Numery części „Dziadów” może i niewiele mówią, ale gdy poznajemy ich treść, dobrze wiemy, o który dramat Adama Mickiewicza chodzi. „Dziady cz. II” związane są z obrzędem dziadów. Możemy lepiej poznać ten zwyczaj, a cytaty z książki na pewno znasz do dzisiaj.
„Dziady cz. II” - bohaterowie i cytaty z lektury
Jak „Dziady cz. II” to oczywiście Guślarz, który jest mistrzem ceremonii, a także duchy, które przyzywa. Przyznam, że w mojej głowie jako pierwsze skojarzenie z tą częścią „Dziadów” pojawiają się właśnie dzieci, Rózia i Józio. A wraz z nimi cytat:
Kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie.
Polecany artykuł:
Dzieci reprezentują duchy lekkie, oprócz nich pojawia duch pośredni - igrającej z uczuciami innych pastereczki Zosi, a także duch ciężki. To zły pan, który za życia krzywdził swoje sługi.
A nawet, jeśli nie potrafisz wymienić duchów, które zjawiły się na wezwanie Guślarza, na pewno w twojej głowie kołacze inny cytat, powtarzany w drugiej części mickiewiczowskich „Dziadów”:
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?
„Dziady cz. II” - test sprawdzi, czy coś jeszcze pamiętasz
Chociaż „Dziady cz. II” raczej nie należą do lektur, do których regularnie wracamy, to coś obecnego w naszym życiu - ze względu na obecne w kulturze cytaty czy duchy, które uosabiają pewne cechy. Wydaje mi się, że chociaż na kilka pytań w naszym quizie o „Dziadach” Mickiewicza odpowiesz poprawnie. Kto wie, może dobre będą wszystkie odpowiedzi?
Masz chwilę? Nie czekaj, przed tobą sprawdzian wiedzy o dramacie „Dziady cz. II”!
Ile jest części „Dziadów”?
„Dziady” składają się z czterech części - przy czym część pierwsza została wydana jako ostatnia, już po śmierci autora. Uczniowie skupiają się na trzech częściach dramatu:
Polecany artykuł:
- „Dziady cz. II” - związana z obrzędem dziadów.
- „Dziady cz. IV” - która powinna być kojarzona z romantycznym bohaterem, Gustawem i biciem zegara, który odmierza konkretne godziny (miłości, rozpaczy, przestrogi).
- „Dziady cz. III” - i słynne „umarł Gustaw - narodził się Konrad”. To tu mamy martyrologię narodu polskiego.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Dziady część III - streszczenie lektury