Spis treści
- Indywidualny język dziecka
- Obserwuj gesty dziecka
- Język migowy
- Wspólne czytanie
- Uśmiech dziecka nagrodą dla rodzica
W głowach wielu rodziców wciąż jeszcze pokutuje stereotypowe myślenie, że niemowlę to takie stworzenie, które tylko płacze lub śpi, poza tym wymaga karmienia i przewijania. Tymczasem już od pierwszych dni swojego życia każde dziecko pragnie podejmować dialog ze swoimi rodzicami, sygnalizując mu swe pragnienia, lęki i inne odczucia.
Już noworodek kształtuje swój własny język, za pomocą którego dąży do porozumiewania się z rodzicem czy opiekunem. Rozmawiając z dzieckiem od pierwszych chwil jego życia, macie szansę zbudować z nim silną więź emocjonalną i dobrze rozumieć jego potrzeby.
Indywidualny język dziecka
Każdy mały człowiek już na etapie opuszczania sali porodowej ma swoją własną osobowość, temperament i uczucia. A zadaniem każdej osoby dorosłej, zwłaszcza najbliższych, jest respektowanie praw niemowlęcia i traktowanie go od początku jak partnera.
Już od początku dziecko kształtuje swój własny, indywidualny język, a raczej sposób porozumiewania się. Na jego specyfikę mają wpływ takie czynniki jak charakter i temperament. Jedne noworodki krzyczą więc wniebogłosy, gdy są głodne, ssą szybko i prędko zaspokajają głód. Inne kwilą cichutko, ssą długo i powoli. Są niemowlęta, które budzą się radosne i pogodne, ale są i takie, które witają dzień żałosnym płaczem. Nie warto więc porównywać swojej pociechy z dziećmi znajomych, ponieważ te same sytuacje mogą wywoływać u dwojga różnych niemowląt skrajnie odmienne reakcje.
Obserwuj gesty dziecka
Aby nawiązać bliski kontakt z dzieckiem, trzeba wnikliwie obserwować zachowania i gesty dziecka – tylko w taki sposób będziesz w stanie zrozumieć i określić potrzeby maluszka. Bardzo istotna jest obserwacja języka ciała niemowląt. Warto podglądać, jakie są reakcje malca w różnych codziennych sytuacjach życiowych.
Do najczęściej przekazywanych przez niemowlę komunikatów należą: „jestem głodny”, „chce mi się spać” oraz „mam mokrą pieluszkę”. Początkowo każdy z tych komunikatów jest sygnalizowany za pomocą różnego rodzaju płaczu. Rodzic uważnie obserwujący malca po kilku tygodniach zaczyna je rozróżniać. Im więcej czasu spędzasz z maluszkiem, tym bardziej doskonalisz sztukę jego rozumienia. Komunikując się z dzieckiem, pamiętaj, że reakcje niemowląt wywołują wszelkie bodźce: dotykowe, dźwiękowe, smakowe bądź węchowe. Możesz wykorzystać każdy z tych sposobów, by sprowokować malca do „wypowiedzenia się”.
Aby szybko złapać z dzieckiem kontakt, istotne jest zwracanie się do niego po imieniu i nazywanie wszystkich czynności, jakie się przy nim wykonuje.
Rozmawiając z niemowlęciem, niewskazane jest zdrabnianie wyrazów – lepiej od początku mówić do niego normalnym językiem, zwracając uwagę na poprawność językową. Dziecko uczy się od ciebie!
Język migowy
Coraz większą popularność zdobywa zastosowanie w komunikacji z niemowlętami prostych znaków migowych. Język migowy dla niemowląt (Sign2Baby) opracował tłumacz języka migowego Joseph Garcia. Wykazał on, że słyszące dzieci, które miały kontakt z językiem migowym od 6.–7. miesiąca życia, potrafią komunikować się za jego pomocą już w 9. miesiącu.
Poprzez proste znaki, których niemowlęta szybko się uczą, są one w stanie zakomunikować nam myśli. Przykładami takich prostych znaków jest machanie dłonią na pożegnanie („pa, pa”) czy skinięcie głową oznaczające „tak”. W ten sam sposób można wprowadzić znacznie więcej znaków opisujących najważniejsze czynności czy sprawy, interesujące niemowlę. Przy tej metodzie istotna jest konsekwencja w stosowaniu znaków i ich interpretacji. Wyniki bywają rewelacyjne – niektóre dzieci są w stanie opanować nawet 60 znaków! Przykładowe znaki i ich interpretację można znaleźć na stronie internetowej Klubu Koko, prowadzącego warsztaty i zajęcia z bobomigania, jak nazwano polską wersję tego języka (www.klubkoko.pl).
Zdaniem naukowców, wczesna nauka migania nie tylko nie opóźnia, ale wręcz przyspiesza u dziecka rozwój mowy.
Wspólne czytanie
Na początku może to być tylko wspólne przeglądanie książeczek z obrazkami (nawet tzw. kąpielowych) i głośne nazywanie przedstawionych w nich przedmiotów.
Warto jak najwcześniej wprowadzić czytanie rymowanek – odpowiednio artykułowane krótkie wierszyki sprawiają maluchom mnóstwo radości. Czytanie dziecku już od najwcześniejszego etapu niemowlęctwa ma wiele zalet: zacieśnia wzajemny kontakt emocjonalny z rodzicem, wyrabia w maluchu nawyk sięgania po książkę, korzystnie wpływa na rozwój wyobraźni i myślenia dziecka, sprzyja szybszemu samodzielnemu mówieniu, a w przyszłości pisaniu, pozytywnie wpływa też na rozwój jego umiejętności komunikowania się z ludźmi.
Uśmiech dziecka nagrodą dla rodzica
Spośród wielu gestów, min, odruchów i nieartykułowanych dźwięków, jakimi obdarza cię maluszek, najcudowniejszym komunikatem wysyłanym przez niego jest uśmiech. To najpiękniejszy przekaz dla każdego rodzica, oznacza bowiem, że niemowlę jest szczęśliwe, zadowolone i, co najważniejsze, czuje się w towarzystwie mamy lub taty bezpieczne.
Uśmiech jest największym sukcesem i najlepszą nagrodą za wysiłek porozumiewania się z pociechą. A najprostszą metodą na jego częste pojawianie się na buzi malca jest codzienne okazywanie mu miłości i troski.
miesięcznik "M jak mama"