Co zamiast mleka? Co robić, gdy dziecko nie chce pić mleka i czym zastąpić mleko?

Mleko jest podstawą diety niemowlaka, a także 2-3-letnich dzieci. Ale co zrobić, gdy dziecko nie chce pić mleka? Co podawać zamiast mleka? Podpowiadamy, jak przemycić mleko do diety dziecka i jakie produkty nabiałowe mogą zastąpić mleko w jadłospisie malca po 1. roku życia.

Mleko dla dziecka

i

Autor: thinkstockphotos.com Maluchy powinny spożywać mleko zawierające probiotyki, chroniące je przed wirusami.

Co zamiast mleka dla rocznego dziecka, które nie chce go pić? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców starszych dzieci które odmawiają picia mleka. Mają problem, ponieważ mleko to ważny składnik w diecie dziecka. Dostarcza wapnia, które jest niezbędne do budowy zębów i kości młodego człowieka. Obfituje w białko – podstawowy budulec tkanek organizmu.

Znajdujące się w mleku niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są składnikiem komórek mózgu i siatkówki oka dziecka. Mleko jest też bogatym źródłem witamin: A, D i E. Pierwsza z nich utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci. Druga wspiera wchłanianie wapnia, dbając o zdrowe kości, a także wzmacnia układ odpornościowy.

Natomiast ostatnia wspomaga pracę układu nerwowego i krwionośnego. Aż tyle dobrego, a nawet więcej, znajduje się w mleku. Ale co podać dziecku zamiast mleka, gdy maluch nie chce go pić? 

Spis treści

  1. Co robić, gdy dziecko nie chce mleka?
  2. Co zamiast mleka? Mleko UHT 
  3. Jogurt i serki dla dzieci zamiast mleka
  4. Jak przemycić mleko w diecie dziecka?

Co robić, gdy dziecko nie chce mleka?

To mit, że każde dziecko lubi mleko i chętnie je pije. Niektóre dzieci, odstawione od piersi mamy, niechętnie sięgają po kubeczek z białym napojem. Nie można jednak im odpuścić, bo mleko dostarcza cennych składników odżywczych i jest ważnym elementem codziennego menu malca. Ale też nie warto podawać go na siłę. Lepiej poszukać sprytnych sposobów na ukrycie mleka w różnych potrawach.

Po pierwsze można poszukać mleka modyfikowanego typu junior smakowego - są mieszanki waniliowe, z miodem itd - może któryś smak będzie pasował dziecku? Można też sięgnąć po nabiał i produkty mleczne, które wprawdzie nie zastąpią mleka, ale mogą uzupełnić jego braki. Zobacz, jakie produkty można podać dziecku zamiast mleka.

Co zamiast mleka? Mleko UHT 

Według najnowszych zaleceń dotyczących żywienia niemowląt i małych dzieci mleko krowie można stopniowo wprowadzać do diety dziecka już po pierwszych urodzinach. Dzienna porcja mleka krowiego nie powinna jednak przekraczać 500 ml dziennie.

Badania pokazują bowiem, że w mleku krowim znajduje się nawet 30 białek o właściwościach silnie alergizujących. Dlatego mleko krowie można podawać dziecku dopiero po pierwszym roku życia

Gdy maluszek wkroczy w drugi rok życia można mu podawać mleko UHT. Jest ono wysokiej jakości, bezpieczne pod względem biologicznym. Wbrew obiegowej opinii, mleko UHT nie zawiera konserwantów. Po prostu po odpowiednim przygotowaniu sterylnie czyste mleko umieszczane jest w szczelnie zamkniętych opakowaniach pozbawionych zarazków. Dlatego tak długo zachowuje świeżość i przyjemny smak.

Skrót UHT pochodzi od słów „ultra high temperature”. Technologia ta polega na bardzo krótkim, trwającym kilka sekund podgrzaniu mleka do temperatury 135–150ºC i gwałtownym schłodzeniu do 20ºC.

Dzięki temu, w przeciwieństwie do pasteryzacji, giną nie tylko bakterie, ale i ich przetrwalniki, czyli formy nieaktywne, które w przyjaznych dla nich warunkach mogłyby wywołać poważne choroby.

Najlepsze jest mleko o zawartości tłuszczu 2 proc., zwłaszcza jeśli dziecko chętnie zjada inne produkty obfitujące w tłuszcz, np. sery, ryby, sałatki z oliwą lub orzechy. 

Czytaj: Jak długo można karmić piersią dziecko?

