Chemia to jeden z przedmiotów, które dochodzą w siódmej klasie szkoły podstawowej. Pierwsze lekcje to nie tylko omówienie zasad bezpieczeństwa (w końcu w pracownia powinna być wyposażona w różnego rodzaju sprzęty czy odczynniki, potrzebne do przeprowadzania doświadczeń), ale i wkroczenie w tajemniczy świat substancji. Podstawowa wiedza, którą uczniowie dość szybko muszą przyswoić, to ta związana substancjami prostymi - a więc z pierwiastkami chemicznymi. A ich symbole będą towarzyszyły uczniom przez kolejne szkolne lata, to coś, co muszą zapamiętać.
Czy po latach ta wiedza się przydaje? Biorąc pod uwagę, że wszystko dookoła nas jest chemią, to coś, co nie traci na aktualności. Może w dorosłym życiu nie będziemy np. uzupełniać równań reakcji chemicznych, ale dobrze wiedzieć m.in., że tajemnicze NaCl 0,9 proc. to po prostu sól fizjologiczna, „zwykłe” NaCl to chlorek sodu, czyli... sól kuchenna.
Polecany artykuł:
Pamiętasz symbole pierwiastków chemicznych?
Wodór, tlen czy węgiel to przykłady pierwiastków, których symboli raczej nie zapominamy. Dzięki Marii Skłodowskiej-Curie pamiętamy także o radzie czy polonie. A co z innymi? Gdy pojawiają się trudności, zaczynamy kombinować, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego? Głównie dlatego, że zapominamy, że symbole pierwiastków są skrótami ich nazw łacińskich, a nie tych polskich. To dlatego np. symbol miedzi to Cu (od łacińskiego cuprum), a żelaza Fe - od słowa ferrum. A gdziekolwiek nie pojedziemy, układ okresowy pierwiastków będzie wyglądał tak samo.
Ten wstęp powinien ci trochę przypomnieć szkolną wiedzę i sprawić, że przed oczami pojawi się wielki układ okresowy pierwiastków, obowiązkowo rozwieszony w pracowni chemicznej. Poniżej znajdziesz quiz o pierwiastkach - rozwiąż go i sprawdź, czy w twojej głowie zostało jeszcze coś z lekcji. A może wszystko inne wciąż przykrywa powtarzana przez lata zasada, „pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody”?
Polecany artykuł: