Spis treści
- Rady na płaskie brodawki zanim urodzisz
- Rady na płaskie brodawki po porodzie
- Jak używać laktatora? Zobacz film
Płaskie brodawki ma wiele kobiet. Taki kształt sutków zdarza się dość często i nie ma większego znaczenia ani dla urody, ani dla zdrowia. Zaczyna być problemem dopiero w momencie urodzenia dziecka i konieczności rozpoczęcia karmienia. Płaskie, a niekiedy nawet wklęsłe brodawki mogą bowiem utrudniać noworodkowi chwycenie piersi, zwłaszcza że w pierwszych godzinach i dniach życia nie ma on jeszcze wprawy w ssaniu. Brak wystającej brodawki, którą malec mógłby chwycić, uniemożliwia zaspokojenie głodu dziecka i powoduje duży stres zarówno malca, jak i mamy słuchającej jego płaczu. Na szczęście płaskie brodawki to problem, który da się rozwiązać na wiele sposobów.
Rady na płaskie brodawki zanim urodzisz
Kobieta, która ma płaskie lub wklęsłe brodawki wie o tym już zanim zajdzie w ciążę. Dlatego okres oczekiwania na dziecko powinna wykorzystać do formowania sutków, tak aby po porodzie móc od razu prawidłowo przystawić maluszka do piersi. W kilka miesięcy po zrobieniu testu ciążowego, zacznij masować brodawki dwoma palcami, delikatnie ciągnąć je w dwóch kierunkach: w poziomie i w pionie. Rób takie ćwiczenia regularnie, ale nie za długo w czasie każdej sesji. To ważne zwłaszcza w trzecim trymestrze – długie i intensywne stymulowanie sutków może spowodować skurcze. Możesz też kupić w aptece lub sklepie z akcesoriami dziecięcymi specjalne nakładki na piersi, które modelują brodawki. To miękkie, silikonowe i bardzo cienkie osłonki na piersi, które wyciągają sutki pod wpływem ciśnienia, które w nich powstaje. Takie nakładki przydadzą ci się również po porodzie, bo można je nosić między karmieniami. Początkowo noś nakładki 1-2 godzin dziennie, potem dłużej. Nie hartuj jednak piersi tak, jak zalecano to kilkanaście lat temu, np. pocierając szorstkim ręcznikiem. Takie zabiegi sprawiają, że skóra na sutkach staje się twardsza i bardziej skłonna do pękania, co i bez tego jest częstym problemem karmiących mam w pierwszych dniach laktacji.
Z płaskimi brodawkami poradzi sobie laktator LOVI Expert, który w ciągu 10 minut pozwala odciągnąć nawet 100 ml pokarmu!
- Budowa i sposób działania lejka w technologii odciągania 3D: masuje, naciska, zasysa
- Faza stymulacji i głębokiego odciągania
- Możliwość przekształcenia w laktator manualny dzięki rączce wchodzącej w skład zestawu
- Łatwość obsługi intuicyjny panel dotykowy i czytelny wyświetlacz
- Praktyczna walizeczka do przechowywania wszystkich składowych
- Dynamiczny smoczek® o najmniejszym przepływie umożliwia podawanie pokarmu butelką, nie zaburzając odruchu ssania dziecka karmionego piersią
- Kapsel założony na butelkę szczelnie zamyka w niej odciągnięty pokarm
- Kapsel jest także wyprofilowanym kubeczkiem ze skalą i umożliwia pojenie i podawanie płynnych lekarstw lub odciągniętego pokarmu
Rady na płaskie brodawki po porodzie
Najlepszym sposobem na wyciągnięcie płaskich brodawek jest przystawienie dziecka do piersi. Ssanie jest naturalną i najskuteczniejszą metodą modelowania, dlatego zaraz po porodzie postaraj się podać noworodkowi pierś. Początkowo może to być trudne, dlatego zanim przystawisz dziecko, spróbuj dłońmi delikatnie wyciągnąć brodawki. Potem przystaw malca, dbając o to, aby chwycił całą brodawkę wraz z otoczką. Jego podbródek powinien dotykać piersi, a usta – powinny być wywinięte na zewnątrz. Pamiętaj też, że uchwycenie piersi ułatwia przystawianie w pozycji krzyżowej (podtrzymując główkę dziecka) i spod pachy. Regularne przystawianie noworodka do piersi sprawi, że brodawka wyciągnie się pod wpływem ciśnienia wytwarzanego w czasie ssania. Dodatkowo jednak możesz przyśpieszyć ten proces.
- Podczas kąpieli lub w wolnej chwili masuj delikatnie sutki wyciągając je - uważaj jednak, bo pierwsze dni karmienia powodują ich wrażliwość i podatność na uszkodzenia.
- Noś nakładki kupione przed porodem nakładając je na piersi między karmieniami. Mogą to być muszle, czyli dwa krążki z otworem, w którym umieszcza się brodawkę i które delikatnie uciskają otoczkę brodawki, zmieniając jej kształt lub tzw. nipletki, czyli nakładki, które zasysają brodawkę do małego, plastikowego naparstka za pomocą strzykawki.
- Wyciągaj brodawki za pomocą laktatora. To metoda, która sprawdza się szczególnie w pierwszych dniach karmienia – gdy dziecko ma trudności z uchwyceniem piersi. Zanim przystawisz malca odciągnij odrobinę pokarmu laktatorem, tylko po to, aby wyciągnąć brodawkę i zaraz przystaw dziecko (im szybciej to zrobisz, tym mniej wartościowego pokarmu stracisz).
- Nie podawaj dziecku smoczka. Inna technika jego ssania sprawia, że noworodek może mieć problemy z prawidłowym chwytaniem piersi.