Choć normą są już badania USG w ciąży, dzięki którym jeszcze przed porodem możemy nawet poznać wygląd naszego dziecka, to wciąż wiele tematów z okresu życia płodowego jest dla nas tajemnicą. Nie wiemy chociażby, jak doświadcza ono otaczającego go środowiska w łonie matki i co będzie z niego pamiętać, gdy opuści macicę.
Przeczytaj też: Takie pamiątki zalewają Instagram. Część uważa, że to ohydne, ale dla mam po stracie to terapia
Spis treści
Łożysko to symbol życia płodowego?
Z wyjątkiem porodów domowych, łożysko traktowane jest jak odpad medyczny. W USA jednak, gdzie ilość porodów domowych jest ogromna, zwykło się zakopywać łożyska w przydomowych ogródkach. Właśnie tak zrobiła jedna z mam z Tik Toka, która nastawiona jest na bardzo naturalne metody.
Dakota Sundey prowadząca profil o nazwie @thewildsundays rodziła w domu. Ponadto wybrała tzw. poród samodzielny, czyli bez asysty położnej czy lekarza. Po urodzeniu dziecka, kobieta postanowiła zakopać łożysko we własnym ogródku. Co ciekawe, jak twierdzi młoda mama, to miejsce jest wyjątkowo ważne dla jej malucha. Uważa ona, że związek dziecka z jego życiem płodowym może być głębszy, niż podejrzewamy. Na dowód swej teorii pokazała filmik, na którym jej dziecko leży na ziemi w ogródku. Jest spokojne i uśmiechnięte.
„Moje urodzone w samodzielnym porodzie dziecko zawsze leży na ziemi dokładnie tam, gdzie zakopaliśmy jej łożysko” – komentuje kobieta.
Tiktokerka nie spotkała się z taką reakcją, na jaką prawdopodobnie liczyła. Internauci licznie wyśmiewali pomysł kosmicznego połączenia między łożyskiem, a narodzonym już dzieckiem, kpiąc z podejrzeń Dakoty.
„To ja łożysko, pochowano mnie i komentuję z podziemia. Pomóżcie" – napisał sarkastycznie jeden z użytkowników.
„Jako łożysko uważam, że ta wiadomość niezwykle podnosi na duchu” – skomentowała inna osoba.
Odcisk łożyska, jako pamiątka porodowa
Jakiś czas temu było głośno o popularności zjadania łożyska wśród celebrytów. Ma ono ponoć zapobiegać między innymi depresji poporodowej. Wiele kobiet robi też pamiątki w postaci odcisku łożyska na płótnie. Takie wspomnienia z porodu można uchwycić także w Polsce, między innymi w szpitalu Południowym w Warszawie, o którym pisałyśmy niedawno.
Warto zauważyć, że łożysko jest wyjątkowo ważne dla rozwijającego się w ciele matki dziecka. W trakcie życia płodowego jest dla niego tym, czym po porodzie będą płuca, wątroba, nerki i układ pokarmowy. Nic więc dziwnego, że obok pępowiny, to właśnie łożysko jest symbolem więzi matki z dzieckiem.