10-latki rozwiążą to równanie raz-dwa. Dla dorosłych jest wyzwaniem od lat

2024-01-30 13:29

Ogromna popularność zagadek matematycznych wśród Polaków wcale nie jest kwestią ostatniego czasu. Już przed 10 laty pewne równanie zataczało kręgi w internecie, a rodzice głowili się nad zagadką, którą ich dziecko z 4. klasy wykonałoby w mgnieniu oka. A jak wy sobie poradzicie?

10-latki rozwiążą to równanie raz-dwa

i

Autor: mjakmama24.pl 10-latki rozwiążą to równanie raz-dwa

Zagadki matematyczne biją wśród Polaków rekordy popularności - i trudno się temu dziwić. Stanowią doskonały sposób na odświeżenie wiedzy ze szkoły, spędzenie czasu w autobusie czy w poczekalni u lekarza, a znalezienie sposobu na ich rozwiązanie. Zazwyczaj nie należy on do bardzo skomplikowanych - a w rozwikłaniu łamigłówki mogą nam pomóc nasze własne dzieci. 

Spis treści

  1. Zagadki matematyczne są trudniejsze dla dorosłych niż dla dzieci
  2. Kluczowa jest kolejność wykonywania działań
  3. Jaki jest poprawny wynik równania?
Maturzyści z Bydgoszczy zmierzyli się z matematyką. Jak im poszło?

Zagadki matematyczne są trudniejsze dla dorosłych niż dla dzieci

Równanie, o którym piszemy, krążyło po serwisach internetowych już w 2013 roku - i już wtedy uświadamiało nam, jak wiele z podstawowych informacji można zapomnieć. Jeśli w szkole nigdy nie byliście wielkimi fanami matmy - prawdopodobnie w dorosłym życiu staracie się wspomagać np. kalkulatorami w komputerach.

To jednak sprawia, że po otrzymaniu najzwyklejszego w świecie równania zapisanego na ekranie czy kartce, które mamy rozwiązać własnymi siłami, kompletnie nie mamy pojęcia, od czego zacząć.

Zadania te nie są jednak trudne - musimy po prostu przypomnieć sobie kilka informacji.

10-latki rozwiążą to równanie raz-dwa

i

Autor: mjakmama24.pl 10-latki rozwiążą to równanie raz-dwa

Kluczowa jest kolejność wykonywania działań

Poprawnej kolejności wykonywania działań matematycznych uczymy się jeszcze w podstawówce - jednak z czasem, jeśli nie mamy codziennego kontaktu z matematyką, wiedza ta potrafi się zatrzeć. Aby poprawnie rozwiązać wspomniane przez nas równanie, należy przypomnieć sobie zasady rządzące tym, które działania wykonujemy jako pierwsze:

  • pierwsze są działania w nawiasach;
  • drugie - mnożenie lub dzielenie;
  • trzecie - dodawanie lub odejmowanie, w kolejności zapisu.

Jaki jest poprawny wynik równania?

Uzbrojeni w odświeżoną wiedzę o właściwej kolejności wykonywania działań możemy przystąpić do rozwiązania zagadki tego, jaki jest wynik równania 6:2(2+1).

Najczęściej popełnianym błędem jest tutaj rozwiązywanie działania od prawej strony. Wówczas najpierw dodajemy liczby 2 i 1, potem mnożymy je przez 2, a otrzymaną liczbę 6 dzielimy przez 6 z początku. Otrzymujemy wówczas wynik 1 - ale jest on błędny. 

Rozwiązując tę zagadkę, powinniśmy rozwiązywać kolejne działania od lewej strony:

  • 6:2 = 3
  • 3x(2+1) = 3x3 = 9

A więc prawidłowa odpowiedź to 6:2(2+1) = 9.