Czy niemowlę powinno jeść jajka w Wielkanoc? Oto co mówią najnowsze wytyczne

2025-04-15 10:29

Czy już na początku rozszerzania diety warto podawać dziecku jajka? W jakiej postaci niemowlę może je jeść i czy to prawda, że wczesne podanie jajka ma wpływ na wystąpienie alergii pokarmowej? Oto najnowsze wytyczne.

Czy niemowlę powinno jeść jajka w Wielkanoc? Oto co mówią najnowsze wytyczne

i

Autor: Getty images Czy niemowlę powinno jeść jajka w Wielkanoc? Oto co mówią najnowsze wytyczne

Tematem rozszerzania diety rodzice maluchów zwykle interesują się w okolicach 6. miesiąca życia dziecka. Najnowsze wytyczne mówią, by pierwsze stałe pokarmy do diety dziecka wprowadzać między 17. tygodniem a 26. tygodniem życia (czyli od początku 5. miesiąca do początku 7. miesiąca).

WHO zaleca, by przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka karmić je wyłącznie piersią. W pierwszym półroczu mleko mamy lub mleko modyfikowane zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka, jednak później konieczne jest stopniowe wprowadzanie pokarmów stałych.

Czy jajko i inne produkty stałe powinnaś podać dziecku dokładnie wtedy, gdy kończy 6. miesięcy? Nie ma tutaj jednej odpowiedzi, bo najważniejszym kryterium powinna być gotowość dziecka. Maluch powinien:

  • siedzieć samodzielnie lub z podparciem,
  • stabilnie trzymać głowę,
  • wykazywać oznaki zainteresowania pokarmami.

Kiedy podać dziecku jajko i czy warto odkładać ten moment w czasie, w obawie przed ewentualną alergią?

M jak Mama Google News

Kiedy podać dziecku jajko? Aktualne wytyczne

Jajko to silny alergen, jednak warto wiedzieć, że właśnie jak najwcześniejsze podawanie dziecku jajka w czasie rozszerzania diety zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dziecka.

Szacuje się, że na alergie pokarmowe cierpi od 5 do 8% dzieci, przy czym w 90% chodzi o mleko krowie, jajka, soję, pszenicę, orzechy, ryby i skorupiaki. Najbardziej na wystąpienie alergii pokarmowej narażone są niemowlęta i dzieci do 3. roku życia. Jednak aktualne wytyczne mówią o tym, by produkty alergizujące podawać tak samo wcześnie (czyli na początku rozszerzania diety) i obserwować reakcje dziecka.

🔬 W 2023 roku zaktualizowano wytyczne dotyczące alergii pokarmowych. Wcześniejsze wprowadzanie alergenów – w tym jajek – już od 4. miesiąca życia może zmniejszyć ryzyko alergii nawet o 80%! 🚀

- pisze pediatra Wojciech Feleszko.

Nie ma zatem potrzeby, aby opóźniać wprowadzanie do diety dziecka jajek. Gdy zaczniesz podawać dziecku jajka i maluch nie wykazuje objawów alergii pokarmowej, jajka powinny stać się stałym elementem diety.

W jakiej postaci podać dziecku jajka?

Niemowlę, które dopiero próbuje jajka nie powinno oczywiście dostawać jajecznicy na boczku czy wielkanocnego jajka faszerowanego majonezem. Jednak obecne wytyczne nie każą już oddzielnie podawać białka i żółtka.

Tym, o czym warto pamiętać, jest pojedyncze wprowadzanie nowych produktów. Nie podawaj więc jajka z mlekiem krowim czy truskawkami jednocześnie, bo nie będziesz w stanie ocenić, który z produktów wywołał ewentualną reakcję uczuleniową.

Ugotowane jajko spokojnie możesz pokroić w ćwiartki i podać dziecku na talerzu. Jeśli wolisz, jajko możesz dodać jako składnik w plackach. 

Jajko ma wysoką gęstość odżywczą, co oznacza, że w niewielkiej porcji znajduje się dużo substancji odżywczych. Aktualne wytyczne nie podają ile jajek dziecko powinno jeść tygodniowo, choć warto zachować umiar (do 3 - 4 tygodniowo).

Pamiętaj też, by już na samym początku rozszerzania diety zadbać o jej różnorodność a także o to, by maluch dostawał różne faktury (zdrowym dzieciom nie zaleca się miksowania zup i innych dań).

Rozszerzanie diety to nie tylko dostarczanie kalorii i niezbędnych składników odżywczych. To ważny trening żucia, gryzienia i połykania.

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem:
Nauczycielki życia
Dorota, 41 lat – Bądź dla siebie PRIORYTETEM. Nauczycielki życia