Sennik - kot. Co oznacza sen o kocie?

2018-05-28 16:35

Istnieje wiele różnych teorii na temat snów i ich interpretacji. Zygmunt Freud określił sny jako królewską drogę do nieświadomości. Wierzył, że mają one ogromne znaczenie dla naszych nieświadomych myśli, uczuć i pragnień. Czy znaczenie snów powinniśmy brać dosłownie? Jaki wpływ mają sny między innymi o kocie na nasze zdrowie psychiczne?

Sennik - kot. Co oznacza sen o kocie?

i

Autor: Thinkstockphotos.com Kot widziany we śnie nie oznacza samego zwierzęcia, ale jest obrazem bliskiej nam osoby.

Przez cały nasze życie możemy mieć tendencję do odkładania w głąb umysłu te myśli, uczucia i idee, które nas najbardziej niepokoją lub szokują. Być może sny mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne albo są środkiem, dzięki któremu rozwiązujemy problemy oraz radzimy sobie z emocjami i myślami. Czy w takim razie sny odgrywają ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej?

W ciągu nocy śnimy przeważnie od czterech do dwudziestu snów. Natomiast tylko mały odsetek z nich może być źródłem informacji o naszych ukrytych pragnieniach czy wskazówkach, które pomogą w rozwiązaniu trudnych problemów. Warto nauczyć się odróżniać sny ważne od tych mniej istotnych, a tym bardziej odkryć ich symboliczny przekaz. Niektórzy eksperci zachęcają do oddawania się marzeniom sennym, które pełnią funkcję terapeutyczną i sprawiają, że można poczuć się szczęśliwszym. W tym wszystkim nie można zapomnieć, że najważniejszy jest jednak zdrowy i spokojny sen, który zapewnia równowagę psychiczną i fizyczną oraz pozytywnie wpływa na układ nerwowy. To sen sprawia, że uchodzi z nas napięcie i stres, a przygnębienie odchodzi w zapomnienie. Dzięki temu umysł lepiej funkcjonuje, co przekłada się na właściwą pracę wszystkich części naszego organizmu.

Spis treści

  1. Jak interpretować sny o kocie?
  2. Sennik - kot jako ostrzeżenie
  3. Sennik - kot jako oczekiwanie na miłość
  4. Sennik - czarny kot
  5. Sennik - biały kot
  6. Sennik - rudy kot
  7. Sennik - szary kot
  8. Sennik - martwy kot
  9. Sennik - chory kot
  10. Sennik - kot i pies
  11. Sennik - dziki kot
  12. Sennik - ranny kot
  13. Sennik - mały kot
  14. Sennik - mysz i kot
  15. Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz
Co oznaczają symbole senne?

Jak interpretować sny o kocie?

Co może oznaczać sen o kocieKot według senników od wieków uważane były za symbol domowego ogniska. Strzegły gospodarstw przed szkodnikami, a więc myszami i szczurami, a przy tym, jako zwierzęta udomowione, były ulubieńcami małych dzieci. Ale to nie jedyne oblicze kociej symboliki. Starożytność przypisywała im boskie cechy, ze względy na ich talenty łowcze, zwinność i niezależność. W chrześcijaństwie widziano w nich obraz Jezusa, który niszczy szatana, symbolizowanego przez myszy i szczury, były więc symbolem zwycięstwa nad złem i miały pozytywne konotacje.

Obraz ten zmieniło jednak przypisanie kotom magicznych mocy – odtąd zaczęto je kojarzyć z czarami, czarownicami i czarnymi siłami, powszechna była też opinia, że koty są zabijane podczas praktyk czarnoksięskich. Stały się więc symbolami zła, nocy (z powodu na umiejętności widzenia w ciemności), a nawet szatana, zaczęto im też przypisywać negatywne cechy ludzkiego charakteru, jak lenistwo, egoizm, złodziejstwo, dwulicowość, fałsz.

