Żywienie dziecka powinno być oparte na racjonalnej diecie, bogatej w witaminy. Oczywiście można korzystać z "aptecznych" witamin, ale po co, skoro jest tyle naturalnych źródeł? Jak sprawić, by dieta dziecka była zdrowa?
- Mrożonki. Cenne o każdej porze roku. Mrożone warzywa i owoce nie tracą witamin, zachowują też swój smak i aromat. W sklepowych zamrażarkach jest duży wybór – jednoskładnikowe warzywne (brokuły, kalafior, kalarepka, szpinak, cukinia, kukurydza, fasolka szparagowa, seler, marchew), bukiety warzyw (najczęściej mieszanki marchwi, kalafiora albo brokułów oraz groszku) czy zamrożone owoce (truskawki, maliny, porzeczki, agrest). Warto przy tym pamiętać, że aby w pełni wykorzystać właściwości mrożonek, należy kupować je dobrze zamrożone. Opakowanie musi być suche i nie może być pokryte szronem z chłodni, a znajdujące się w środku warzywa lub owoce muszą być twarde. Jeśli wyczujesz, że zawartość opakowania jest miękka, sklejona bądź zbrylona, nie kupuj takiej mrożonki, bo była źle przechowywana (rozmrożona i znów zamrożona). Po rozmrożeniu w opakowaniu mrożonki zaczynają mnożyć się drobnoustroje, przez które zawartość zaczyna się psuć i może dziecku zaszkodzić. By przygotować niemowlęciu zupkę z zamrożonych warzyw, nie trzeba ich rozmrażać – wystarczy wyjąć z opakowania tyle, ile potrzeba, opłukać, wrzucić do gorącej wody i gotować, aż zrobią się miękkie, a potem wyjąć i zmiksować na papkę (jeśli zamrożone warzywa łączysz ze świeżymi, np. z ziemniakami lub marchewką, wrzuć je do wody jednocześnie).
Ważny jest sposób gotowania warzyw i owoców
Jarzyny tracą witaminy podczas niewłaściwej obróbki. Te straty zmniejsza gotowanie na parze. Jeśli zaś gotujesz w tradycyjny sposób, nie mocz warzyw zbyt długo w wodzie – wystarczy wyszorować je szybko pod bieżącą wodą, a potem wrzucić je do wrzątku.
Suplementy dla dzieci tylko na zalecenie lekarza
Nawet jeśli sądzisz, że dieta twojego dziecka jest wiosną zbyt uboga w witaminy, nie podawaj mu ich na własną rękę. Tylko lekarz może ocenić, czy faktycznie masz rację, biorąc pod uwagę m.in. stan ogólny dziecka, skłonność do infekcji oraz jego codzienne menu. Jeśli stwierdzi, że taka suplementacja jest jak najbardziej wskazana, zaleci odpowiedni preparat i określi sposób jego podawania, by nie przedawkować witamin.