Na instagramowym profilu @ai.movio opublikowano fascynującą animację, która pokazuje, jak od 1900 roku do dziś zmieniała się moda dziewczęca. Na nagraniu widzimy 5-letnią dziewczynkę, której wygląd z dekady na dekadę zmienia się znacząco. Choć animacja została wygenerowana przez AI, co oznacza, że obrazy pokazane w filmie mogą się różnić od rzeczywistości, wychwycony został na niej jeden ważny szczegół dotyczący współczesnej generacji.
Fascynująca animacja pokazująca ewolucję mody dziecięcej
Filmik jest bardzo dynamiczny, ale ogląda się go z dużą fascynacją. Pierwsze dekady pokazują dziewczynkę w ciemnej sukience z białymi dodatkami, w białych skarpetkach i skórzanych trzewiczkach. W latach 30. ubiegłego wieku w ubiorze dziewczynek pojawiają się już pierwsze kolory. To w pierwszej kolejności pastelowy turkus, w latach 40. zaś błękit, a w 50. pudrowy róż i pierwsze materiały w desenie (tu krata). Róż utrzymuje się długie lata niemal do współczesności. Na uwagę jednak zasługuje jeszcze jeden fakt – ubrania od lat 90. robią się bardziej odkryte. Zmiana zaczyna się od bluzki na ramiączka, a kończy na topie z odkrytym brzuchem i krótkich szortach. Pojawia się też o wiele więcej kolorów i nadruki.
Wyruszcie sami w tę fascynującą podróż w czasie:
„Gdzie podział się uśmiech?”. Winna jedna rzecz
Podczas gdy niemal wszyscy oglądając tę animację patrzą na stroje 5-latki, niektórzy internauci zwrócili uwagę na coś innego - na zmieniające się tło. Co zauważyli? Otóż od roku 1900 aż do roku 2020 tłem było świeże powietrze: natura, plac zabaw.
Od 2020 roku dziewczyna stoi w mieszkaniu, a jej strój robi się coraz bardziej szary. Co szokuje – z twarzy znika uśmiech, a w ręku pojawia się smartfon. „Dlaczego straciła uśmiech w 2020 roku?” - pytają zaniepokojeni internauci.
„Gdy w dłoni pojawił się telefon komórkowy, straciła uśmiech. Teraz jest o wiele gorzej”.
„Poruszające jest to, że gdy tylko dostała ekran do ręki, szczęście z jej małej, jasnej twarzy ulotniło się jak kamfora. Teraz wszystko jest szare i nudne. Dzieciństwo zostało zabite przez ten nieszczęsny telefon w dłoniach” – podkreślali.
Jak widać, nie tylko eksperci, dostrzegają problem w tym, że współczesne dzieci za dużo czasu spędzają przed ekranami. Nawet sztuczna inteligencja to pokazała i to w animacji, która z założenia miała skupiać się na innym temacie. To powinno dawać do myślenia i niewątpliwie skłaniać do działania.