Bank Mleka Kobiecego już działa. Udostępni mleko kobietom, które nie mogą karmić piersią

2015-01-15 10:02

Bank Mleka Kobiecego powstał przy szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie. Nakarmi wszystkie noworodki, których mamy mają problemy z karmieniem piersią. Bank Mleka Kobiecego ma zasięg regionalny, będą mogły więc korzystać z niego nie tylko pacjentki szpitala, ale wszystkie kobiety, które nie mają pokarmu.

Bank mleka, karmienie butelką, karmienie piersią

i

Autor: thinkstockphotos.com Z Banku Mleka Kobiecego moga korzystać wszystkie mamy, które mają problem z pokarmem.

Spis treści

  1. Bank Mleka Kobiecego: jak to działa?
  2. Bank Mleka Kobiecego: czy to jest bezpieczne?

To nie pierwszy bank mleka w Warszawie - funkcjonuje już jeden w szpitalu im. prof. dr W. Orłowskiego przy ulicy Czerniakowskiej. Z tamtej placówki mogą jednak korzystać tylko pacjentki szpitala, a Bank Mleka Kobiecego, który powstał w szpitalu św. Rodziny przy ulicy Madalińskiego w Warszawie, jako pierwszy udostępnia swoje zasoby mleka wszystkim kobietom, które mają problemy z karmieniem piersią. To niezmiernie ważna informacja dla wszystkich rodziców, którzy do tej pory musieli sami sobie radzić z brakiem mleka.

>> Oddaj mleko, będziesz wielka! Bank mleka szansą dla wcześniaków >>

Bank Mleka Kobiecego: jak to działa?

W Banku Mleka Kobiecego w specjalnych butelkach przechowywany jest pokarm, który oddały wolontariuszki. Do banku może zgłosić się każda kobieta, która ma nadmiar pokarmu, a pracownicy szpitala wręcz zachęcają mamy, aby oddawały go jak najwięcej.

W celach bezpieczeństwa, przed pobraniem pokarmu, z wolontariuszkami przeprowadzany jest wywiad zdrowotny. Następnie mleko jest pobierane do pojemnika i poddawane analizom, które mają potwierdzić, czy posiada wszystkie cenne substancje odżywcze. Po przeprowadzeniu takich badań zbiornik z mlekiem jest pasteryzowany w temperaturze ok. 60 stopni Celsjusza i przechowywany w lodówkach.

>> Ile koszuje twoje mleko na czarnym rynku? Nielegalny handel kobiecym mlekiem >>

Bank Mleka Kobiecego: czy to jest bezpieczne?

Pokarm przechowywany w Banku Mleka Kobiecego właśnie dlatego jest tak szczegółowo badany, żeby zapewnić noworodkom całkowite bezpieczeństwo. Z mlekiem kobiecym mogą być przenoszone do organizmu dziecka różne drobnoustroje, wywołujące m.in. zapalenie wątroby typu B czy żółtaczkę typu C. Dlatego tak ważne jest podawanie dzieciom pokarmu ze sprawdzonego źródła, właśnie takiego jak Bank Mleka Kobiecego.

Do tej pory rodzice często szukali rozwiązania problemu w internecie, kupując pokarm od kobiet, które wystawiały ogłoszenia w internecie. Konsekwencje takiego zachowania mogły być bardzo poważne - nikt nie badał tego pokarmu, nie było więc wiadomo, co się w nim znajduje.

Banki Mleka Kobiecego z powodzeniem funkcjonują w całej Europie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby noworodek zachorował po podaniu mleka z takiej placówki. Więcej na ten temat przeczytasz w miesięczniku M jak mama w numerze 02/2015

>> Co o bankach mleka sądzą mamy na forum Mjakmama24.pl? >>