Problemów i wątpliwosci związanych z karmieniem piersią jest całe mnóstwo: jak prawidłowo przystawiać dziecko? Czy ono je tyle co trzeba? Co sama mogę jeść? Czy podczas przyjmowania leków mogę kontynuować karmienie piersią? Gdy młoda mama nie umie sobie sama poradzić, powinna szukać pomocy osoby kompetentnej.
Fachowa pomoc dla karmiącej mamy
Niestety, prawda jest taka, że zwykle zwraca się wtedy do lekarza, a lekarze – zarówno pediatrzy jak i ci pierwszego kontaktu – najczęściej nie mają rzetelnej i aktualnej wiedzy na temat laktacji i nie potrafią pomóc. Często lekarze nie doceniają znaczenia naturalnego karmienia i w razie jakichkolwiek kłopotów radzą matce przejść na mleko modyfikowane zamiast wspierać ją i szukać innego rozwiązania. Powszechną praktyką jest np. zalecanie przez lekarzy przerwania karmienia w razie choroby matki i konieczności przyjmowania przez nią leków. A tymczasem jest bardzo dużo leków, które można bezpiecznie stosować podczas karmienia, tylko trzeba wiedzieć, gdzie sprawdzić, czy dany lek koliduje z laktacją, czy nie.
Dlatego jeśli zależy ci na długim karmieniu piersią, pomocy powinnaś szukać u certyfikowanych doradców laktacyjnych. Zwykle są to położne, pielęgniarki lub lekarki, które przebyły szkolenie z zakresu poradnictwa laktacyjnego, potwierdzone otrzymaniem tytułu certyfikowanego doradcy laktacyjnego (CDL) lub międzynarodowego konsultanta laktacyjnego (IBCLC).
W lipcowym numerze „M jak mama” znajdziesz dokładne informacje, gdzie szukać doradcy laktacyjnego - podajemy strony internetowe, na których są listy wszystkich doradców w Polsce, oraz aktualne telefony do całodobowych poradni laktacyjnych. Polecamy i zachęcamy do zakupu! Nowy numer w kioskach już od 6 czerwca.