Karmienie piersią to bardzo osobiste, intymne doświadczenie, wywołujące wiele nieznanych dotąd emocji. Doświadczenie, które niezwykle wzbogaca. Początki karmienia często są trudne, młoda mama czuje odpowiedzialność, niepokój, fizyczny ból. Ale potem jest za to wspaniała rekompensata. Zobacz, jak karmienie wpływa na emocje i więź między mama i dzieckiem.
Spis treści
- Satysfakcja i poczucie własnej wartości
- Karmienie piersią niesie za sobą uczucie satysfakcji fizycznej
Satysfakcja i poczucie własnej wartości
Uczucia kobiety karmiącej swoje dziecko - gdy miną już początkowe „problemy techniczne” – są nieporównywalne z niczym innym. To stan będący połączeniem miłości, czułości, błogości, spełnienia, oddania. Niewiele jest okresów w życiu, gdy poczucie szczęścia jest tak intensywne. Wiele kobiet karmienie pozytywnie zmienia – stają się bardziej pewne siebie, asertywne, są silniejszymi osobowościami.
Karmienie piersią sprawia, że kobieta przeżywa emocje, jakich dotąd nie doświadczała. Miłość do dziecka i świadomość tego, że jest dla niego niezastąpiona, buduje jej wewnętrzną siłę, pozwala w pełni dojrzeć. U karmiącej matki wzrasta poczucie własnej wartości, bo czuje się potrzebna: potrafi dać dziecku to, co najlepsze, i może to zrobić tylko ona. Absolutnie nikt nie może jej w tym zastąpić!
Karmienie piersią niesie za sobą uczucie satysfakcji fizycznej
Warto też wspomnieć o jeszcze jednym odczuciu karmiącej matki – satysfakcji fizycznej. Ten temat nawet dzisiaj pozostaje tabu, tymczasem nie jest to nic zaskakującego. Ssanie piersi to przecież intensywna stymulacja – pod jej wpływem wydziela się dużo oksytocyny, a to ten sam hormon, który wydziela się podczas orgazmu. Nic więc dziwnego, że niektóre kobiety go przeżywają. Jeśli i tobie się zdarzy, że podczas karmienia doznasz seksualnej przyjemności – nie obwiniaj się za to, bo nie ma w tym nic nienormalnego ani niestosownego. Pomyśl, że to dodatkowa premia za długie karmienie, przyjemny skutek uboczny...
Czytaj również: Co robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją