Ten prosty tekst pokazuje, jakie pokarmy stałe są bezpieczne dla niemowlaka. Musisz go wypróbować

2022-04-07 13:25

Wiadomo, że niemowlę nie może wiecznie dostawać do jedzenia papek. W pewnym momencie wypada mu dać do jedzenia pokarm stały. Nie jest to jednak niczym dziwnym, że taka nowość, wywołuje u mam sporo obaw. Gdy poznacie ten test, te dylematy znikną, a wasz maluszek będzie bezpiecznie odkrywał nowe smaki i konsystencje.

Niemowlę jedzenie

i

Autor: Getty Images Jakie produkty stałe podawać niemowlakowi?

Proste metody są niekiedy najskuteczniejsze i jak się okazuje mogą kryć w sobie wiele mądrości. Czasami nie wpadamy na to, co wydawałoby się oczywiste i gdy już to wiemy myślimy - "jeju, jakie to proste, dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałam".

Właśnie w tak banalny sposób, można nauczyć dziecko gryzienia, bez lęku o zadławienie. Wiadomo, że roczne dziecko powinno już umieć sprawnie gryźć i połykać większe kawałki warzyw, owoców i mięsa. Z drugiej strony, do 7 miesiąca zaleca się, by dziecko jadło idealnie roztarte pokarmy. Jak mu ułatwić naukę gryzienia w tak krótkim czasie? 

Zobacz też: Zamień papki na stałe pokarmy, a twoje dziecko szybciej nauczy się gryźć i mówić

Jak pokazuje amerykańska ratowniczka, założycielka platformy edukacyjnej dla rodziców - Tiny Hearts Education, na początku nauki gryzienia stałych pokarmów, idealnym rozwiązaniem będzie wybieranie bardziej miękkich produktów. 

By zadecydować, które się nadają, a które nie, warto wykonać test zgniatania

stałe pokarmy dla niemowlaka

i

Autor: Instagram/ @tinyheartseducation Jakie stałe pokarmy podawać niemowlęciu?

Pokarm, który łatwo się zgniata, jak banan, jajko, chrupek kukurydziany, awokado - będzie najlepszy na początki nauki gryzienia. 

Jeśli coś nie zgniata się łatwo, warto z tym odczekać, gdy dziecko poćwiczy trochę czasu z prostszym dla niego jedzeniem. Wtedy można zacząć stosować metodę odpowiedniego krojenia o której pisaliśmy już wcześniej. 

Zobacz: Jak kroić maluszkowi jedzenie, by uniknąć zadławienia? Ratowniczka wyjaśnia

Pokarmy twardsze można modyfikować np. za pomocą obróbki termicznej, gdy np. zmiękną po ugotowaniu, odpowiednio je pokroić. A jeśli maluszek nadal może mieć problem z ich gryzieniem, warto zamienić je na coś innego i unikać do momentu, gdy zrobi się bardziej sprawny w gryzieniu. 

Zobacz też galerię i film o pierwszej pomocy przy zachłyśnięciu i zadławieniu niemowląt:

Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu