Kosmetyki do stóp to produkty, które można spotkać tylko w nielicznych damskich kosmetyczkach. Dziwne, ponieważ pękająca skóra na piętach, pęcherze, odciski, pocenie, a nawet grzybica – to częste problemy skórne na stopach.
Wszystkie te dolegliwości da się wypielęgnować lub wyleczyć specjalnymi kosmetykami do stóp. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można też nie dopuścić do ich powstania. Jakie kosmetyki do stóp są polecane przez specjalistów?
Spis treści
- Podstawy odpowiedniej pielęgnacji stóp
- Kosmetyki pielęgnacyjne do stóp – do stosowania na co dzień
- Kosmetyki na konkretne problemy skóry stóp
- Nasz przegląd najlepszych kosmetyków do stóp
Podstawy odpowiedniej pielęgnacji stóp
Kosmetyki do sto można kupić w każdej drogerii, tymczasem większość z nas nie zwraca na nie uwagi, ponieważ poświęcamy stopom mniej uwagi niż innym częściom ciała. Tymczasem zadbane stopy, i mowa tu nie tylko o zrobionym pedicurze, to wizytówka każdej kobiety.
Warto o nie dbać, tym bardziej w ciąży i w pierwszych miesiącach po porodzie, gdy muszą poradzić sobie z niedoborami witamin, są też bardziej narażone z powodu tymczasowego wzrostu wagi. Jak prawidłowo dbać o stopy?
- Dobrze dobierz obuwie. Powinno być oddychające, nie za małe. Stopy nie lubią też przegrzewania. Wówczas puchną, są bardziej podatne na otarcia, co więcej spocone mogą być bardziej skłonne do infekcji grzybiczych.
- Zastąp pumeks tarką i peelingiem. Pumeksy, z których korzystamy zazwyczaj w wannie, są niedelikatne dla skóry stóp. Szorują ją powodując mikro rozdarcia, które zwiększają produkcję naskórka. Co więcej, w drobinki pumeksu dostaje się wilgoć, a to siedlisko dla bakterii. Skórę stóp należy złuszczać, ale najlepiej robić to za sprawą peelingów i drobnoziarnistych tarek używanych na sucho.
- Ostrożnie z moczeniem stóp. Ta przyjemność nie dla każdego jest korzystna. Moczenie stóp wysusza ich skórę, co paradoksalnie powoduje większą skłonność do szorstkich, popękanych pięt. Na moczenie powinny również uważać osoby z okrągłymi paznokciami – wilgotne paznokcie dużo łatwiej źle obciąć i doprowadzić do ich wrastania.
- Maski zamiast skarpetek złuszczających. Coraz częściej mówi się o tym, że skarpetki złuszczające mogą powodować poważne uszkodzenia skóry, a nawet rany. Takim domowym zabiegiem bardziej można sobie zaszkodzić niż pomóc. Zamiast niego, kup dobry krem złuszczający, nałóż grubą warstwę na umyte stopy po wcześniejszym zrobieniu peelingu i włóż czyste, bawełniane skarpetki.
Czytamy również: Stopy w ciąży: dlaczego puchną stopy i jak radzić sobie z problemami ze stopami w ciąży?
Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży!
Kosmetyki pielęgnacyjne do stóp – do stosowania na co dzień
Odpowiednia pielęgnacja stóp, która nie dopuści do powstania problemu opiera się głównie na regularności. Włącz do swoich stałych zabiegów te produkty:
- Peelingi – 1-2 razy w tygodniu wykonuj peeling stóp. Wybieraj preparaty gruboziarniste.
- Kremy z niską zawartością mocznika. Po każdej kąpieli stosuj krem do stóp z niewielką zawartością mocznika. Mocznik w dużym stężeniu, powyżej 20% usuwa martwy naskórek, w mniejszym zaś odpowiada za utrzymanie i wiązanie wody w skórze – będzie zatem pielęgnował i nie dopuszczał do przesuszeń, czy pękania skóry.
- Spraye przeciw otarciom. Zwłaszcza przed założeniem nowych butów psikaj stopy sprayem przeciw otarciom. Takie kosmetyki mają formułę tworzącą barierę między skórą, a butami, nie doprowadzają do otarć, odcisków i pęcherzy. Zazwyczaj zmniejszają też pocenie się stóp.
Kosmetyki na konkretne problemy skóry stóp
Skóra potliwa ze skłonnością do grzybicy. Preparaty do takiej skóry stóp powinny zawierać substancje bakteriobójcze, co jednocześnie podziała przeciw brzydkiemu zapachowi. Ważne będą także substancje przeciwgrzybicze. Warto sięgać po kosmetyki z substancjami, takimi jak:
- Rozmaryn, szałwia – działają bakteriobójczo i odświeżająco
- Jony srebra – działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i regenerująco
- Tlenek cynku – łagodzi stany zapalne, działa antybakteryjnie i ściągająco
- Clotrimazol – to substancja przeciwgrzybicza
- Mięta – działa odświeżająco i chłodząco, dzięki czemu zapobiega potliwości.
Skóra przesuszona ze skłonnościami do rogowacenia i pękania. Najważniejsze będzie jej nawilżanie i uelastycznianie. Sięgaj zatem po substancje takie jak:
- Mocznik, gliceryna, aloes – to substancje silnie nawilżające
- Lanolina – to emolient, czyli preparat zatrzymujący wodę w skórze
- Witamina A – pobudza odbudowę naskórka, poprawia jego elastyczność
- Masło shea – regeneruje, odżywia i poprawia elastyczność skóry
- Pantenol – działa łagodząco i regenerująco
Czytaj również: Obrzęki w ciąży - skąd się biorą spuchnięte nogi, opuchnięte kostki w ciąży?
Ból pięty w ciąży: przyczyny bólu pięt w ciąży