Spis treści
- Jak długo karmić piersią: jak karmią Polki?
- Jak długo karmić piersią: jak kobiety oceniają opiekę okołoporodową?
Jak długo karmić piersią? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by niemowlęta otrzymywały wyłącznie pokarm matki aż do ukończenia 6. miesiąca życia. Co więcej, wskazane jest również kontynuowanie karmienia piersią, ale już po rozszerzeniu diety, nawet do 2. roku życia dziecka. Tymczasem okazuje się, że Polki, choć mają coraz większą świadomość korzystnego działania mleka matki na dziecięcy organizm i coraz chętniej karmią piersią, często szybko z tej czynności rezygnują.
Jak długo karmić piersią: jak karmią Polki?
Badanie "Ocena wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia" zostało przeprowadzone w latach 2014-2015 przez prof. Barbarę Królak-Olejnik we współpracy z Dorotą Paluszyńską, Anną Szczygieł oraz Danutą Gajewską. W badaniu brała udział również firma TNS, a całość sfinansowała Fundacja Nutricia. W badaniu wzięły udział 42 szpitale i 1679 matek. Celem badania było sprawdzenie, w jaki sposób standardy opieki okołoporodowej związane z karmieniem piersią, m. in. pomoc matce w karmieniu, dostarczanie jej informacji o korzyściach z niego wynikających, odpowiedź m. in. na pytanie jak długo karmić piersią, wsparcie w przypadku kłopotów z laktacją, są realizowane i jaki jest ich wpływ na czas karmienia piersią.
Jak długo karmić piersią? Choć najodpowiedniejsze rozwiązanie podała Światowa Organizacja Zdrowia, okazuje się, że jej zalecenia nie są w Polsce realizowane. Początek jest obiecujący, ponieważ aż 96 procent mam w pierwszym tygodniu życia dziecka karmi je piersią. Później te proporcje się zmieniają.
>>Poznaj również mity o karmieniu piersią, którym nie powinnaś wierzyć!>>
58 procent dzieci, które ukończyły 2. miesiąc życia nadal jest karmionych w ten sposób, z czego wyłącznie mlekiem matki karmi się 43,5 procent niemowląt. Jako przyczynę zaprzestania karmienia piersią lub rozszerzenia diety dziecka mamy podawały najczęściej fakt, że dziecko nie najadało się mlekiem z piersi (tak było w 55 procentach przypadków), mamy nie miały pokarmu (16 procent) lub miały problemy zdrowotne (14 procent). Natomiast w 4. miesiącu życia dziecka piersią karmi niemowlę 41 procent mam, z których 28,9 procent podaje im własne mleko jako jedyny pokarm. Kolejne badanie przeprowadzono po ukończeniu przez dzieci 6. miesiąca życia. 38,95 procent mam półrocznych dzieci karmi je piersią, z czego niespełna u 4 procent jest to jedyny pokarm. Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia piersią karmi nadal 17 procent mam, u żadnej z nich mleko matczyne nie jest jedynym posiłkiem spożywanym przez dziecko. Główną przyczyną rezygnacji z karmienia piersią w późniejszych miesiącach życia dziecka, podobnie jak i w pierwszych dwóch, jest fakt, że dziecko się nie najada lub mamie brakuje pokarmu. Ponadto, po 6. miesiącu życia dziecka na drugim miejscu wśród przyczyn odstawienia od piersi wymienia się niechęć dziecka do jej ssania.
>>Dowiedz się również, dlaczego nie warto rezygnować z karmienia piersią zbyt wcześnie>>
Jak długo karmić piersią: jak kobiety oceniają opiekę okołoporodową?
Wyniki badań pokazały, że najwięcej pomocy otrzymały matki, które rodziły w "Szpitalach Pomocnych Dziecku". 80 procent mam pozostawało ze swoim dzieckiem w kontakcie "skóra do skóry" bezpośrednio po porodzie. Co więcej, 70 procent mam rodzących w szpitalach z tym tytułem uzyskało pomoc w przystawieniu dziecka do piersi, a 75 procent uzyskało informację, jak długo karmić piersią oraz dowiedziała się, jakie są korzyści z tego wynikające. Warto dodać, że pomoc podczas przystawiania dziecka do piersi otrzymało więcej mam po naturalnym porodzie niż po cesarskim cięciu. Z kolei większą wiedzę o pozycjach przystawiania dziecka do piersi zdobyły mamy, które urodziły poprzez cesarskie cięcie. Większość matek miała również możliwość przebywania z dzieckiem cały czas w ciągu hospitalizacji. Taką deklarację złożyło 89 procent mam po porodzie naturalnym oraz 53 procent kobiet po cesarskim cięciu.
Jeśli chodzi o sam personel szpitala, prawie wszyscy pracownicy uważają, że w ich placówce dopełnia się wszystkich standardów opieki okołoporodowej. Większość z nich dodaje również, że przeszło w tym kierunku specjalne szkolenie i że informuje matki o korzyściach związanych z karmieniem piersią oraz o tym, jak mają postępować w przypadku wystąpienia kłopotów z laktacją. W szpitalach, w których odbyło się szkolenie laktacyjne, pacjentki częściej informuje się o możliwości domowej wizyty położnej lub doradcy laktacyjnego.
>>Zapraszamy również do dyskusji o karmieniu piersią w wątkach na forum Mjakmama24.pl!>>