Karmienie butelką latem - zasady bezpiecznego karmienia

2012-07-19 14:28

Letnie dni to dla wielu dzieci karmionych butelką czas utraty apetytu i… częstych infekcji układu pokarmowego. Na forum www.mjakmama24.pl pytacie, jak ich uniknąć. Oto zasady zdrowego i bezpiecznego karmienia butelką w upały.

Karmienie butelką latem - zasady bezpiecznego karmienia

i

Autor: Getty Images Karmienie butelką latem - zasady bezpiecznego karmienia

Spis treści

  1. Karmienie butelką latem: jak przygotowywać mleko, by nie zaszkodziło?
  2. Karmienie butelką latem: jakiej wody używać do zrobienia mleka?
  3. Karmienie butelką latem: gdzie przygotować mleko na spacer - w domu czy na dworze?
  4. Uwaga na soki
  5. Jak długo można przechowywać mleko?
  6. Czy proszek do przygotowywania mieszanki musi stać w lodówce?
  7. Co zrobić, gdy dziecko zje tylko odrobinę mleka i nie chce reszty?
  8. Czy mleko można rozrzedzić wodą, by dziecko się napiło?
  9. Jak karmić niemowlę podczas podróży?

Karmienie butelką latem: jak przygotowywać mleko, by nie zaszkodziło?

Trzeba to robić w sposób zalecany przez producenta, skrupulatnie przestrzegając zasad higieny. Butelki i smoczki muszą być dokładnie wymyte i wyparzone. Najlepiej wymyć je zwykłym płynem do naczyń, dokładnie wypłukać, potem wysterylizować w specjalnym urządzeniu, tzw. sterylizatorze. Zanim zaczniesz robić mieszankę, starannie umyj ręce. Następnie do butelki wlej przegotowaną i ostudzoną wodę – większość producentów zaleca, by proszek wsypywać do wody o temperaturze 50°C, a zgodnie z najnowszymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, bezpieczniejsze jest rozpuszczanie proszku w wodzie o temperaturze 70°C (w której ginie więcej drobnoustrojów niż w 50°C). Mieszankę zawsze odmierzaj miarką dołączoną do opakowania – musi być idealnie sucha, bo nawet niewielka ilość wilgoci sprawi, że proszek zacznie się zbrylać.

Karmienie butelką latem: jakiej wody używać do zrobienia mleka?

Najlepiej butelkowanej, niskozmineralizowanej. Trzeba jednak pamiętać, że woda również się psuje; dobrze więc używać takiej w małych opakowaniach (jeśli to niemożliwe, dużą butelkę po otwarciu trzeba wstawić do lodówki, gdzie może stać maksymalnie 48 godzin). Gotujemy ją pół godziny przed przyrządzeniem mieszanki – tyle czasu potrzeba, by ostygła.

Karmienie butelką latem: gdzie przygotować mleko na spacer - w domu czy na dworze?

Najwygodniej i najbezpieczniej byłoby nakarmić malca przed wyjściem na spacer. Jeśli jednak planujecie dłuższą, kilkugodzinną wyprawę, dużo lepiej je zrobić na dworze. Zabierz ze sobą wtedy dwie butelki do karmienia (jedną na zapas). Do każdej wlej przegotowaną, lekko ostudzoną wodę, zatkaj koreczkiem i zapakuj do opakowania termicznego, które utrzymuje temperaturę wody. Mleko w proszku odmierz i wsyp do specjalnego pojemnika (mają je w ofercie niektóre firmy produkujące akcesoria dla niemowląt). Alternatywą dla takiego pojemniczka jest wyparzony i wytarty do sucha słoiczek. Mleko przygotuj dopiero wtedy, kiedy maluszek zgłodnieje.

Dobrze wiedzieć

Uwaga na soki

Podajesz je w butelce? Pamiętaj, że po otwarciu opakowania one również szybko się psują. Na spacerze albo w podróży lepiej otwierać je tuż przed podaniem dziecku.

Jak długo można przechowywać mleko?

Na opakowaniu mieszanek producenci informują, że produkt po przygotowaniu należy spożyć w ciągu dwóch godzin. W upalne dni lepiej jednak przygotować mieszankę tuż przed podaniem jej maluszkowi.

Czy proszek do przygotowywania mieszanki musi stać w lodówce?

Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy pilnować, by opakowanie nie stało w miejscu silnie nasłonecznionym i było szczelnie zamknięte. Najlepiej przechowywać je w szafce, w temperaturze pokojowej. Najchłodniej jest w szafkach położonych tuż przy podłodze, bo nagrzane powietrze wędruje ku górze i w wyżej powieszonych szafkach jest cieplej. Mieszanki nie wolno przechowywać w miejscu wilgotnym – zawilgocony proszek będzie świetną pożywką dla bakterii.

Co zrobić, gdy dziecko zje tylko odrobinę mleka i nie chce reszty?

Maluszka nie wolno karmić na siłę. W takiej sytuacji najlepiej podawać dziecku więcej posiłków i częściej, ale w mniejszych porcjach. Pamiętaj tylko, że niedopite mleko należy wylać od razu po karmieniu – nie wolno podawać go dziecku ponownie do picia, bo po kontakcie ze śliną w niedopitych resztkach mnożą się bakterie, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe.

Czy mleko można rozrzedzić wodą, by dziecko się napiło?

Nie. Mieszankę trzeba przygotowywać zgodnie z zaleceniem na opakowaniu. Nie wolno go rozcieńczać, bo to zmniejszy ilość witamin i składników mineralnych. Maluszkowi można podać do picia niskozmineralizowaną, przegotowaną wodę albo herbatkę dla niemowląt.

Jak karmić niemowlę podczas podróży?

Podobnie jak na spacerze, tylko trzeba zabrać więcej butelek i odmierzonych porcji mleka. Jeśli podróż jest dłuższa, problem może być jedynie z przegotowaną wodą. W niej po pewnym czasie również zaczynają mnożyć się bakterie, dlatego najlepiej zabrać ze sobą porcję wody na dwa karmienia (w termoopakowaniach), i zapas wody butelkowanej, którą przegotujecie po drodze. Możliwości są dwie: albo poprosicie o to obsługę na stacji benzynowej, albo przed wyjazdem kupicie czajnik samochodowy z wtyczką do zapalniczki samochodowej (cena: od 30 zł), są w sklepach turystycznych i na aukcjach w internecie.

miesięcznik "M jak mama"