Spis treści
Tegoroczny Pink Lips Challenge to już trzecia odsłona tego wyzwania. Do tej pory na Instagramie umieszczono ponad 600 zdjęć z hashtagiem #pinklipschallenge, a liczba ta ciągle rośnie.
Pink Lips Challenge: o co chodzi?
Akcja związana jest z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który wystartował 21 stycznia. Rak szyjki macicy to drugi, po raku piersi, najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Niestety, w Polsce śmiertelność spowodowana tą chorobą jest bardzo wysoka - codziennie rak wykrywany jest u 10 osób, 5 z nich umiera. Tymczasem zmiany w komórkach macicy, jeśli zostaną wcześnie wykryte, można skutecznie wyleczyć.
Pink Lips Challenge: nie zapominaj o profilaktyce
Podstawę diagnostyki w raku szyjki macicy stanowi cytologia. Należy ją wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata, jeśli wyniki są prawidłowe bądź - w przypadku nieprawidłowości - częściej, według zaleceń lekarza. To tym bardziej ważne, że rak szyjki macicy przebiega często bezobjawowo.
Pink Lips Challenge ma więc zwrócić uwagę na to, jak ważna jest profilaktyka - że lepiej zapobiegać niż leczyć, co w przypadku raka szyjki macicy często równoważne jest nie tylko z zachowaniem zdrowia, ale i życia.
Czytaj też:
Wygrałam z rakiem szyjki macicy: poznaj historię pacjentki
Oto najczęstsze choroby szyjki macicy
Wirus HPV: budowa, choroby, drogi zakażenia
W wyzwaniu Pink Lips Challenge można brać udział poprzez media społecznościowe, w których dostępna jest opcja dodawania hashtagów przy zdjęciach. Wystarczy zrobić selfie i tym samym przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat leczenia i profilaktyki raka szyjki macicy. Wskazane jest również, by przy zdjęciu napisać kilka zdań o samej akcji, swoim w niej udziale.
Pink Lips Challenge trwa do 27.01.2019 - wtedy też kończą się obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Akcja organizowana jest przez studentów należących do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.
- Wierzymy, że nasze działania przynoszą pozytywne zmiany. W ubiegłych latach dotarliśmy do ponad miliona kobiet w całej Polsce i otrzymaliśmy kilkaset zdjęć z kobiet z charakterystycznie pomalowanymi na różowo ustami – symbolem Pinki Lips Project. Otrzymaliśmy wsparcie m.in. od Katarzyny Tusk, Natalii Gackiej, Retrofem, Kosmostolog, Rockagirl, Lelci. Od dawna wspierają nas również liczne fundacje oraz stowarzyszenia, a także lekarze ginekolodzy w całej Polsce – tłumaczy Maria Malarska, koordynatorka PINK LIPS PROJECT 2019.