Spis treści
- Menu rocznego dziecka: czego nie podawać roczniakowi?
- Menu rocznego dziecka: co może jeść roczniak?
- Menu rocznego dziecka: najlepsza do picia jest woda
- Menu rocznego dziecka: bez soli i koncentratów, cukier i słodycze od święta
- Menu rocznego dziecka: bez papek
- Menu rocznego dziecka: mleko ciągle jest ważne
- Ważne składniki diety rocznego dziecka
W drugim roku życia większość maluchów po raz pierwszy próbuje tego, co jedzą dorośli i zaczyna spożywać posiłki razem z rodzicami, siedząc w swoim dziecinnym krzesełku do karmienia, dosuniętym do „dorosłego” stołu.
Wspólne obiady czy kolacje to dobra okazja do zacieśniania rodzinnych więzi. Jednak to, ze maluch nie jest już niemowlakiem, nie znaczy, że wolno mu jeść to, co je mama albo tata. Jak powinien wyglądać jadłospis rocznego dziecka?
Zobacz też: BLW w praktyce - niemowlę je, co chce! Na czym polega metoda "Bobas Lubi Wybór"?
Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia
Menu rocznego dziecka: czego nie podawać roczniakowi?
Mocno przyprawiony rosół, kotlet schabowy, ogórek konserwowy, zasmażana kapusta – nawet jeśli takie dania smakują dziecku, nie są odpowiednie dla jego malutkiego żołądka, bo mogą powodować niestrawność i zaparcia. Nie powinny więc się znaleźć w diecie rocznego dziecka.
To, co roczny niemowlak dostaje do jedzenia na tym etapie rozwoju, ma też znaczenie dla jego przyszłych kulinarnych upodobań. Jeśli teraz przyzwyczai się do niezdrowego jedzenia, za parę lat nie będzie chciał jeść dań o smaku mniej wyrazistym, za to zdrowszych, co niekorzystnie odbije się na jego zdrowiu.
Sadzając dziecko przy rodzinnym stole, warto więc przestrzegać menu rocznego dziecka, dzięki któremu posiłki nadal będą dla niego zdrowe. Najważniejsze jest to, by nie dawać dziecku dań dla dorosłych.
Od mięsa w panierce bardziej odpowiednie będzie mięso gotowane, pieczone albo duszone. Ziemniaki lub ryż trzeba gotować osobno, nie dodając soli. Surówkę lepiej doprawiać oliwą, a nie sosem vinegret czy majonezem (na musztardę i keczup również jest jeszcze za wcześnie). Zrezygnuj z parówek – zawierają niewiele mięsa, a sporo wypełniaczy, tłuszczu i soli.
Menu rocznego dziecka: co może jeść roczniak?
Ważna jest jakość produktów. Jeśli tylko jest to możliwe, podstawą menu rocznego dziecka powinny być ekologiczne warzywa i owoce oraz jajka ekologiczne (oznaczone numerem 0), ewentualnie jajka kur z wolnego wybiegu (oznaczone numerem 1), mięso, drób i ryby ze sprawdzonych hodowli (dobre są te sprzedawane w sklepach ekologicznych).
Roczne dziecko powinno dostawać pięć posiłków dziennie. Trzy większe to śniadanie, obiad i kolacja, dwa pozostałe – to drugie śniadanie i podwieczorek. Pomiędzy nimi nie podawaj przekąsek, by żołądek mógł odpocząć od trawienia.
Czytaj także: Mleko w jadłospisie rocznego dziecka >>
Cytrusy, banany i mango w diecie niemowlaka: kiedy można podawać dziecku owoce egzotyczne?
Menu rocznego dziecka: najlepsza do picia jest woda
To najlepszy i najzdrowszy sposób, by zaspokoić pragnienie. Woda dla niemowlaka powinna być nisko lub średnio zmineralizowana, a dziecko powinno pić ją z kubeczka. Malec może też pić soki (najwyżej 150 ml dziennie), owocowe i ziołowe herbatki, domowe niskosłodzone kompoty. Zakazana jest czarna herbata (działa pobudzająco) oraz słodzone, barwione i gazowane napoje oraz woda smakowa.
Czytaj: Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?
Soki dla dzieci: co warto o nich wiedzieć?
