Spis treści
- Gotowe jedzenie w słoiczkach - zdrowe jedzenie, bo bez chemii
- Zalety gotowych dań w słoiczkach dla niemowląt
- Zupa w słoiczku dla niemowlaka z certyfikatem
Gdy przyjdzie czas na rozszerzanie diety dziecka, zapewne i ty staniesz przed tym dylematem: gotować samej czy kupować dziecku gotowe posiłki? A jeśli gotowe, to w jaki sposób je wybierać i przede wszystkim, czy warto decydować się na takie rozwiązanie?
Gotowe jedzenie w słoiczkach - zdrowe jedzenie, bo bez chemii
Warto, bo słoiczki mają tak naprawdę same zalety. Wada jest tylko jedna – cena pojedynczego obiadku wynosi 4,50–8 zł, co dla niektórych rodziców może być dużą przeszkodą. A zalety?
Zalety gotowych dań w słoiczkach dla niemowląt
Po pierwsze, gotowa żywność dla niemowląt należy do dietetycznych środków spożywczych, musi więc spełniać rygorystyczne wymagania, dotyczące zarówno składu dań, jak i użytych podczas produkcji surowców czy sposobu przygotowywania i pakowania. Dlatego warzywa, owoce i mięso używane do produkcji dań w słoiczkach muszą odpowiadać surowym normom jakościowym, określonym w dyrektywach Unii Europejskiej. Nie może być w nich np. żadnych metali ciężkich, azotanów, środków ochrony roślin czy hormonów lub lekarstw przyspieszających wzrost (te substancje bywają zaś w jarzynach i mięsie, sprzedawanych w sklepach czy na bazarze). Gotowe produkty, zanim trafią na rynek, są szczegółowo badane i muszą uzyskać akceptację głównego inspektora sanitarnego oraz atesty odpowiednich instytucji (IMiD, PZH czy Instytutu Żywności i Żywienia).
Po drugie, dania w słoiczkach nie zawierają soli, konserwantów, sztucznych barwników ani przypraw. Do niektórych przecierów i deserków dodawana jest natomiast witamina C (uzupełnia się w ten sposób witaminę, straconą podczas produkcji, poza tym zakwasza ona danie, chroniąc je przed szybkim psuciem się). By potrawy jak najdłużej były przydatne do spożycia, są pasteryzowane i sterylizowane. Napełnione i zamknięte słoiczki poddaje się działaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu pod wieczkiem wytwarza się próżnia zabezpieczająca zawartość. Zupki i dania obiadowe są sterylizowane, czyli ogrzewane do temperatury powyżej 100ºC – to chroni je przed rozwojem bakterii. Owoce, które z natury są bardziej kwaśne, a więc dłużej zachowują świeżość, są pasteryzowane (czyli ogrzewane w temperaturze pomiędzy 60 a 95 st. C).
Po trzecie, na każdym słoiczku jest informacja, od jakiego wieku danie można podawać dziecku karmionemu piersią, a od jakiego – butelką. Tak opisany posiłek ma odpowiednią dla malucha konsystencję i zawiera dokładnie to, czego potrzebuje dziecko w konkretnym wieku.
Po czwarte, wybór dań jest olbrzymi – od prostych zupek z marchewki po wyrafinowane potrawy niczym z pięciogwiazdkowej restauracji: warzywa w potrawce z cielęciną, krem z dyni, lazania, łosoś w warzywach, jagnięcinka w kremie marchwiowo-dyniowym – na pewno uda się coś znaleźć nawet dla niejadka.
>>Gluten: jak wprowadzać go do diety dziecka?>>
Zupa w słoiczku dla niemowlaka z certyfikatem
Najnowsza kategoria dań w słoiczkach to potrawy BIO. Podobnie jak pozostałe, spełniają surowe normy europejskie dotyczące procesu produkcji. Słówko „bio” na opakowaniu oznacza, że produkt otrzymał specjalny certyfikat, potwierdzający jego bardzo wysoką jakość, gdyż użyte do jego produkcji surowce pochodzą z gospodarstw, które dodatkowo spełniają również bardzo rygorystyczne normy ekologiczne, dokładnie określone przepisami unijnymi. Nadzór nad tymi gospodarstwami sprawują zaś niezależne instytucje, uprawnione do wydawania certyfikatów jakości. Pracujący w nich inspektorzy sprawdzają, jaki rodzaj środków ochrony roślin jest stosowany w danym gospodarstwie, jaką paszę dostają zwierzęta, których mięso trafi potem do słoiczków, czy w jakich warunkach są hodowane.
Zobacz film: Żywienie niemowląt: gotowe dania ze słoiczka
miesięcznik "M jak mama"