Spis treści
Od początku epidemii HIV w Polsce (od 1985 roku) do 2016 roku zarejestrowano około 220 zakażeń wirusem HIV u dzieci. Prawie wszystkie wynikały z tego, że matka dziecka nie była świadoma tego, że jest nosicielką. Właśnie wtedy ryzyko zakażenia wirusem HIV jest najwyższe i wynosi około 30%. Można jednak uniknąć zakażenia – wystarczy wykonać badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV i jeśli jest się nosicielem, zdecydować się na leczenie.
Czytaj: Badanie HIV w ciąży - zrób test na HIV w ciąży! Od tego zależy zdrowie twojego dziecka
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HIV u dziecka?
W Polsce nadal dochodzi do zakażeń wirusem HIV u dzieci. Aby zmniejszyć to ryzyko, kobieta musi wiedzieć, czy jest zakażona HIV, czy nie. W tym celu warto wykonać badanie w kierunku zakażenia HIV już na etapie starań o dziecko, bo trzeba pamiętać, że nosicielem może być każda osoba, która chociaż raz w życiu uprawiała seks bez zabezpieczenia. Jeśli jednak kobieta jest już w ciąży, to zgodnie z Rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie to powinno być wykonywane dwa razy:
- pierwsze badanie powinno odbyć się podczas pierwszej wizyty, czyli do 10. tygodnia ciąży,
- a drugie badanie – w trzecim trymestrze ciąży, czyli między 33. a 37. tygodniem.
Jeśli badanie wykryje zakażenie wirusem HIV u mamy, kobieta będzie miała wpływ na to, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko zakażenia u dziecka i urodzić zdrowego malucha.
Aby do zakażenia wirusem HIV u dziecka nie doszło w trakcie ciąży, kobieta powinna rozpocząć w tym czasie leczenie antyretrowirusowe zgodne z aktualnymi zaleceniami i nie później niż na początku 2. trymestru ciąży. Ponadto, by zmniejszyć ryzyko zakażenia HIV u dziecka, po porodzie podaje się mu leki antyretrowirusowe zgodnie z ustaleniami lekarzy.
Właściwa opieka nad ciężarną z wirusem HIV podczas ciąży i porodu, a także dziecka po porodzie może zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa do poziomu poniżej 1%. Tym samym wdrożenie specjalistycznej terapii i stała opieka lekarza pozwala urodzić zdrowe dziecko.
Czytaj: HIV w ciąży - czy mając wirus HIV w ciąży można urodzić zdrowe dziecko?
HIV a karmienie piersią okiem eksperta
Zgodnie z Rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zapobiegania perinatalnej transmisji HIV kobieta mająca HIV nie może karmić piersią. Należy podkreślić, że mleko kobiece w tym przypadku to płyn zakaźny, czyli może w nim występować wirus i tym samym może dojść do przeniesienia go na dziecko. Do zakażenia wirusem HIV może dojść także poprzez inne płyny zakaźne, w tym spermę, wydzielinę z pochwy oraz każdy płyn zawierający domieszkę krwi.
Co ważne nawet jeśli kobieta jest w trakcie terapii i stosuje leki antyretrowirusowe, nie powinna karmić dziecka piersią. Leczenie ma na celu powstrzymanie infekcji oraz zahamowanie rozwoju choroby, jednak nadal nie umożliwia karmienia piersią. To samo tyczy się kobiet, u których po wdrożeniu leczenia wiremia HIV stała się niewykrywalna (lub znacząco się zmniejszyła) – one także nie mogą karmić noworodka piersią.