Zagadki matematyczne cieszą się popularnością nie tylko wśród dzieci. Dorośli także chętnie je rozwiązują, również te przeznaczone dla najmłodszych. Trudność zadania to jednak pojęcie względne - to, co dla jednych jest łatwizną, innych przyprawia o ból głowy. A zagadki, których rozwiązanie wydaje się oczywiste, to często te, w których popełniamy najwięcej błędów.
To zadanie matematyczne to problem dla wielu dorosłych
6-6×6+6=? Łatwe zadanie? Jak się okazuje, nie dla wszystkich. Nie ma tu skomplikowanych obliczeń, jednak to, co wydaje się banalne, czasami jest nie do przejścia. Pojawiają się różne rozwiązania, chociaż tylko jedno jest prawidłowe. A które ty wskażesz?
Przeczytaj także: Ta zagadka sprawdzi, czy myślisz logicznie. Poradzisz sobie?
Zasada, o której trzeba pamiętać
Kluczem do rozwiązania wielu zagadek matematycznych, jest znajomość prawidłowej kolejności wykonywania działań. To reguła, która przydaje się nie tylko w szkole, jednak dorośli często o niej zapominają, albo pamiętają tylko niektóre fragmenty. Nie chcesz wpaść w pułapkę? Zapamiętaj:
- nawiasy,
- potęgi i pierwiastki,
- mnożenie i dzielenie,
- dodawanie i odejmowanie.
Nie możemy zapomnieć, że niektóre działania mają jednakowy priorytet - to np. mnożenie i dzielenie. Traktujemy je równorzędnie i rozwiązujemy w takiej kolejności, w jakiej pojawiają się w zadaniu. To właśnie ta część reguły, którą często pomijają dorośli.
Przeczytaj także: Jedenaście 1 i jedno 0. Podchwytliwa zagadka na IQ: widzisz, gdzie jest haczyk?
Prawidłowe rozwiązanie zadania
Popatrz jeszcze raz na równanie. Popełniłaś wcześniej błąd czy od razu wykorzystałaś szkolną wiedzę?
Znamy kolejność wykonywania działań, zatem wszystko jest jasne.
6-6×6+6=?
Najpierw mnożenie.
6-36+6=?
W zadaniu mamy i odejmowanie, i dodawanie, wiemy, że są równorzędne, zatem idziemy od lewej do prawej. Najpierw odejmowanie.
-30+6=?
I na koniec dodawanie.
-30+6= -24
Prawidłowy wynik to -24.
Ci, którzy podali inni wynik nie znają prawidłowej kolejności wykonywania działań i od początku szli po kolei (najpierw odejmowanie, później mnożenie, na koniec dodawanie) lub nie wiedzą, że odejmowanie i dodawanie są równorzędne - priorytetowo potraktowali dodawanie (najpierw mnożenie, później dodawanie, na koniec odejmowanie).
A ty, jak rozwiązałaś to zadanie?
Przeczytaj także: Przesuń tylko 2 zapałki, aby utworzyć 3 trójkąty. Proste? Nie dla każdego