Spis treści
- Dieta na zimę dla niemowlaka: ciepłe śniadanie
- >> Sprawdź: Serowe placuszki z owsem na drugie śniadanie >>
- Dieta na zimę dla niemowlaka: owoce na drugie śniadanie
- Dieta na zimę dla niemowlaka: rozgrzewający obiad
- >> Zobacz: Co zrobić, by dziecko polubiło warzywa >>
- Dieta na zimę dla niemowlaka: zdrowy deser
- >> Żywienie dzieci: Zdrowe desery dla niemowlaka >>
- Dieta na zimę dla niemowlaka: lekka kolacja
Należy korzystać z uroków pogody, nawet jeśli pada deszcz – wtedy spacer będzie dla dziecka prawdziwym zastrzykiem odporności. Dieta na zimę dla niemowlaka spowoduje, że będzie się on rzadziej przeziębiał. Jeśli je już coś więcej niż mleko, posiłki powinny rozgrzewać i dodawać energii.
Dieta na zimę dla niemowlaka: ciepłe śniadanie
Od dawna wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, ale w chłodne dni jego znaczenie jeszcze rośnie: poranna porcja węglowodanów zapobiega zbyt szybkiemu wychłodzeniu organizmu, a w konsekwencji przeziębieniu. Śniadanie musi być ciepłe – wtedy rozgrzewa, a dodatkowo organizm nie zużywa energii na ogrzanie posiłku do temperatury ciała, tylko na trawienie. Powinno być obfite, bo dzięki temu metabolizm dziecka przyspieszy. Idealne powinno składać się z kilku produktów. Jego podstawą są węglowodany, a więc dobrze, jeśli na stole znajdzie się kaszka, którą dobieramy do wieku dziecka (odpowiednie oznaczenia są na opakowaniach). Węglowodany są szybko przekształcane w energię – dlatego dzieci, które je jedzą, mają więcej ochoty do zabawy – warto więc pamiętać również o produktach zawierających białko, jak sery czy jajka: dadzą uczucie sytości na dłużej, bo organizm dłużej je trawi.
>> Sprawdź: Serowe placuszki z owsem na drugie śniadanie >>
Dieta na zimę dla niemowlaka: owoce na drugie śniadanie
O tej porze roku niemowlęta spędzają sporo czasu w pomieszczeniach. Za sprawą ogrzewania, które wysusza powietrze, organizm szybciej traci wodę, co odbija się nie tylko na skórze, ale też na śluzówkach górnych dróg oddechowych. Przesuszone, gorzej sobie radzą z wirusami. Dlatego dieta na zimę dla niemowlaka przewiduje na drugi posiłek owoce. Mogą być w postaci musów na ciepło, pieczone lub gotowane. Dobrym pomysłem są dania na bazie jabłek, których jesienią jest pod dostatkiem.
Dieta na zimę dla niemowlaka: rozgrzewający obiad
Ważne, by niemowlak jadł obiady o tej samej porze, bo jedząc regularnie, utrzymuje równowagę cieplną. Pierwszy głód zaspokoi zupa jarzynowa. Warzywa, które są jej podstawą (brokuły, ziemniaki czy dynia) dostarczą witamin, a mięso – żelaza i cynku. Jeśli dziecko jada już drugie dania, powinny być one sycące i zawierać białko. Podstawą może być mięso lub ryba (dwa razy w tygodniu). Jednego dnia warto dodać do niego ziemniaki, drugiego drobną kaszę, trzeciego – ryż. Idealnym uzupełnieniem będą duszone lub pieczone warzywa albo surówka.
>> Zobacz: Co zrobić, by dziecko polubiło warzywa >>
Dieta na zimę dla niemowlaka: zdrowy deser
Cukier to jeden z tych składników, za którym przepadają bakterie – jego nadmiar w diecie może skutkować częstszymi infekcjami, bo osłabia on białe krwinki, przez co nie mogą skutecznie niszczyć zarazków. Zamiast słodyczy lepiej podać dziecku posiłek z owocami.
Przepis na placuszki owsiano-bananowe (dla dziecka powyżej 10. miesiąca)Do miseczki wsyp cztery łyżki płatków owsianych, wbij jajko, dodaj miękki banan pokrojony na kawałki. Wszystko razem rozgnieć i wymieszaj do uzyskania jednolitej masy. Na rozgrzanej, posmarowanej olejem patelni uformuj małe placuszki. Smaż je z obu stron, najlepiej pod przykryciem.
>> Żywienie dzieci: Zdrowe desery dla niemowlaka >>
Dieta na zimę dla niemowlaka: lekka kolacja
Podczas snu organizm się regeneruje. Jesienią to szczególnie ważne, bo dzięki temu w ciągu dnia sprawniej będzie się bronił przed zarazkami. Lepiej więc nie obciążać żołądka ciężką, obfitą kolacją. Dieta na zimę dla niemowlaka to ciepłe dania na bazie mleka, np. kaszki z dodatkiem owoców (w mleku jest tryptofan, czyli aminokwas uczestniczący w produkcji hormonu wzrostu i ułatwiający zasypianie), a także naleśniki, placuszki, omlety na słodko lub na słono.