Spis treści
- Jogurt nie ma wartości odżywczych
- Jogurt może zastąpić niemowlęciu mleko
- Jaki jogurt wybrać dla niemowlęcia?
- Nie każdy jogurt zawiera probiotyki
- Jogurt dla niemowląt nie różni się od zwykłego jogurtu
- Jogurtów nie można podawać dzieciom uczulonym na krowie mleko
- Jogurty są odpowiednim posiłkiem dla dzieci nietolerujących laktozy
- Bakterie z jogurtu mogą zaszkodzić dziecku
- Małym dzieciom lepiej nie podawać zwykłych jogurtów owocowych
- W menu ponadrocznego dziecka jogurt można wykorzystywać nie tylko do bezpośredniego spożycia.
- Niemowlęciu nie wolno podawać jogurtów "light"
- Jogurty, również te dla niemowląt, zawierają dużo środków konserwujących
Jogurt jest napojem fermentowanym, wyprodukowanym na bazie pasteryzowanego mleka zakwaszonego specjalnymi szczepami bakterii. Jogurt dla niemowlaka można zrobić samodzielnie w domu albo kupić gotowy.
Jednak jogurt jogurtowi nierówny, dlatego w sklepach znajdziemy go w różnych lokalizacjach: i na stoisku z produktami mlecznymi, i tam, gdzie sprzedawane są produkty dla najmłodszych. Jaki jogurt może jeść niemowlak? Czy jogurt to dobry sposób na rozszerzanie diety niemowląt?
Czytaj: O czym pamiętać przy rozszerzaniu diety miesiąc po miesiącu?
Jogurt nie ma wartości odżywczych
MIT. Jogurt w diecie dziecka to bardzo wartościowe źródło wapnia, niezbędnego do wzrostu kości. Jogurt zawiera również cenne aminokwasy, witaminę B oraz kwas foliowy, a jogurty probiotyczne mają również bakterie korzystne dla układu pokarmowego. Picie jogurtu przez dzieci wspomaga też proces trawienia i wchłaniania laktozy.
Jogurt może zastąpić niemowlęciu mleko
MIT. Kubeczek jogurtu w diecie niemowlaka nie zastąpi ani piersi, ani butelki mleka modyfikowanego, które są podstawą codziennego menu. Dopiero u starszych dzieci – gdy dieta jest zróżnicowana i niezbędne składniki odżywcze, takie jak żelazo, minerały czy witaminy dostarczane są z innych źródeł – jogurtem można zastąpić inne produkty mleczne, jeśli dziecko ich nie lubi.
Czytaj: Dieta dziecka z nietolerancją laktozy: co dawać dziecku zamiast nabiału?
Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia
Jaki jogurt wybrać dla niemowlęcia?
Jakość jogurtu wynika to z różnic w składzie produktów, a co za tym idzie, wieku, od jakiego można je podawać dzieciom. Jogurty dla niemowląt mogą trafić do menu dziecka od początku rozszerzania diety. Jogurty naturalne dla dorosłych warto natomiast zacząć podawać nieco później – eksperci radzą, aby było to ok. 10.-11. miesiącu życia dziecka.
I choć warto przestrzegać tych terminów ze względu na cenne właściwości zdrowotne jogurtów, wielu rodziców opóźnia ten moment, obawiając się między innymi tego, że zawarte w jogurtach bakterie zaszkodzą niemowlakowi bądź jogurt uczuli go na białko mleka krowiego.
Nie każdy jogurt zawiera probiotyki
PRAWDA. Szczepy bakterii probiotycznych są tylko w jogurtach oznakowanych jako probiotyczne. W odróżnieniu od bakterii znajdujących się w zwykłych jogurtach probiotyki są w stanie przeżyć w kwaśnym środowisku żołądka i docierają do jelit.
Pełnią tam ważne funkcje, między innymi zapobiegają rozwojowi szkodliwych dla organizmu drobnoustrojów, a także uszczelniają ścianki nabłonka jelit, co wspiera odporność. Jogurty probiotyczne są oznaczone w specjalny sposób: na ich opakowaniu znajduje się informacja o tym, jakie szczepy dobrych bakterii zawierają i ile (minimalna ilość, która zapewnia pozytywny efekt zdrowotny to, 1 mln bakterii na 1 gram jogurtu).
Czytaj: Białko w diecie niemowlaka: co jest najlepszym źródłem białka dla dziecka?