Menu rocznego dziecka: bez soli i koncentratów, cukier i słodycze od święta
Im później maluch pozna słony smak, tym większe prawdopodobieństwo, że się do niego nie przyzwyczai. Do przygotowania potraw dla malucha nie używaj koncentratów spożywczych (np. kostek rosołowych), bo zawierają mnóstwo soli i sztuczne dodatki.
Warto natomiast dodawać zioła, np. bazylię lub koperek. Malec nie powinien również dostawać słodyczy codziennie. Cukier ukryty jest bowiem w wielu produktach spożywczych, a jego nadmiar powoduje próchnicę i otyłość.
Dziecku lepiej nie dawać gotowych ciast kupionych w sklepie, niewskazane są zwłaszcza te z kremami i tłuste (np. z ciasta francuskiego), a także gotowe ciasteczka, w których są konserwanty i barwniki.
Menu rocznego dziecka: bez papek
Dziecko powyżej roku umie już gryźć i trzeba mu dawać taką możliwość, bo jest to ważne dla rozwoju zgryzu. Dania powinny mieć wyraźnie wyczuwalne grudki i kawałeczki.
Menu rocznego dziecka: mleko ciągle jest ważne
Choć nie jest już w stanie pokryć pełnego zapotrzebowania organizmu na witaminy czy składniki mineralne, nadal jest bardzo cennym składnikiem diety – źródłem wapnia, żelaza, fosforu, witamin i niezbędnych do prawidłowego rozwoju kwasów tłuszczowych.
Rocznemu maluchowi można już podawać mleko krowie albo modyfikowane typu junior. To ostatnie jest lepiej dopasowane do potrzeb organizmu – ma odpowiedni dla małego dziecka poziom sodu i białka (dzięki czemu nie obciąża nerek), pokrywa część zapotrzebowania na nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i żelazo.
Kupując taką mieszankę, warto wybrać tę wzbogaconą probiotykami, prebiotykami lub kwasami LCPUFA. Maluchowi możesz dawać również jogurt naturalny, z dodatkiem świeżych sezonowych owoców, albo twarożek, np. ze szczypiorkiem czy rzodkiewką.
Ważne składniki diety rocznego dziecka
Dziecko, które coraz więcej się rusza, potrzebuje coraz więcej energii. Im bardziej urozmaicone menu, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zabraknie w nim żadnych ważnych składników, czyli żelaza, białka, witamin i składników mineralnych. W codziennej diecie powinny się znaleźć:
- Warzywa. Maluch może jeść je niemal bez ograniczeń, gdyż warzywa zawierają wiele witamin i minerałów. Wyjątkiem jest szpinak, który zawiera wprawdzie dużo żelaza, ale również szczawiany, utrudniające wchłanianie się wapnia – malec nie powinien dostawać go częściej niż raz w tygodniu. By zapobiec utracie witamin, jak najczęściej podawaj dziecku warzywa surowe (np. położone na kanapce czy w formie surówek).
- Owoce. Ich również nie trzeba dziecku odmawiać. Zawierają dużo witamin, zwłaszcza witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy, a także potas, magnez i inne składniki mineralne. Można je podawać na drugie śniadanie lub podwieczorek jako samodzielne danie bądź jako dodatek.
- Produkty zbożowe. Dzięki węglowodanom dostarczają energii, zawierają też witaminy z grupy B i błonnik, dobrze wpływający na pracę układu trawiennego. Rocznemu maluchowi zamiast zwykłego makaronu czy białego pieczywa lepiej podawać gotowe kaszki dla dzieci i produkty z mąki z pełnego przemiału – razowy chleb, gruboziarnistą kaszę, makaron z razowej mąki.
- Mięso i ryby. Zawierają dużo białka i żelaza, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Mięso najlepiej podać dziecku na obiad (jako samodzielne danie bądź dodatek do zupy). Możesz dawać mu mięso z indyka, jagnięcinę albo kurczaka. Dwa razy w tygodniu na talerzu malucha powinna znaleźć się ryba (np. łosoś lub tuńczyk), upieczona albo ugotowana na parze.
Czytaj: Obiad dla roczniaka: 5 przepisów dla dzieci od 1. roku życia!