Sennik babiloński: znaczenie snów według starożytnych Babilończyków

2018-04-30 11:45

Sennik babiloński jest jednym z najstarszych znanych ludzkości sposobów interpretacji snów. Przeczytaj, dlaczego i jak Babilończycy tłumaczyli sobie pojawiające się w ich snach postaci, przedmioty, zwierzęta. Poznaj też interpretację najczęściej występujących w snach symboli według sennika babilońskiego. Jak wierzenie w sny wpływa na zdrowie psychiczne?

Sennik babiloński: znaczenie snów według starożytnych Babilończyków

i

Autor: thinkstockphotos.com Dla Babilończyków sen stanowił rodzaj zagadki, której rozwiązanie pozwoli przewidzieć przyszłość.

Spis treści

  1. Sennik babiloński - znaczenie snów
  2. Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz

Sennik babiloński, jak sama nazwa wskazuje, ma swoje źródło w starożytnej Babilonii. Babilończycy byli animistami, czyli wierzyli, że wszystko w ich otoczeniu - zarówno przedmioty, jak i zwierzęta czy elementy przyrody - mają duszę. Niektóre z tych dusz były duszami bogów, jednak inne - demonów, które trzeba było oswoić. Stąd różne amulety, zaklęcia, wróżby, obrzędy i przepowiednie. A także sam sennik babiloński.

W Babilonii wykorzystywano bowiem sny... w celach terapeutycznych. Tak jak amulet czy konkretny obrzęd miał za zadanie przegnać niebezpieczne demony, tak Babilończycy potrafili przetłumaczyć sobie każdy sen, by jego interpretacja koniec końców stanowiła rodzaj wskazówki dotyczącej tego, jak postępować w przyszłości.

Sny miały też pomagać być remedium na kłopoty w teraźniejszości - Babilończycy wierzyli, że jeśli tylko odpowiednio je zinterpretują, znajdą sposób na pokonanie choroby czy problemów osobistych. Sny stanowiły dla nich rodzaj wskazówki, a tajemniczym, pozornie niepokojącym marzeniom sennym Babilończycy poświęcali o wiele więcej czasu i uwagi niż snom przyjemnym, pozytywnym.

Pierwszym znanym ludzkości sennikiem jest ten stworzony przez asyryjskiego króla (w tych czasach Babilonia była częścią monarchii asyryjskiej) Aszurbanipala - w VII w. p n. e. zgromadził on na glinianych tabliczkach opisy snów. Te zapisy z kolei wykorzystał rzymski geograf Artemidor, który stworzył swój sennik, a po nim do pracy przystąpili kolejni zbieracze snów i w ten sposób sennik babiloński przetrwał aż do czasów dzisiejszych.

Babilończycy wierzyli w boginię Mamu, do której wznosili modły o ochronę przed niepożądanymi snami.

Co oznaczają symbole senne?

Epos o Gilgameszu

Jednym z pierwszych przypadków, w którym opisano interpretację snów pochodzi z Eposu o Gilgameszu, stworzonego w czasach babilońskich - około 1800-1400 r. p. n. e. Głównemu bohaterowi - Gilgameszowi - śni się topór spadający z nieba. W końcu mężczyzna go łapie i kładzie przed stopami swojej matki, po czym podbiega do niej, "by objąć ją jak żonę".

Gilgamesz jest zaniepokojony przebiegiem snu, jednak matka uspokaja go, że stanowi on wróżbę dotyczącą jego przyszłości. Gilgamesz ma bowiem spotkać na swojej drodze innego i bardzo potężnego mężczyznę (symbolizowanego przez topór), którego początkowo będzie traktować jak wroga - dojdzie nawet do walki, ale na koniec obaj zostaną przyjaciółmi.

Sennik babiloński - znaczenie snów

Poniżej przedstawiamy znaczenie najpopularniejszych symboli w senniku babilońskim:

Ciąża - jeśli pojawia się we śnie, można spodziewać się nadejścia nowin.

Dziecko - małe dziecko we śnie oznacza chorobę, za to cała ich grupa - radość.

Kot - podrapanie przez kota zwiastuje kłopoty, podobnie jak czarny kot. Głaskanie kota to z kolei według sennika niewdzięczność, a jego miauczenie - zapowiedź kłopotów prawnych.

Krew - cieknąca krew wróży powodzenie, plucie krwią - troski, czarna krew to z kolei oznaka choroby, a picie krwi - spełnienie nadziei.

Pająk - pojawiający się we śnie pająk według sennika babilońskiego wróży pomyślny obrót spraw, a jeśli na dodatek śniący go we śnie zabije - może się w rzeczywistości spodziewać zwycięstwa.

Pies - symbolizuje oddanych przyjaciół, a zabawa z czworonogiem - pogodzenie z kimś, z kim długo pozostawało się w konflikcie. Wściekły pies oznacza przyjaciela w niebezpieczeństwie, a ugryzienie przez psa - że ktoś działa na niekorzyść danej osoby za jej plecami.

Szczur - symbolizuje zasadzkę, jednak jeśli we śnie pojawia się szczur zabity, można spodziewać się pokonania swoich wrogów.

Zęby - mają bardzo wiele znaczeń. Jeśli śni się niezakrwawiony wypadający ząb, oznacza śmierć osoby spoza rodziny, jeśli przy wypadaniu pojawia się krew - może oznaczać śmierć wśród najbliższych. Lśniące zęby oznaczają przyjaźń, a rosnące - że mogą wyjaśnić się dotychczasowe nieporozumienia z innymi.

Wąż - w żadnej z interpretacji nie wróży nic dobrego. Jego napotkanie oznacza nadejście przeciwności losu, a jeśli sam śniący staje się wężem - może się spodziewać, że inni nim pogardzają. Jeśli ktoś ucieka przed wężem, czeka go nieszczęśliwa przyszłość.

Woda - może mieć różne znaczenie w zależności od swojej postaci. Zimna woda to oznaka nadchodzącego szczęścia, czysta - radości, jednak wpadnięcie do niej oznacza cierpienie. Jeśli ktoś pije wodę we śnie, może się spodziewać nadejścia pomocy.

Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz