Spis treści
- Dla kogo refleksy na włosach?
- Jak dobrać kolor refleksów na włosach?
- Refleksy na włosach: technika flamboyage
- Jak zrobić refleksy na włosach w domu?
Refleksy na włosach to młodsze rodzeństwo modnego do niedawna balejażu. Jednak nie są to typowe pasemka. W odróżnieniu od pasemek, które nakłada się na całą fryzurę, refleksy są cienkie, delikatne, od bazowego koloru włosów różnią się od jeden, góra dwa tony, no i nie trzeba robić ich na całej fryzurze.
Dla kogo refleksy na włosach?
Refleksy znakomicie wyglądają zarówno na włosach krótkich, jak i na długich. Jednak w pierwszej kolejności na taki sposób upiększania fryzury powinny zdecydować się osoby o włosach określanych jako mysie – bez wyrazistego odcienia. W tym przypadku refleksy ożywią kolor, dodadzą mu blasku, a w niektórych przypadkach mogą radykalnie odmienić wygląd fryzury.
Dzięki refleksom na włosach możliwe jest uzyskanie efektu świetlistego rozjaśnienia, takiego choćby, jaki naturalnie tworzy się na głowie za sprawą słońca, na przykład w trakcie urlopu spędzanego nad morzem.
Nie ma osoby, której dobrze zrobione refleksy na włosach nie dodałyby urody.
Refleksy na włosach pasują też osobom, które chcą bez zmiany fryzury wyraźnie zmienić coś w swoim wyglądzie, optycznie odjąć lat, czy też odwrócić uwagę od niedoskonałości cery. W takim przypadku warto zdecydować się zwłaszcza na refleksy w ciepłych odcieniach, bo to one dają najlepsze efekty. Refleksy mają jeszcze jedną zaletę – nałożone na jednolicie ufarbowane włosy sprawiają, że przez pewien czas nie widać odrostów – a gdy już staną się widoczne, często wyglądają jak zamierzony efekt. Dlatego sprawdzą się również u osób, które regularnie farbują włosy.
Czytaj też: Farbowanie włosów krok po kroku
Jak dobrać kolor refleksów na włosach?
Włosy z refleksami wyglądają bardzo naturalnie – są delikatnie rozświetlone, jakby muśnięte promieniami słońca – jednak taki efekt wcale nie jest łatwo uzyskać. Bardzo dużo zależy tu od odpowiedniego dobrania koloru, który należy dopasować zarówno do aktualnego odcienia włosów, jak i do karnacji.
U blondynek zazwyczaj najlepiej sprawdzają się refleksy w odcieniu słonecznego lub rudawego blond, a także starego złota. W przypadku włosów ciemniejszych najbardziej odpowiednie są refleksy w odcieniu o ton lub dwa jaśniejszym od aktualnego.
Czasem okazuje się konieczne użycie dwóch lub nawet trzech odcieni, by uzyskać efekt refleksów jak najbardziej naturalnych, które dodadzą urody przy danym typie fryzury, odcieniu włosów czy cery.
Czytaj też: Naturalne i profesjonalne rozjaśnianie włosów
Refleksy na włosach: technika flamboyage
Jednym z typów koloryzacji w salonie fryzjerskim, dzięki której można uzyskać efekt trójwymiarowego farbowania i bardzo naturalnych refleksów, jest technika flamboyage. Dzięki niej włosy wyglądają, jakby w pewnych miejscach delikatnie rozjaśniło je słońce. Technika ta podkreśla naturalny odcień włosów poprzez refleksy nałożone na całej długości.
W trakcie koloryzacji fryzjer wykorzystuje specjalne samoprzylepne paski foliowe – są one rodzajem podkładki, dzięki której fryzjer precyzyjnie dobiera pasma odpowiedniej szerokości i rozdziela je. Do włosów przyklejonych do paska nakłada się farbę, a następnie od pozostałych włosów oddziela się folią lub paskami przygotowanego uprzednio papieru. Gdy kolor już się utrwali, paski zwilża się wodą i zsuwa z włosów. By dodać fryzurze głębi i objętości, fryzjerzy często nakładają na pasma nie jeden, lecz kilka zbliżonych odcieni farby.
Samodzielne próby nakładania refleksów na włosy wymagają nie lada umiejętności.
Jak zrobić refleksy na włosach w domu?
1. Farba z rozjaśniaczem
By samodzielnie zrobić refleksy, trzeba mieć specjalną farbę do włosów dającą efekt refleksów lub też specjalny preparat do robienia pasemek – zazwyczaj jest to farba zawierająca rozjaśniacz, która w komplecie ma specjalną szczoteczkę lub grzebyk do nakładania.
W tym drugim przypadku niezbędna będzie także folia aluminiowa oraz grzebyk ze szpikulcem do rozdzielania kosmyków. Wybieramy poszczególne pasma, nakładamy na nie preparat do pasemek, owijamy folią i zostawiamy na czas zalecony przez producenta.
2. Rozjaśniacz w sprayu
Innym chemicznym sposobem na zrobienie refleksów we włosach są rozjaśniacze w sprayu (tzw. refleksy w sprayu) dostępne w drogeriach i przeznaczone do włosów, które nie były wcześniej farbowane. Dają efekt trwały, lecz nie natychmiastowy: by rozjaśnić włosy, potrzeba zazwyczaj kilku aplikacji. W produktach tego typu zazwyczaj znajduje się woda utleniona, a także wyciągi roślinne, które pielęgnują włosy.
Czytaj też: Sauna na włosy, czyli SPA dla włosów
3. Kosmetyki nadające włosom refleksy
Istnieją też inne, bezinwazyjne metody na to, by bez ingerencji fryzjera czy środków do domowej koloryzacji uzyskać na włosach upragniony efekt.
Najprostszym jest szampon i odżywka dostosowane do koloru włosów, jaki aktualnie mamy – kosmetyki takie zawierają substancje, dzięki którym włosy nabierają blasku i zaczynają się mienić (w szamponach do włosów blond najczęściej jest to wyciąg z rumianku, a do ciemnych – henna).
Pozostałe składniki kosmetyków, takie jak choćby witaminy, oleje, flawonoidy, nawilżają i odżywiają włosy, dodając im sprężystości. Efekt pojawia się po kilku tygodniach regularnego stosowania. Nieco szybciej działają kremy nadające włosom słoneczne refleksy – już po kilku zastosowaniach na włosach pojawiają się jaśniejsze pasemka.
Jeśli nie chcesz aż tyle czekać, możesz też zastosować domowe sposoby na refleksy - istnieje ich kilka.
4. Płukanka z rumianku
Kilka torebek rumianku zalej dwoma litrami wrzącej wody, odstaw, aż ostygnie. W międzyczasie umyj włosy i nałóż na nie odżywkę. Gdy ją spłuczesz, przelej włosy herbatką z rumianku – powinna być ciepła, ale nie może być gorąca. Piękne, naturalne refleksy pojawią się po kilku takich zabiegach.
5. Spray do włosów z soku cytrynowego i wody
Będziesz potrzebowała butelkę z atomizerem, 1/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny i 3/4 szklanki wody – zmieszaj oba płyny, przelej do butelki, a następnie spryskaj włosy tam, gdzie chcesz uzyskać refleksy (ale nie u nasady). Po dwóch godzinach umyj włosy – ponieważ cytryna może wysuszać włosy, po myciu koniecznie nałóż odżywkę.
Czytaj też: Przepisy na domowe maseczki i płukanki do włosów
Polecany artykuł: