra jest delikatna i dobrze ukrwiona. Do takich miejsc należą: nadgarstki dłoni, skóra w zgięciach rąk i pod kolanami, dekolt, szyja, skóra za uszami. Jeśli decydujemy się na perfumowanie ubrań, należy pryskać je od wewnętrznej strony, gdyż zawarty w perfumach alkohol może odbarwiać tkaninę.
Perfumy: rodzaje
Zapachy, które możemy kupić w sklepach dzielą się ze względu na moc, czyli zawartość czystych olejków zapachowych oraz alkoholu. Poszczególne moce zapachu różnią się trwałością, szlachetnością i oczywiście ceną.
Perfumy są najczystszą i najbardziej skondensowaną formą zapachu. Zawierają od 30% do 40% olejków zapachowych rozpuszczonych w bardzo mocnym 90%-95% alkoholu. Ich zapach utrzymuje się około kilku godzin i jest bardzo mocny. Stosuje się je na wieczór, ze względu na intensywność zapachu oraz konieczność ochrony perfumowanych miejsc przed słońcem. Skóra zwilżona tak mocnym alkoholem, w kontakcie ze słońcem bardzo łatwo się przebarwia.
Wody perfumowane – najbardziej uniwersalna i najczęściej kupowana forma perfum. Zawartość olejków zapachowych wynosi w nich od 10%-15%, a rozcieńczone są alkoholem o mocy 80%-90%. Można stosować je zarówno w dzień, jak i wieczorem. A ich cena jest zdecydowanie niższa, niż perfum.
Wody toaletowe – najlżejsza postać perfum. Zawartość olejków zapachowych wynosi w nich maksymalnie 12%, jednak zwykle waha się od 5% do 10%. Olejki rozcieńczone są alkoholem o stężeniu 80%. Wody toaletowe świetnie sprawdzają się w sytuacjach, kiedy nie chcemy pachnieć zbyt mocno. Są również najtańszą formą perfum.
Producenci coraz częściej wzbogacają linie produktowe swoich zapachów o dezodoranty, balsamy do ciała, czy testery. Testery kupić można głównie w perfumeriach internetowych i niech nie zmyli was nieciekawe opakowanie. Testery są świetnym wyborem, gdy chcemy wypróbować nowy zapach – ich opakowania są małe, ceny niskie, a zapach wielokrotnie zintensyfikowany.
Perfumy: nuty zapachowe
Na każde perfumy składają się nuty zapachowe, czyli zespół zapachów, które rozwijają się w różnym tempie podczas kontaktu ze skórą. Różne zapachy odparowywują ze skóry w różnym tempie, stąd właśnie bierze się pomysł podzielenia woni na trzy rodzaje zapachów.
Nuty zapachowe są więc fazami zapachowymi, jakich doświadczają każde perfumy podczas kontaktu ze skórą. Wyróżnia się trzy rodzaje nut:
- nutę głowy – wysoką,
- nutę serca – średnią,
- nutę bazową – podstawową.
Tempo wkraczania zapachu w poszczególne fazy waha się w zależności od perfum oraz osoby, która ma je na sobie. Perfumy dłużej utrzymują się na skórach tłustych, niż suchych, a ich zapach różni się w zależności od indywidualnych warunków właściciela.
Nuta głowy – wyczuwalna zaraz po otwarciu flakonika, jest decydującą nutą, którą określa, jak zapamiętamy dany zapach i czy się on nam podoba. Składa się z najbardziej lotnych substancji, które zanikają bardzo szybko w kontakcie ze skórą. Jest najlżejszą i najświeższą ze wszystkich nut. Nuta głowy utrzymuje się na skórze od kilkunastu minut do pół godziny.
Nuta serca – składa się z mało intensywnych zapachów o średniej lotności, dlatego też często nie jest w ogóle świadomie wyczuwalna, a jedynie stanowi łącznik pomiędzy nutą głowy i nutą bazową. Jej zadaniem jest nadanie charakteru i sharmonizowanie zapachu. Ujawnia się po kilkunastu minutach od naniesienia zapachu i utrzymuje się przez 2 do 4 godzin.
Nuta bazowa – ostatnia i najcięższa ze wszystkich nut zapachowych. Ma decydujące znaczenie w określaniu charakteru zapachu. Składają się na nią ciężkie, organiczne składniki zapachu oraz wzmacniacze i chemiczne utrwalacze. To właśnie od niej "nosy" - osoby odpowiedzialne za produkcję perfum, rozpoczynają tworzenie zapachu. Nuta bazowa jest wyczuwalna po kilkudziesięciu minutach od rozpylenia perfum na skórę i utrzymuje się aż do ostatecznego wywietrzenia zapachu. W ekstremalnych przypadkach może utrzymywać się na skórze przez kilka dni.
Perfumy: jak je dobrać do swojej osobowości?
Każde perfumy stanowią unikalną kompozycję zapachową, w której skład wchodzą elementy zapachowe z najdziwniejszych zakątków świata. Składniki zapachowe perfum można podzielić na wiele rodzin zapachów, z których każda pasuje do innego typu charakteru i osobowości.
Zapachy kwiatowe
Kompozycje, w których dominują olejki kwiatowe. Bardzo liczna i chętnie wybierana przez kobiety grupa zapachów. Najczęściej stosowanymi olejkami kwiatowymi są jaśmin, róża, kwiat pomarańczy, gardenia, fiołek, narcyz, tuberoza, bez.
Jest to bardzo uniwersalna grupa zapachów, może być stosowana zarówno przez kobiety dojrzałe, jak i młode dziewczyny, ze względu na ogromne zróżnicowanie. Znakomicie podkreślają kobiecość. Zapachy jak: Flower Kenzo, Chloe Chloe, Lolita Lempicka.
Zapachy owocowe
Zapachy z tej rodziny to zarówno ciepłe owocowo-kwiatowe kompozycje, jak i orzeźwiające perfumy na bazie cytrusów. Do ich produkcji najczęściej używa się olejków z cytrusów, bergamotki, mandarynek, wiśni, jabłka, czereśni, melona, arbuza, truskawki. Są świetne dla osób energicznych i optymistycznych, pełnymi garściami korzystających z życia. Zapachy: D&G Light Blue, CK One Summer, YSL Baby Doll.
Zapachy orientalne
W ich skład wchodzą substancje jak: wanilia, cedr, drzewo sandałowe, ambra, piżmo, cynamon. To jedne z najcięższych zapachów o zdecydowanej, rozgrzewającej woni, która bardzo długo utzrymuje się na skórze. Zapachy orientalne skierowane są do kobiet tajemniczych, uwodzicielskich, pewnych siebie, a jednocześnie marzycielskich i o dużej wrażliwości. Zapachy: YSL Opium, Dior Poison, Gucci Rush.
Zapachy aldehydowe
Powstałe dopiero na początku dwudziestego wieku, kiedy do produkcji zapachów zaczęto używać chemicznych zamienników olejków zapachowych. Pierwszym zapachem, który został wyprodukowany tą technologią był słynny Chanel N5. Są bardzo charakterystyczne i nie wszystkim odpowiadają, bywają określane jako ciężkie i mydlane. Są najlepsze dla pewnych siebie, nieco zdystansowanych i eleganckich kobiet. Zapachy: Chanel N5, D&G Sicily, Le Parfum Sonia Rykiel.