Spis treści
- Desery dla niemowlaka: co mleczne desery mają w składzie?
- Desery dla niemowlaka: jak wybrać najlepszy deserek?
Deserki na bazie mleka (modyfikowanego albo pełnego) to stosunkowo nowa kategoria dań, jakie młodzi rodzice mogą włączyć do diety niemowlęcia. Mają różny smak, ale łączy je to, że powstały na bazie mleka i są produktami specjalnego przeznaczenia żywieniowego, opracowanymi pod kątem potrzeb intensywnie rozwijającego się organizmu niemowlęcia. Nie zawierają więc ani sztucznych barwników, ani konserwantów. Ich dość długi czas przydatności do spożycia wynika z tego, że są produkowane i pakowane próżniowo, co eliminuje ryzyko rozwoju bakterii. W sklepach można znaleźć je na tych samych półkach, na których stoi mleko modyfikowane oraz pozostałe produkty dla niemowląt.
Czytaj także: >> Pierwszy jogurt dla niemowlaka. Jak i od kiedy? >>
Desery dla niemowlaka: co mleczne desery mają w składzie?
Choć deserki mleczne są produktami na bazie mleka, zmodyfikowano je tak, by małe, dziecięce żołądki były w stanie je strawić. Mają więc mniej białka, niż mleko (dzięki temu nerki malca nie są zanadto obciążone). Ich największą wartością są składniki, którymi zostały dodatkowo wzbogacone podczas procesu modyfikacji. To przede wszystkim wapń, niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów malucha (jeden kubeczek pokrywa, w zależności od producenta, od 25 do 37 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek). Dodatkowo w niektórych deserkach znajduje się magnez ważny między innymi dla prawidłowej pracy serca i układu krwionośnego, a także cynk, który podobnie jak wapń potrzebny jest do prawidłowego wzrostu. Są również deserki, w których składzie dodatkowo są probiotyki, czyli bakterie ważne dla procesu trawienia oraz odporności.
Czytaj także: >> Czym zastąpić mleko i w jakich produktach szukać wapnia? >>
Desery dla niemowlaka: jak wybrać najlepszy deserek?
Wśród mlecznych deserków są zarówno jogurty dla niemowląt, które można podawać maluchowi już po 6 miesiącu życia, jak i przekąski wyprodukowane z dodatkiem kaszki, mleka, jogurtu albo twarożku, które, w zależności od rodzaju dodatków można dawać po 6, 8 lub 10 miesiącu życia. Informacja, od kiedy dozwolony jest dany produkt, znajduje się na opakowaniu. Warto się do niej zastosować i nie sięgać zbyt wcześnie po deserki przeznaczone dla starszych niemowląt. Różnią się one bowiem nie tylko smakiem, ale też konsystencją, a maluch łatwiej polubi i zaakceptuje deserek, jeśli dostanie go w formie, jaką potrafi zjeść.
Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są takie w czystej postaci, z dodatkiem wanilii albo owoców. Mają łagodny smak i są gładkie. Propozycją dla nieco starszych niemowląt są jogurty i deserki o konsystencji puddingu oraz z grudkami owoców, niewielkim dodatkiem musli, a nawet cząstkami naleśników i ryżem.
O tym, co jeszcze warto wiedzieć na temat mlecznych deserków, piszemy w czerwcowym numerze M jak Mama.