W późniejszych wiekach koty zaczęto kojarzyć ze zmysłowością i miłością cielesną, a kota polującego na zdobycz utożsamiano z mężczyzną czyhającym na cnotę kobiety. W przedstawieniach malarskich walka kota z psem, była obrazem walki zła z dobrem. Szczególnie negatywnego znaczenia nabrał czarny kocur, utożsamiany z pechem i śmiercią.

Według skandynawskich wierzeń był on przewodnikiem dusz do świata zmarłych. Warto dodać, że symbolika takiego zwierzaka różni się w zależności od rejonu świata. W Polsce czarny kot ma negatywne skojarzenia, podobnie jest w Rosji czy Chinach, gdzie symbolizuje głód. Natomiast w Wielkiej Brytanii, Japonii czy Łotwie czarny kot jest zwiastunem szczęścia i bogactwa.

Sennik - kot jako ostrzeżenie

Senniki często powtarzają, że wszystkie powiązania kota w marzeniu sennym powinno się odnosić do partnera czy kogoś dla nas ważnego. Zawsze jednak kot pojawiający się we śnie powinien być ostrzeżeniem przed nieprzyjemną sytuacją. Większość senników widzi w nim zdradę, podstęp lub oszustwo – kot jest bowiem kojarzony z fałszem i egoizmem.

Warto jednak pamiętać, że czasami jest też obrazem sprytu i inteligencji w pozytywnym znaczeniu, dlatego zwierzak, którego we śnie odganiamy od siebie lub z domu, oznacza, że mamy szansę przebiegłością pokonać wroga, nieprzyjazne obmowy lub wyjść zwycięsko z nieprzyjemnych sytuacji. Nie warto się również obawiać snu o jedzącym kocie, bo oznacza on, że własną mądrością obronimy się w trudnej sytuacji.

To jednak jedne z nielicznych pozytywnych tłumaczeń snu, w którym występuje kot. Zwykle ma negatywne konotacje: miauczący oznacza już plotki i obmowy, łaszący się do nas – fałszywych przyjaciół, podlizywanie się i wkradanie się w nasze łaski, dlatego po takim śnie warto zwracać większa uwagę na pochlebstwa, które słyszymy – mogą być nieszczere.

Podobne wyjaśnienie ma śpiący na słońcu kot, który jest obrazem pozornej tylko niewinności. Atakujący nas kot powinien być również traktowany jako przestroga. To bowiem w sennikach zapowiedź konfliktu. Im większe rany ponosimy we śnie z powodu kocich pazurów, tym większa porażka nas czeka. Podobnie rozumieć można wielkość kota.

Jeśli zagraża nam mały kociak, czeka nas mniejszy problem, jeśli duży – starcie może być poważne. Dom pełen kotów oznacza obecność wokół nas nieżyczliwych nam osób, a kot przebiegający drogę – jest zapowiedzią choroby.

Zabawa ze zwierzakiem jest tłumaczona jako igranie z ogniem: to sygnał, że relacje, w które wchodzimy czy sprawy, w które się angażujemy mogą się dla nas źle skończyć. Zastanówmy się więc, czy warto je kontynuować. Inaczej jest, jeśli we śnie nadepniemy koty na ogon – to znak, że czyjś spryt i mądrość pomoże nam w trudnościach.

Sennik - kot jako oczekiwanie na miłość

W sennikach egipskich sen o kocie był niekiedy tłumaczony jako zapowiedź miłości. To dlatego, że był on symbolem bogini Bastet, patronki miłości zmysłowej. W naszych czasach obecność kota, zwłaszcza białego we śnie jest często traktowana jako oczekiwanie na czułość i czyjeś uczucie, inne ubarwienie zwierzęcia może być pragnieniem niedozwolonej namiętności lub cudzołóstwa. Kot, który śni się mężczyźnie może symbolizować kobietę, której pragnie fizycznie.

