ALERGIA u dziecka a KARMIENIE PIERSIĄ

2019-07-02 12:35

Alergia a karmienie piersią – to temat, który stale jest obecny na forach internetowych. Mamy pytają, czy dziecko, które ma objawy alergii pokarmowej należy odstawić od piersi, jak powinna wyglądać dieta eliminacyjna i jakie produkty najczęściej uczulają. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać niektóre wątpliwości dotyczące karmienia piersią dzieci z alergią pokarmową.

alergia u dziecka karminie piersia

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Alergia u dziecka karmionego piersią – objawy alergii u dziecka
  2. Alergia u dziecka karmionego piersią – mama musi zmodyfikować dietę
  3. Alergia u dziecka karmionego piersią – produkty, które najczęściej uczulają
  4. Alergia u dziecka karmionego piersią – o czym warto pamiętać
  5. Dieta kobiety karmiącej
  6. Zalety karmienia piersią: mleko matki

Alergia u dzieci karmionych piersią pojawia się znacznie rzadziej niż u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Dzieje się tak, ponieważ mleko mamy jest swoistą naturalną szczepionką: znacznie obniża ryzyko wystąpienia u dziecka alergii pokarmowych, biegunek i wielu innych chorób. Szacuje się, że na alergię pokarmową narażonych jest zaledwie 0,5-2 procent dzieci karmionych piersią.

Alergia u dziecka karmionego piersią – objawy alergii u dziecka

Mama karmiąca piersią niemowlę z alergią pokarmową, musi szczególnie dbać o swoją dietę, ponieważ to, co je i pije, ma wpływ na dziecko. Jeśli będzie jadła produkty, na które dziecko jest uczulone, organizm malca zareaguje natychmiast. Dziecko może mieć kolkę, wzdęcia, zaparcia i biegunkę. Mogą się również pojawić: katar, kaszel, świszczący oddech, sapka, wysypka na skórze, ponadto dziecko może słabo przybierać na wadze.

Alergia u dziecka karmionego piersią – mama musi zmodyfikować dietę

Jedynym sposobem leczenia alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią jest wyeliminowanie z diety mamy składników uczulających. Nie należy w żadnym wypadku rezygnować z karmienia piersią, ponieważ to nie mleko matki uczula, ale składniki w nim zawarte pochodzące z pożywienia. Koniecznie trzeba obserwować dziecko. Jeśli po karmieniu mama zauważy, że malec ulewa, ma kolkę lub biegunkę, może to oznaczać, że coś co zjadła wcześniej, wywołało u dziecka reakcję alergiczną.

Alergia u dziecka karmionego piersią – produkty, które najczęściej uczulają

  • mleko krowie, nabiał (jogurty, kefiry, śmietana, lody, sery, twarożek),
  • jaja,
  • zboża,
  • orzechy,
  • produkty sojowe,
  • cytrusy,
  • truskawki,
  • pomidory,
  • seler,
  • czekolada,
  • ryby

Alergia u dziecka karmionego piersią – o czym warto pamiętać

Dzieci z alergią powinny być jak najdłużej karmione piersią, a podczas rozszerzania diety należy bardzo ostrożnie wprowadzać kolejne produkty do jadłospisu malca. Ponadto dziecko z alergią należy szczególnie chronić przed zanieczyszczeniami przemysłowymi, dymem papierosowym, kurzem, pleśniami, pierzem, wełną i sierścią zwierząt.

Na temat kamienia piersią dziecka z alergią możesz porozmawiać na naszym forum.

Dieta kobiety karmiącej

Dieta kobiety karmiącej (i w połogu) powinna być rozszerzona o wiele substancji odżywczych i produktów. Tymczasem młode mamy często robią na odwrót i zaraz po porodzie przechodzą na bardzo restrykcyjne diety. Nie jest to dobre ani dla mamy, ani dla dziecka. Jak jeść by zapewnić zdrowie swojemu dziecku, które produkty pozytywnie wpłyną na ilość i jakość pokarmu, co jeść by organizm po porodzie szybciej się zregenerował - te i inne pytania dotyczące diety w czasie karmienia piersią zadaliśmy ekspertowi.

Zalety karmienia piersią: mleko matki

Mleko matki to dla niemowlęcia najlepszy pokarm, ponieważ zawiera wszystkie substancje odżywcze, witaminy, enzymy oraz przeciwciała. To najważniejszy argument za tym, że warto karmić piersią. Zapytaliśmy eksperta o to jakie są inne zalety karmienia piersią. Dowiesz się również kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi oraz w jakich przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe.