Dasz radę ułożyć z tego jeden wyraz? Ten test przyprawia o zawrót głowy

2024-05-10 12:53

Rozwiązywanie zagadek jednocześnie relaksuje, odrywając nasze głowy na chwilę od wszelkich innych problemów, ale i stymuluje mózg do treningu spostrzegawczości. Być może dlatego, tak wiele osób traktuje podobne zadania, jak świetną formę rozrywki. Ta jednak będzie niemałym wyzwaniem.

Ten test na spostrzegawczość miażdży większość osób

i

Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Ten test na spostrzegawczość miażdży większość osób

Logiczne, matematyczne, literowe... Zagadki stały się naszym nowym, narodowym hobby. Rozwiązywanie ich z sukcesem przynosi niemałą satysfakcję. Ta konkretna to test nie tylko na spostrzegawczość i bystrość umysłu.

Może was zwieźć, bo przeczy zasadom, których uczono nas w szkole. To jak, podejmujecie wyzwanie? Czas start!

Zobacz: Dzieci uwielbiają szukać "zaginionych" wyrazów. A ty, jak sobie poradzisz?

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Zobacz: Ta zagadka sprawdzi, czy myślisz logicznie. Poradzisz sobie?

Zagadka literowa, która rozbudzi każdego

Nie jest tajemnicą, że język polski jest jednym z najbardziej skomplikowanych języków świata ze względu na gramatykę, wymowę, interpunkcję, ale także - ortografię. To słowo, nawet po ułożeniu sprawia niemałe problemy właśnie w poprawnym zapisie. Dlaczego? Ponieważ przeczy podstawowym zasadom polskiej ortografii. A ta, choć sama w sobie pełna jest zasad, to jeszcze raczy nas wyjątkami. Słowo, które macie ułożyć, jest właśnie jednym z nich. To jak? Podejmujecie wyzwanie?

Ten test na spostrzegawczość miażdży większość osób

i

Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Ten test na spostrzegawczość miażdży większość osób

Wynik zagadki literowej budzi zastanowienie

Nawet jeśli intuicyjnie udało się wam ułożyć jedno słowo z wybranych liter, to idziemy o zakład, że na pierwsze oko wygląda ono według was dziwnie, prawda?

Nie ma tu jednak błędu. Oto rozwiązanie zagadki.

Rozwiązanie zagadki literowej

i

Autor: Getty Images Rozwiązanie zagadki literowej

"Gżegżółka" wygląda na słowo z aż dwoma błędami ortograficznymi, prawda? Zawsze uczono nas przecież, że po spółgłoskach, czyli: „p”, „b”, „t”, „d”, „k”, „g”, „ch”, „j” oraz „w” piszemy zawsze „rz”. Gżegżółka to jednak wyjątek i to taki, który wcale nie jest łatwo zapamiętać. Dlaczego?

Bo często spotykamy się z nazwiskiem w formie, która przywodzi na myśl teoretycznie poprawną pisownię np. "Jan Grzegrzółka". Tak pisane nazwisko nosi w Polsce ponad 1500 osób.

Gdy jednak chodzi o nazwę własną ptaka, poprawna pisownia to "gżegżółka". To nazwa, która z mowy ludowej wpisała się do polszczyzny, a chodzi o kukułkę pospolitą. Podobnym wyjątkiem jest inny gatunek ptaka - "piegża". 

Zobacz: Szatnie jak klatki, andruty w sklepikach i wymienianie karteczek. Wspominamy szkołę lat 90.