Gdy widzimy, jak kot przechodzi obok nas lub gdzieś w oddali, odczytujemy to jako rozczarowanie w miłości, która może skończyła się zbyt szybko lub nie była tak głęboka, jak nam się wydawało. W kontekście relacji między dwojgiem ludzi, zabawa z kotem może być tłumaczona jako zdrada kochanka, a głaskanie kota – jako obdarzanie uczuciem kogoś niegodnego naszej miłości.

Przymilający się do nas kot ma natomiast symbolizować partnera, który pochlebia nam po to, by wykorzystać i porzucić. Kot siedzący w klatce może oznaczać pożegnanie lub zerwanie z kimś bliskim, ale za zgodą obu stron.

Jeśli kobiecie śni się kot zwinięty w kłębek na kolanach, oznacza to, że jest nierozważna, czego skutkiem może być przyjęcie niemoralnej propozycji. Natomiast kot śpiący na kolanach we śnie mężczyzny, jest ostrzeżeniem przed nieszczerą partnerka.

Śpiący kot bez względu na płeć osoby, która o nim śni, może być zapowiedzią spełnienia się jej najskrytszych miłosnych pragnień. Jeśli we śnie szukasz zwierzaka, oznacza to potrzebę wolności i uniezależnienia się od partnera.

Sennik - czarny kot

Jest zapowiedź pecha, przykrości, strat finansowych, choroby i zdrady. Może też oznaczać pecha i czyhające na nas zło. Zawsze jest przestrogą i wezwaniem do większej czujności.

Sennik - biały kot

Oznacza, że źle kogoś oceniamy. Po takim śnie powinniśmy zweryfikować nasze oceny najbliższych nam ludzi. Biały i czysty kot jest również symbolem czułej miłości, czekającego nas szczęścia. Oznacza też zaangażowanie śniącego w związek. Biały kot w innym kontekście oznacza satysfakcję intelektualną, jest zwiastunem rozwiązania spraw dzięki mądrości i sprytowi życzliwych nam osób.

Sennik - rudy kot

Jest symbolem prawdziwej miłości i zapowiedzią szczęśliwych czasów, nie tylko w kontekście uczuciowym.

Sennik - szary kot

Widok szarego kota we śnie oznacza nadejście lepszych czasów.

Sennik - martwy kot

Oznacza w sennikach potrzebę swobody i niezależności, ale również wyzwolenie się z problemów lub niewygodnych relacji. Jeśli we śnie to my zabijamy kota, oznacza to, że nie postępujemy właściwie.

Sennik - chory kot

To zapowiedź porażki.

Sennik - kot i pies

Ponieważ są to dwa przeciwstawne sobie symbole, ich obecność obok siebie oznacza walkę dobra ze złem, smutku z radością lub problemy ze zdrowiem.

Sennik - dziki kot

Jest zapowiedzią zdrady. Jeśli dziki kot jest dodatkowo wściekły i agresywny, można odczytać to jako zwycięstwo ciemnej strony naszego charakteru.

Sennik - ranny kot

Zdychający lub ranny kot może być przestrogą przed miłosnym zawodem.

Sennik - mały kot

Kotki to zapowiedź radości, ale i nowych pomysłów. Jeśli śni nam się kotka z młodymi, może to oznaczać spadek lub pomnożenie się pieniędzy. Małe kotki odzwierciedlają też często w sennikach kłótliwy charakter śniącego, który może być powodem nieprzyjemnych sytuacji.

Sennik - mysz i kot

Kot polujący na myszy oznacza, że ktoś zagraża śniącemu albo jego rodzinie. Warto się rozejrzeć, o kim może być mowa, bo jeśli nie zaczniemy działać, może być za późno. Kot, który zabija mysz jest dobrą informacją – ominie nas niebezpieczna przygoda.

Sprawdź, co mówi o tobie pozycja, w której śpisz