Jednym z pierwszych objawów chorobowych u dzieci jest gorączka. O ile w przypadku najmłodszych wolimy upewnić się, czy nie wiąże się z poważniejszymi dolegliwościami, tak w przypadku nieco starszych pociech próbujemy obniżyć temperaturę na własną rękę. Dopiero gdy wysoka gorączka utrzymuje się drugą lub trzecią dobę, konsultujemy się z pediatrą. Jeżeli jednak coś wyjątkowo nas niepokoi, nie należy czekać, tylko od razu zwrócić się do specjalisty.
Tak przynajmniej powinno być, ale zdarza się, że niektórzy rodzice szukają ciekawych i sprawdzonych „przepisów na gorączkę” w internecie. Pewna mama na swoim profilu na TikToku @tinyjellow prowadzi cykl porad dotyczących rodzicielstwa, które sama stosuje. W jednym z opublikowanych nagrań pojawił się sposób na gorączkę u dziecka, którego zdecydowanie nie polecamy. Tylko ostrzegamy, aby z niego nie skorzystać.
Mokre skarpety na gorączkę u dziecka?
„Pomysłowa” mama w swoim poście z cyklu „Rzeczy, których nauczyłam się jako świeżo upieczona mama”, prezentuje moczone w wodzie z lodem skarpetki, które następnie nakłada na stopy swojego synka. Następnie na mokrą parę skarpetek zakłada drugą - tym razem suchą parę. I to według niej jest sprawdzone remedium na gorączkę.
Według jej zaleceń powinno się tak postępować za każdym razem, gdy pojawią się pierwsze objawy przeziębienia. Na nagraniu widać, jak chłopiec wzdryga się po założeniu zimnej i mokrej skarpety.
Jak zbijać gorączkę u dziecka?
Na całe szczęście internauci zachowali zdrowy rozsądek, a pod nagraniem pojawiło się wiele negatywnych komentarzy osób, które nie pochwalają takiego sposobu na przeziębienie.
- „To wydaje się BARDZO zacofane”.
- „Jestem pielęgniarką i całą sobą jestem za domowymi sposobami, ale to, co pokazujesz, jest mocno wątpliwe”.
- „Właściwie to pogarsza sprawę”.
- „To wygląda na koszmar sensoryczny”.
Pojawiły się również głosy, aby pod żadnym pozorem nie eksperymentować w ten sposób na swoich dzieciach. Aby zbić gorączkę u dziecka można stosować okłady, ale nie powinny być one lodowate!
Jeżeli temperatura u dziecka nie przekroczyła 38,5 stopni i samopoczucie malucha umożliwia wstrzymanie się od podania leków, możemy zastosować domowe sposoby na obniżenie gorączki. W tym celu możemy nałożyć kompres zmoczony w wodzie o temperaturze pokojowej na czoło, kark, a nawet łydki dziecka. Pamiętajmy, że tego rodzaju okłady stosujemy maksymalnie 15 minut.
Jeżeli jednak cokolwiek nas niepokoi, na przykład gorączka szybko wzrasta, należy udać się do lekarza. To samo tyczy się niemowląt i małych dzieci, u których objawy chorobowe powinny być konsultowane ze specjalistami.