Karmienie na śpiocha. Warty wypróbowania sposób dla ciągle niewyspanych mam

2023-01-25 15:32

Marzeniem każdej świeżo upieczonej mamy jest przespana noc. Karmienie niemowlęcia przez sen może być jednym ze sposobów, aby malec nie budził się ciągle na jedzenie. Na czym polega polega karmienie na śpiocha i czy działa? Czy jest zdrowe dla dziecka?

mama karmiąca piersią niemowlę w nocy przy zapalonej lampce

i

Autor: Getty images Karmienie na śpiocha. Czy karmienie niemowlęcia przez sen to sposób na dłuższy nocny odpoczynek mamy?

Karmienie niemowlęcia przez sen może być ratunkiem dla wielu niewyspanych rodziców małych dzieci. Noworodki i niemowlęta mają małe żołądki, więc ciągle są głodne. Dodatkowo, pokarm mamy szybko się trawi, dlatego dzieci budzą się w nocy co 2-3 godziny. A to dla każdej mamy prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli nocne pobudki trwają już jakiś czas i mamie ciągle brakuje snu.

Specjaliści radzą: jeśli maluch jest już po okresie noworodkowym, ale nadal budzi się do karmienia częściej niż kilka razy w ciągu nocy, wypróbuj karmienia we śnie.

Spis treści

  1. Na czy polega karmienie przez sen?
  2. Harmonogram karmienia dziecka przez sen
  3. W jaki sposób karmić dziecko przez sen?
  4. W jakim wieku można karmić dziecko przez sen?
  5. Karmisz przez sen? Uważaj na to
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodz

Na czy polega karmienie przez sen?

Karmienie przez sen to podawanie dziecku piersi (lub butelki) zanim ono się obudzi na pierwsze nocne ssanie. W ten sposób zapełniasz mu brzuszek, zanim poczuje głód i zanim samo zacznie domagać się piersi. Taki pomysł wydłuża czas do pierwszej pobudki malca. 

Zazwyczaj kobiety karmią dziecko podczas lub tuż przed jego usypianiem, czyli ok. godziny 19-20. Pierwsza pobudka na karmienie ma miejsce 2-3 godziny później, czyli wtedy, gdy mama właśnie położyła się i udało jej się zasnąć. To frustrujące, prawda?

Dlatego specjaliści radzą, aby nakarmić dziecko zanim samemu położymy się do łóżka - nawet gdy malec śpi. Karmienie przez sen opóźni moment jego pierwszej pobudki z powodu głodu, a tobie da dodatkowe 2-3 godziny nieprzerwanego snu. 

Nie martw się, że dziecko jest "nieprzytomne" i przysypia przy piersi, więc nie otrzymuje pełnego posiłku. To nic - nawet kilkuminutowe ssanie może zaspokoić jego głód na kolejną godzinę lub dwie. W rezultacie zarówno ty, jak i dziecko zapewniacie sobie dłuższy, nieprzerwany sen. 

Czytaj również: 10 pytań o nocne karmienie piersią niemowlęcia

To on odpowiada za większość nocnych pobudek. Oto sposoby na nocny lęk separacyjny u niemowlęcia

Harmonogram karmienia dziecka przez sen

Jak wygląda zazwyczaj wieczór i noc mamy niemowlęcia? Około godziny 19 karmisz dziecko, a ono zapada powoli w sen. Około 22 ty sama zaczynasz szykować się do łóżka. Zasypiasz jednak tylko na godzinę, bo ok. 23 dziecko budzi się na pierwsze karmienie. Zasypiacie oboje ok. 24 w nocy, aby znów obudzić się około 2 lub 3 rano na kolejne ssanie. A potem o 5 rano... 

Karmienie przez sen oznacza zmianę tego harmonogramu i dotychczasowego rytmu karmień.

  • 18:30 karmienie dziecka przed snem
  • 19:00 dziecko idzie spać
  • 22:30 karmienie przez sen
  • 23:00 mama idzie spać
  • 3:00 dziecko budzi się na pierwsze karmienie
  • 3:30 oboje zasypiacie
  • 6:00 dziecko budzi się na karmienie

W jaki sposób karmić dziecko przez sen?

Najlepsze efekty daje karmienie dziecka przez sen, gdy niemowlę jest w fazie aktywnego snu (to faza REM, gdy dziecko poruszać rękami, nogami, trzepocze powiekami itd.). Badania pokazują, że pozwala to na efektywniejsze nakarmienie dziecka.

Postaraj się oczywiście, aby moment ten zsynchronizować z twoją porą kładzenia się do łóżka. Pamiętaj tez, że karmienie dziecka wcześniej niż 2-3 godziny po jego ostatnim posiłku nie ma sensu. Dziecko nie będzie jeszcze głodne i nie wypije takiej ilości mleka, aby wydłużyć czas do następnej pobudki.

Jak nakarmić dziecko przez sen? Delikatnie wyjmij malca z łóżeczka. Spróbuj go trochę rozbudzić, np. wyjmując go ze śpiworka, przewinąć, ale nie musisz tego robić. Trzymając dziecko w ramionach (nie podawaj butelki, gdy malec leży w swoim łóżeczku), podaj malcowi pierś lub butelkę, aby zachęcić go do ssania. Gdy dziecko skończy jeść, spróbuj je potrzymać do odbicia, a potem odłóż z powrotem w łóżeczka.

W jakim wieku można karmić dziecko przez sen?

Karmienie przez sen i opóźnianie pobudki dziecka nie powinno dotyczyć noworodków. Kilkutygodniowe dzieci muszą jeść co najmniej co 2-4 godziny. Ale starsze, 2-3 miesięczne niemowlęta, mogą mieć dłuższe przerwy między posiłkami, dlatego to dobry moment na wypróbowanie karmienia przez sen.

Kiedy przestać karmić sen? W wieku 6 miesięcy większość zdrowych dzieci nie potrzebuje już w ogóle nocnego karmienia. To dobry moment na stopniowe odzwyczajanie dziecka od pobudek w środku nocy. Jak odzwyczaić dziecko od nocnego karmienia, przeczytasz TUTAJ.

Karmisz przez sen? Uważaj na to

Karmienie we śnie może bardziej wybudzić dziecko i spowodować problemy z ponownym zaśnięciem. Uważaj też, aby przez karmienie przez sen nie przekarmiać niemowlęcia. Dziecko może nie potrzebować dodatkowego karmienia, ale zorientujesz się, że tak jest, bo będzie odsuwało główkę od piersi, pluło mlekiem itd.

Pamiętaj też, aby nie karmić dziecka leżącego w łóżeczku, bo może to spowodować zakrztuszenie.