Ile mleka w diecie dziecka? Ile mleka dla 8-miesięcznego, a ile dla 10-miesięcznego malca?

Mleko dla rocznego dziecka - jakie mleko wybrać, w czym podawać mleko roczniakowi?

Jogurt i serki dla dzieci zamiast mleka

Kilkumiesięcznemu niemowlęciu, które zaczyna rozszerzanie diety można podawać już twarożki lub jogurty, ale trzeba pamiętać, że produkty mleczne nie powinny całkowicie zastąpić mu mleka modyfikowanego lub mleka z piersi.

Nowy schemat żywienia niemowląt podaje, że nabiał można wprowadzić w niewielkich ilościach już na początku rozszerzania diety (kiedyś dopiero po 11. miesiącu życia dziecka). Wprawdzie wspomniany schemat to jedynie sugestia, której nie trzeba się trzymać sztywno, ale oznacza, że jogurt można podać jako uzupełnienie diety już w 7. miesiącu życia. 

Na początek idealny będzie jogurt naturalny bez dodatku cukru, aromatów i sztucznych barwników. Najlepiej zacząć od 1–2 łyżeczek. Jogurt można podać dziecku łyżeczką lub dodać do deseru z owoców. Stopniowo porcje należy zwiększać, jednocześnie rozszerzając nabiałowe menu dziecka.

Warto wprowadzić także kefir, mleko zsiadłe i twarożki. Dzieci, które jedzą jogurt lub kefir, rzadziej mają problemy z zaparciami, bólami brzucha i biegunkami. Godny polecenia jest twarożek, najlepiej domowej roboty.

Ser żółty i topiony można podawać od 12. miesiąca, a sery typu mozzarella i mascarpone pod koniec drugiego roku życia. Sery pleśniowe jeszcze później, podobnie jak inne produkty z mleka niepasteryzowanego (niosą ryzyko zakażenia listerią, bakterią niebezpieczną dla najmłodszych dzieci).

Żółty ser jest co prawda doskonałym źródłem wapnia, ale zawiera dużo tłuszczu, soli, chemicznych dodatków i jest ciężkostrawny. Jeśli chcecie kupować dla dziecka żółty ser, to najlepiej ten z wyższej półki cenowej – jest bardziej wartościowym produktem, a nie wyrobem seropodobnym.

Smakowe jogurty i serki homogenizowane, także w małych kubeczkach, są odpowiednie dla przedszkolaków, a nie dla małych dzieci (oczywiście z wyjątkiem tych produkowanych dla niemowląt – taka informacja powinna być umieszczona w widocznym miejscu na opakowaniu). 

Warto zapamiętać: Jedna szklanka mleka to 240 mg wapnia. Tyle samo tego cennego pierwiastka jest w kubku jogurtu (150 g), miseczce budyniu, szklance koktajlu lub maślanki albo kefiru, dwóch małych trójkącikach serka topionego, dwóch plasterkach żółtego sera, 35 dag twarożku (tyle zawierają cztery naleśniki z serem), dwóch szklankach brokułów.

Jak przemycić mleko w diecie dziecka?

Mleko można dodawać do różnych potraw, dzięki czemu trafia do żołądka malucha. Mleko może być składnikiem naleśników, placków i ciast. Na bazie mlecznej mieszanki przyrządzaj domowy budyń oraz koktajle z owocami.

Czasem jako zachęta wystarczy sposób podania, np. doprawienie mleka kawą zbożową i zaserwowanie w filiżance tak jak ulubiony kofeinowy napój rodziców. Albo zmiksowanie mleka modyfikowanego z bananem, by uzyskać smaczny koktajl lub – po zamrożeniu – lody bananowe.

Możesz przygotować też z mleka pudding, czyli ugotowaną na mleku kaszkę mannę z musem owocowym. Wiele dzieci za nim przepada.

Warto wiedzieć

Przepis na galaretkę mleczną

Przygotuj 500 ml mleka modyfikowanego. Następnie rozprowadź dwie łyżki żelatyny w pięciu łyżkach zimnej wody, którą następnie delikatnie podgrzej, by żelatyna się rozpuściła. Zmiksuj mleko modyfikowane z jednym serkiem homogenizowanym. Dodaj żelatynę i odstaw do zastygnięcia. Gęstą masę ubij trzepaczką i podawaj dziecku w miseczce z dodatkiem owoców, np. banana, gruszki, brzoskwini.

miesięcznik "M jak mama"