Butelka do wody z filtrem – jaką wybrać i z jakim filtrem?

2021-07-23 9:55

Butelki do wody z filtrem pozwalają na bardziej ekologiczne gospodarowanie wodą i zmniejszenie śladu węglowego. Jaką butelkę wybrać? Kiedy wymieniać filtr i jaki wybrać? Na ile wystarcza taka butelka filtrująca i czym się różni od dzbanka?

Butelka do wody z filtrem – jaką wybrać i z jakim filtrem?

i

Autor: Getty images Butelka do wody z filtrem – jaką wybrać i z jakim filtrem?

Zacznijmy od kilku faktów powiązanych z butelkami z filtrem. Do wyprodukowania jednej butelki litrowej wody mineralnej potrzeba… 3 litrów wody. Dalej - wyprodukowanie butelek tylko dla rynku amerykańskiego kosztuje tyle energii, co równowartość 17 mln baryłek ropy naftowej, z wyłączeniem energii dla transportu.

A butelkowanie wody powoduje produkcję ponad 2,5 mln ton CO2. Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o zaletach wody z kranu lub butelek do filtrowania kranówy.

Spis treści

  1. Butelka z filtrem - ukłon w stronę środowiska
  2. Jak działa butelka do wody z filtrem?
  3. Jaką butelkę do wody wybrać?
  4. Koszty butelek filtrujących wodę i filtrów
  5. Na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki filtrującej?
  6. Wady butelek z filtrem
Sprawdź, czy warto pić wodę z cytryną

Butelka z filtrem - ukłon w stronę środowiska

Produkcja plastiku jest ogromna – a używanie wielorazowej butelki na wodę ekologiczne. Dlatego warto rozważyć taką alternatywę, zwłaszcza, że nie wszędzie woda z kranu nadaje się od razu do picia. W lepszej sytuacji są mieszkańcy dużych miast, gdzie woda w wodociągach jest dokładnie przebadana.

Przykład? Warszawska kranówka jest zdatna do picia, zawiera też około 250 mg wapnia oraz magnezu na litr. A nie każda woda butelkowana może pochwalić się jakąkolwiek zawartością minerałów…

Zaletą wielorazowych butelek z filtrem jest także to, że taką wodę mamy zawsze pod ręką – wszędzie tam, gdzie są krany. Nie musimy szukać sklepu z wodą, wystarczy wejść do toalety albo poprosić kogoś o napełnienie butelki.

Dlaczego polecamy butelkę do wody z filtrem? Ponieważ jest ona ekologiczna – dzięki niej zmniejszamy ilość odpadów, czyli plastikowych butelek, których wszędzie jest pełno. Owszem, plastikowa butelka nadaje się do recyklingu, ale uwaga – musi do niego trafić.

Wyrzucanie jej do śmietników bez segregacji spowoduje, że świat zaleje fala plastikowych odpadów. Co więcej taka plastikowa butelka nie nadaje się do wiecznego recyklingu, można ją przetworzyć tylko kilkanaście razy.

Zobacz galerię butelek z filtrem do wody, dostępnych w internecie

Czytaj również: Jaką wodę pić w ciąży?

Woda smakowa dla dzieci: czy woda smakowa jest zdrowa i czy kupować ją dziecku?

Jak działa butelka do wody z filtrem?

Taka butelka do wody służy do służy do filtrowania wody z kranu. W tym celu butelka filtrująca została wyposażona w wymienny filtr węglowy. Jednak uwaga – ten filtr nie uzdatnia wody skażonej ani niezdatnej do picia. Jego zadaniem jest filtrowanie wody z kranu lub oligoceńskiej, a nie wody np. z rzeki lub jeziora.

Zastosowany w butelkach filtr usuwa z wody drobne zanieczyszczenia mechaniczne i osad, a także zmiękcza wodę i redukuje zawartość chloru. Oto zalety filtracji:

  • Redukcja stopnia twardości wody – czyli o wiele mniej kamienia w czajniku lub ekspresie do kawy.
  • Redukcja zawartości chloru – lepszy smak i aromat wody. Różnica jest tutaj odczuwalna.
  • Woda jest bardziej czysta, wolna od osadu i drobinek mechanicznych, czyli zachodzi po prostu filtracja mechaniczna. Woda powinna być krystalicznie czysta.

Jaką butelkę do wody wybrać?

Najpopularniejsze marki produkujące butelki do wody oraz dzbanki do wody to Brita i Dafi. Oba filtry działają podobnie, podobna jest także cena takich butelek.

Warto wiedzieć, czym butelka filtrująca różni się od dzbanka – otóż butelka filtruje wodę na bieżąca podczas picia. Filtr jest tak skonstruowany, że filtruje wodę tylko podczas picia. Natomiast w dzbankach filtrujących woda jest filtrowana od razu po nalaniu jej z kranu, czyli filtr dzbanka działa przelewowo. Skuteczność filtracji jest podobna w obu naczyniach.

Obecnie butelki filtrujące są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach (i cenach). Znajdziemy także takie w wersji szklanej, z ozdobami. Wszystko zależy od kwoty, jaką chcemy na butelkę przeznaczyć.

Koszty butelek filtrujących wodę i filtrów

Butelka z filtrem Brita kosztuje ponad 30 złotych. Butelka Dafi kosztuje mniej niż 30 złotych, można ją często upolować na promocji.

Filtr do butelki Dafi można kupić w dwupaku za około 30 zł za opakowanie. Filtr do butelki Brita można kupić w trójpaku za około 40 zł za opakowanie.

Skuteczność:

  • Filtry do butelki Dafi, jak również filtry do butelek Brita mają wydajność do 150 litrów wody.
  • Butelka z filtrem Brita lub Dafi może działać bez zmiany filtra przez około 4 tygodnie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butelki filtrującej?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na materiał wykonania – powinien być BPA free, czyli wolny od bisfenolu A (substancji szkodliwej i potencjalnie rakotwórczej). Poza tym należy uwzględnić inne parametry, jak:

  • czy można ją myć w zmywarce? Jeśli planujemy właśnie tak ją czyścić to warto upewnić się przed zakupem, że nasza butelka nie odkształci się w zmywarce, czyli szukać na niej specjalnego oznaczenia, że nadaje się do mycia właśnie w taki sposób,
  • pojemność – są różne pojemności od 300 ml do 1 l. Wybierzmy taką, która będzie nam odpowiadać,
  • rodzaj dzióbka do picia – tutaj również warto wybrać wedle własnych preferencji,
  • koszt i dostępność filtrów do wymiany – może okazać się, że filtry do naszej butelki z internetu będą trudno dostępne albo bardzo drogie. Trzeba to przeliczyć przed zakupem. Filtry do butelek Brita czy Dafi dostępne są w większości marketów.

Czytaj również: Woda dla niemowlaka: ile wody powinno pić niemowlę?

Moda produkty z węglem wciąż trwa. Czy "czarne złoto" faktycznie jest takie zdrowe?

Wady butelek z filtrem

Butelki do wody z filtrem mają jedną wadę, a jest nią stosunkowo mała pojemność. Nie nadają się do filtracji w wody do domu, tutaj o wiele lepiej wybrać dzbanek, który ma większą pojemność i zdecydowanie łatwiej będzie z niego korzystać filtrując duże ilości wody do czajnika lub ekspresu.

Filtry do butelek, jak twierdzą producenci, poddawane są recyklingowi. Nie wiadomo jednak, jak to wygląda w praktyce.