Bycie rodzicem niejadka może być stresujące. Każdy z nas ma wyobrażenie o tym, ile i co powinno zjadać dziecko, gdy więc każdy kęs obiadu czy kolacji okupiony jest walką, wielu z nas zaczyna się martwić o to, czy dziecko nie jest niedożywione. A wiadomo, że niedobory składników odżywczych oznaczają wolniejszy rozwój, ryzyko chorób czy osłabienie odporności.
Czy twoje dziecko jest zagrożone takimi niedoborami? Odpowiedz na kilka pytań naszego testu i sprawdź to.
Spis treści
- Czy brak apetytu oznacza niedobory?
- Zrób test i sprawdź, czy masz w domu niejadka
- Czy twoje dziecko jest zagrożone niedoborami?
Czy brak apetytu oznacza niedobory?
Zanim jednak sięgniesz po długopis, aby zaznaczyć wyniki, warto wiedzieć, że niedobory żywieniowe nie pojawiają się z dnia na dzień. To, że dziecko ma słabszy okres, jeśli chodzi o apetyt, może wynikać ze skoku rozwojowego (np. w wieku 2 lat tempo wzrostu dziecka spadnie, a wraz z nim zmniejszy się jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze i kalorie) albo z okresu buntu („gdy maluch zda sobie sprawę, że może powiedzieć "nie" ćwiczy tę nowo odkrytą umiejętność tak często, jak to możliwe!), co przekłada się na decyzję: "Nie będę jadł"!". Ale nie oznacza od razu problemów z niedoborami żelaza czy witamin.
Trzeba też mieć świadomość, że słaby apetyt może skutkować niedoborami, ale również niedobory, zwłaszcza cynku i żelaza, mogą skutkować brakiem apetytu. To błędne koło, z którego można wyjść tylko przy pomocy specjalisty.
Powodem niechęci do jedzenia u dziecka mogą być też problemy sensoryczne (często maluchy z tym zaburzeniem nie tolerują niektórych smaków, konsystencji czy zapachu potraw), a także problemy trawienne, np. nietolerancja niektórych pokarmów, powoduje dyskomfort i niechęć do jedzenia.
Sposób na niejadka? Ten tata wymyślił genialny patent, któremu nie oprze się żadne dziecko
Zrób test i sprawdź, czy masz w domu niejadka
Aby znaleźć odpowiedz na to, czy twoje dziecko jest niejadkiem zagrożonym niedoborami składników odżywczych, odpowiedz tak lub nie na poniższe pytania.
- Czy pory posiłków są stresujące i przypominają bardziej walkę niż przyjemnie spędzony czas z rodziną?
- Czy przygotowując posiłek dla rodziny, robisz osobne posiłki dla swojego dziecka?
- Czy twoje dziecko odrzuca nowe pokarmy (których nie zna)?
- Czy odmawia jedzenia pewnych grup żywności (np. mięsa, nabiały, owoców)?
- Czy dziecko je mniej niż 20 różnych produktów?
- Czy często ma zaparcia i inne problemy trawienne?
- Czy często ma kaszel i przeziębienie?
- Czy twoje dziecko nie toleruje niektórych konsystencji lub zapachu potraw?
- Czy potrzebuje telewizora lub zabawki, aby zjeść posiłek?
- Czy schudło w wyniku braku apetytu lub wypadło z siatek centylowych, na których dotąd było?
Czy twoje dziecko jest zagrożone niedoborami?
Jeśli odpowiedziałaś TAK na mniej niż połowę pytań:
Nie jest źle, twoje dziecko jest niejadkiem, ale nie jest to na tyle poważny problem, aby skończył się niedożywieniem czy niedoborem niektórych ważnych substancji. Staraj się zachęcać dziecko do jedzenia, przygotowując atrakcyjne wizualnie dania, włączając je do gotowania itd. Namawiaj do próbowania nowych dań, nawet jeśli dziecko nie ma na nie ochoty - według ekspertów maluch musi spróbować dany produkt ok. 10 razy, aby zdecydować, czy mu smakuje, czy nie.
Możesz też zasięgnąć opinii eksperta od zaburzeń integracji sensorycznej, aby sprawdził, czy niechęć do jedzenia nie wynika z nadwrażliwości ust i buzi dziecka.
Jeśli odpowiedziałaś TAK na więcej niż połowę pytań:
Spadek wagi i wzrostu dziecka jest poważnym sygnałem świadczącym o tym, że dziecko może mieć niedobory składników odżywczych. Koniecznie idź do lekarza i poproś go o badania krwi - może malec ma niskie poziomy cynku i żelaza, które skutkują brakiem apetytu. Lekarz powinien też sprawdzić ogólny stan zdrowia dziecka, bardzo często przyczyną niedoborów jest nieodpowiedni poziom wchłaniania cennych substancji wynikający np. z celiakii czy nietolerancji pokarmowych.