Spis treści
- Kiedy można zacząć wprowadzanie pokarmów stałych metodą BLW?
- Dzięki BLW rozszerzanie diety jest jak zabawa
- Niezbędne akcesoria przy rozszerzaniu diety metodą BLW
- Menu smakosza BLW według schematu żywienia niemowląt
- BLW na 5 z plusem czyli zalety tej metody rozszerzania diety niemowlaka
Teoretycznie BLW (baby-led weaning) można zaproponować już półrocznemu dziecku, gdy przychodzi czas na rozszerzanie diety niemowlaka. Wtedy posiłki mleczne przestają dziecku wystarczać i należy wzbogacić jego dietę o pokarmy stałe. Ale wiek dziecka to jedno. Zdecydowanie ważniejszy jest rozwój fizyczny.
Kiedy można zacząć wprowadzanie pokarmów stałych metodą BLW?
Aby BLW się powiodło dziecko musi pewnie i stabilnie siedzieć. Tylko taka pozycja pozwala mu na samodzielne chwytanie produktów oraz swobodne nimi manewrowanie podczas jedzenia. Poza tym dziecko, które siedzi, jest mniej zagrożone zakrztuszeniem, które uważane jest za podstawową (i raczej jedyną) wadę BLW. Pediatrzy przekonują, że przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas posiłku ryzyko zakrztuszenia jest minimalne i porównywalne do tego, jakie niesie tradycyjne wprowadzanie stałych pokarmów do diety niemowlęcia. Co więcej, BLW jest nawet bardziej korzystne dla dziecka niż podawanie papek z łyżeczki, gdyż uczy kontrolowania tego, co trafia do buzi, a następnie precyzyjnego przeżuwania i łykania. Mimo tych zapewnień, eksperci od metody BLW podkreślają, że nawet na chwilę nie wolno zostawiać dziecka samego z posiłkiem. Przestrzegają również rodziców przed podkarmianiem dziecka, bo tylko ono może wkładać pokarm do swojej buzi.Według niektórych pediatrów do sukcesu BLW potrzebne są jeszcze ząbki u dziecka. A jeśli niemowlę wita drugie półrocze z bezzębnymi dziąsłami, warto podawać mu jedynie miękkie i gotowane produkty oraz karmić tradycyjnie, podając np. zmielone mięso łyżeczką.Uwaga! Jeśli dziecko ma alergię, rozszerzanie diety metodą BLW należy skonsultować z pediatrą lub alergologiem.
Dzięki BLW rozszerzanie diety jest jak zabawa
Posiłek dziecka może przypominać zabawę, ale przecież właśnie w taki sposób dziecko się uczy i zdobywa nowe umiejętności. Pierwsze próby stosowania metody BLW są więc lekcją samodzielnego jedzenia poprzez zabawę.Niemowlę chwyta produkty i je odkłada. Jeśli zdecyduje się na zbliżenie któregoś do buzi, wcale nie musi go zjeść. Najpierw powącha, poliże, possie. Nawet gdy zacznie coś żuć, nie jest to równoznaczne z połknięciem i rozdrobnioną papkę może po prostu wypluć. Nie pozostaje ci nic innego, jak spokojnie przyglądać się tym eksperymentom z jedzeniem. Podczas kolejnych posiłków zaobserwujesz, że więcej pokarmów trafia do brzucha malca niż na stół czy podłogę. Ale czy wystarczająco dużo, by dziecko było syte? Niektóre mamy mają obawy, czy dziecko na diecie BLW skutecznie zapełnia swój brzuszek. Według pediatrów, mogą być spokojne. W pierwszych tygodniach BLW mleko nadal pozostaje głównym źródłem pożywienia dla dziecka.
Niezbędne akcesoria przy rozszerzaniu diety metodą BLW
Przy metodzie baby-led weaning możesz zrezygnować ze sztućców, bo na początku dziecko będzie chwytało produkty rączkami, przydadzą się za to:
- duży plastikowy talerz ze specjalnym spodem, który przyczepia się do blatu stołu;
- duży śliniak albo fartuszek, bo spora zawartość talerza będzie trafiała na ubranie dziecka;
- mata na podłogę, np. cerata lub duży kawałek płótna - do umieszczenia pod krzesełkiem dziecka;
- krzesełko do karmienia dla niemowląt z dużym blatem albo specjalne krzesełko przytwierdzane do stołu. Uwaga! Oparcie musi być ustawione pionowo, bo dziecko podczas posiłku powinno cały czas siedzieć prosto.
Menu smakosza BLW według schematu żywienia niemowląt
Podawaj dziecku produkty według schematu żywienia niemowląt, ale zamiast je miksować i przecierać, serwuj je w całości. Przykładowo marchewkę ugotuj i pokrój w cienkie słupki, które dopasują się do małej rączki. Z owoców wyjmuj pestki lub gniazda nasienne. Ugotowane mięso pokrój na kawałki, które będą wygodne do trzymania. Ryż rozgotuj, tak aby się skleił i następnie pokrój go w kostki. Kromkę chleba lub kukurydziane chrupki podawaj w całości.
BLW na 5 z plusem czyli zalety tej metody rozszerzania diety niemowlaka
- Rozwija zmysły - smaku, węchu, wzroku i dotyku. Dziecko samo "bada" produkty, a nie dostaje je zmielone i z łyżeczki prosto do buzi. W ten sposób kształtują się również preferencje smakowe dziecka.
- Doskonali technikę gryzienia i żucia, co także, poprzez wytrenowanie żuchwy, wpływa na szybszy rozwój mowy.
- Wypracowuje dobrą koordynację ruchów, a zwłaszcza ręki i oka.
- Przekonuje, że jedzenie jest przyjemną czynnością, której towarzyszy radość i swoboda.
- Chroni przed zaburzeniami odżywiania w późniejszych latach. Według ekspertów dziecko od razu uczy się samo decydować, ile i co zje (a nie jest karmione tym, co daje rodzic i to do momentu, aż talerz będzie pusty), dzięki czemu rzadko jest niejadkiem lub cierpi na otyłość.
- Zapobiega rozwojowi alergii pokarmowej. Przyjęło się twierdzenie, że dziecko samo intuicyjnie wybiera produkty, które mu nie zaszkodzą, a wiec samo eliminuje potencjalne alergeny.