Jogurt dla niemowląt nie różni się od zwykłego jogurtu
MIT. Jogurty dla niemowląt to produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, o składzie dostosowanym do potrzeb i możliwości żołądków małych dzieci. Choć również są to produkty na bazie mleka, ich skład jest zmodyfikowany – jogurty dla niemowląt mają obniżony poziom białka (co zapobiega zbytniemu obciążeniu nerek dziecka), są za to wzbogacane m.in. w wapń, cynk czy magnez.
Dzięki temu można je podawać dzieciom już w 7. miesiącu życia. Rozszerzanie diety niemowlaka o jogurt powinno odbywać się stopniowo (każdego dnia zwiększamy porcję jogurtu o dwie łyżeczki). Ważne, by w tym samym czasie nie rozszerzać diety o żaden inny produkt.
Jogurtów nie można podawać dzieciom uczulonym na krowie mleko
PRAWDA. W składzie jogurtów jest to samo białko co w mleku, dlatego dziecko, które nie może pić mleka, nie może też jeść jogurtów. Ten typ alergii często jednak mija z wiekiem, dlatego gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, w porozumieniu z lekarzem warto sprawdzić, czy przypadkiem alergia nie ustąpiła, a próbę ponownego wprowadzenia nabiału do diety dziecka warto zacząć właśnie od jogurtu.
Jogurty są odpowiednim posiłkiem dla dzieci nietolerujących laktozy
PRAWDA. Laktoza to cukier mleczny – jogurty zawierają go dużo mniej niż mleko, w dodatku jest on już częściowo rozłożony przez bakterie na cukry podstawowe: glukozę i galaktozę. Poza tym żywe kultury bakterii, które zawiera jogurt, wspomagają wytwarzanie enzymu laktazy, którego brak odpowiada za nietolerancję laktozy.
Bakterie z jogurtu mogą zaszkodzić dziecku
MIT. Jeśli jogurt jest szczelnie zamknięty i nieprzeterminowany, nic złego się nie stanie, bo są w nim wtedy tylko pożyteczne bakterie. Ważne jednak, by jogurt przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta. Jogurty dla niemowląt nie wymagają przechowywania w lodówce, te zwykłe jednak trzeba w niej trzymać.
Czytaj: Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść 4 miesięczne dziecko?
Jogurt w diecie dziecka: przepisy
Małym dzieciom lepiej nie podawać zwykłych jogurtów owocowych
PRAWDA. Może się zdarzyć, że w składzie jogurtów owocowych będą sztuczne barwniki, aromaty i dodatki smakowe, które nie są wskazane w diecie niemowląt. Warto sprawdzać skład jogurtu na etykiecie albo jogurt naturalny podawać z odrobiną zmiksowanych owoców, które dziecko zna i lubi, a jego organizm dobrze toleruje.
W menu ponadrocznego dziecka jogurt można wykorzystywać nie tylko do bezpośredniego spożycia.
PRAWDA. Jogurt może być składnikiem sosów do sałatek czy mięsa, a w zupie zastąpić śmietanę. Na bazie jogurtu można maluchowi przyrządzić domowy chłodnik, zrobić lody czy deser z owocami.
Niemowlęciu nie wolno podawać jogurtów "light"
PRAWDA. Na opakowaniach jogurtów często podawana jest również zawartość tłuszczu. W trosce o zdrowie dziecka lepiej wybierać te pełnotłuste. Jogurty typu light nie nadają się dla dzieci, bo nie ma w nich rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D czy K, a zawarty w nich wapń jest gorzej wchłaniany.
Od czasu do czasu maluszkowi można podawać również jogurt grecki, który zawiera mniej tłuszczu, a od zwykłego jogurtu odróżnia go konsystencja – można go kroić jak masło. Nie spływa z łyżeczki i ma łagodny smak, ale przed jego zakupem również trzeba przeczytać etykietę.
Dobry jogurt grecki ma w składzie wyłącznie śmietankę i kultury bakterii. Tymczasem wielu producentów dodaje zagęstniki, które nadają im aksamitną konsystencję, ale mogą obciążać delikatny układ pokarmowy niemowlęcia.
Czytaj: PRODUKTY LIGHT dla dzieci? Czy to dobry pomysł na odchudzanie dziecka?
Jogurty, również te dla niemowląt, zawierają dużo środków konserwujących
MIT. Zgodnie z polskim prawem do jogurtów nie wolno dodawać konserwantów. Ich długi termin ważności wynika z faktu, że zawierają one bakterie mlekowe, które zakwaszają jogurt i nie dopuszczają do rozwoju mikrobów.
Kłopoty z trawieniem u niemowląt: 7 najczęstszych problemów
miesięcznik "M jak mama"