Spis treści
- Kwasy tłuszczowe w diecie niemowlaka
- Karmienie niemowlat piersią: naturalnie i idealnie dobrane tłuszcze w diecie niemowlaka
- Karmienie butelką: dobra mieszanka zapewni właściwe tłuszcze w diecie niemowlaka
- Polecamy wideo: Nasz ekspert przedstawia zalety karmienia piersią
Tłuszcze w diecie niemowlaka są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Początkowo niemowlę otrzymuje je wraz z mlekiem matki bądź odpowiednio dobrane w mleku modyfikowanym. I choć lekarze coraz częściej ostrzegają – polskie dzieci jedzą zbyt dużo tłustych potraw, przez co mogą mieć w przyszłości problemy ze zdrowiem, to te ostrzeżenia nie dotyczą jednak najmłodszych. Dowiedziono, że dieta niemowlaka powinna być tak ułożona, by tłuszcze dostarczały nawet 50 proc. energii (starszym dzieciom – najwyżej 30 proc.). W życiu człowieka nie ma bowiem drugiego okresu, w którym organizm rozwijałby się tak intensywnie jak w ciągu pierwszego roku.
Przeczytaj również: 15 faktów o MLEKU KOBIECYM: najzdrowszy pokarm dla niemowlaka
Kwasy tłuszczowe w diecie niemowlaka
W tym czasie przeciętne niemowlę przybiera na wadze z 3–4 do 10–12 kilogramów, zaś jego mózg trzykrotnie zwiększa swoją masę. W ciągu sekundy w komórkach nerwowych mózgu powstają trzy miliardy nowych połączeń między neuronami, dzięki czemu z dnia na dzień funkcjonuje on coraz sprawniej. Wszystkie te zmiany pochłaniają mnóstwo energii, dlatego pokarm dla niemowlaka musi być kaloryczny. Jednak tłuszcze to nie tylko energia. Niektóre z nich, jak nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy i alfa-linolenowy) oraz długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwane LCPUFA, są także budulcem błon wszystkich komórek organizmu. To dzięki nim komórki mają odpowiednią budowę i prawidłowo pracują. Kwasy te występują też w dużym stężeniu w tkankach nerwowych – korze mózgowej i siatkówce oka. Pełnią ważną rolę w procesach rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, poprawiają pracę mózgu i ostrość widzenia. Organizm człowieka jednak ich nie wytwarza – trzeba mu ich codziennie dostarczać wraz z pokarmem. Jak więc zapewnić dziecku odpowiednie ilości tych kwasów tłuszczowych?
Przeczytaj również: Dieta małego dziecka: niezbędne kwasy tłuszczowe LCPUFA
Karmienie niemowlat piersią: naturalnie i idealnie dobrane tłuszcze w diecie niemowlaka
Pokarm kobiecy jest wyjątkowo bogaty w tłuszcze – ich udział w wartości energetycznej wszystkich składników odżywczych mleka to blisko połowa, a więc dokładnie tyle, ile potrzebuje dziecko. Ale tylko pod warunkiem, że kobieta karmiąca prawidłowo się odżywia, a w jej diecie znajdują się pokarmy zawierające kwasy tłuszczowe. Jeśli więc karmisz malucha piersią, musisz dbać, by twoja dieta była bogata w jaja i ryby morskie (makrela, halibut, dorsz). Badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców dowiodły bowiem, że w pokarmie jest wtedy więcej cennych kwasów LCPUFA. Powinnaś również używać w swojej kuchni dużo oliwy z oliwek, oleju arachidowego i słonecznikowego (np. do sałatek), gdyż wtedy twój pokarm będzie bogatszy w kwas linolowy.
Przeczytaj również: Dieta karmiącej mamy: rozprawiamy się z mitami
Karmienie butelką: dobra mieszanka zapewni właściwe tłuszcze w diecie niemowlaka
W niektórych mieszankach dla niemowląt również znajdują się kwasy tłuszczowe. Ich profil oraz zawartość w mleku określa specjalna dyrektywa Unii Europejskiej. Zgodnie z nią, w każdej mieszance mleka do karmienia butelką jest ponad 40 proc. kwasów tłuszczowych nasyconych, ok. 40 proc. kwasów jednonienasyconych oraz ponad 10 proc. kwasów wielonienasyconych. Pochodzą one przede wszystkim z olejów roślinnych – sojowego, palmowego, kukurydzianego i kokosowego. Od niedawna do niektórych mieszanek dodawane są również kwasy LCPUFA, pozyskiwane z morskich alg i ryb. Jeszcze kilka lat temu można je było znaleźć wyłącznie w mleku dla wcześniaków, jako że większość przedwcześnie urodzonych maluchów ma niedobory tych kwasów, przez co są słabsze i częściej mają kłopoty ze wzrokiem. Najnowsze badania wykazały jednak, że dzieci karmione piersią, dzięki kwasom LCPUFA znajdującym się w mleku matki, rozwijają się lepiej, szybciej się uczą i mają większe zdolności językowe od maluchów karmionych mieszankami. Dlatego, by maksymalnie upodobnić sztuczne mleko do pokarmu kobiecego, kwasy LCPUFA zaczęto dodawać również do niektórych mieszanek. Można je kupić w aptekach bez recepty. Pamiętaj jednak, że decyzję o zmianie mleka powinien podjąć pediatra, który zna dziecko i jego stan zdrowia, i może ocenić, czy takie mleko jest dla niego konieczne.
Przeczytaj również: 15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie