Spis treści
- Karmienie piersią bliźniąt – karmienie indywidualne
- Karmienie piersią bliźniąt – karmienie jednoczesne
- Zalety karmienia piersią: mleko matki
- Jak używać laktatora
Gdy bliźnięta się urodzą, ważne jest, aby jak najszybciej przystawić je do piersi. Wczesny kontakt dzieci z piersią pobudza wytwarzanie pokarmu i w dużym stopniu wpływa na powodzenie karmienia. Ilość wytwarzanego mleka reguluje się zgodnie z zasadą popytu i podaży, czyli im częściej dzieci będą ssały, tym więcej będzie w piersiach pokarmu. Cesarskie cięcie nie jest przeszkodą w karmieniu piersią – może tylko nieco opóźnić proces wytwarzania pokarmu. Wtedy oczywiście dzieci będą dokarmiane w szpitalu mieszanką. W sytuacji, gdy maluszki są wcześniakami i leżą w inkubatorze, pokarm powinnaś odciągać (patrz ramka obok). Jeśli dzieci są przy tobie i możesz je przystawiać bezpośrednio do piersi, na początku bliźnięta karm pojedynczo. Dzięki temu łatwiej opanujesz tę sztukę i będziesz mogła pomóc dziecku, które np. źle chwyci pierś, bo masz więcej swobody i wolne ręce.
Karmienie piersią bliźniąt – karmienie indywidualne
Prawidłowe przystawienie do piersi bliźniąt to bardzo ważna rzecz. Pamiętaj, że usta malca nie mogą być zaciśnięte, tylko szeroko otwarte – powinien uchwycić ustami brodawkę i dużą część otoczki. Zwracaj uwagę, czy słychać odgłos połykania pokarmu. Indywidualne karmienie ma też tę zaletę, że bardziej sprzyja nawiązywaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem, bo możesz skupić uwagę na nim jednym. Karm w różnych pozycjach, aby cała tkanka gruczołowa była pobudzana do tworzenia pokarmu. Starannie notuj, kiedy które dziecko było karmione, jak długo i z której piersi. Notuj też liczbę mokrych pieluszek i pieluch ze stolcem. Podczas pierwszych sześciu tygodni życia przerwy w karmieniu nie powinny trwać dłużej niż cztery godziny, także w nocy. Gdy któreś z dzieci nie budzi się samo na posiłek, trzeba je obudzić i nakarmić. Indywidualne karmienie pochłania oczywiście bardzo dużo czasu i wymaga pomocy innej osoby. Często jest bowiem tak, że gdy jedno dziecko jest karmione, drugie się mocno denerwuje i płacze – ktoś powinien się nim wtedy zająć, bo w przeciwnym razie i ty będziesz zestresowana, a stres to znany wróg laktacji. Zresztą musisz mieć pomoc w pierwszych kilku tygodniach. Ty będziesz mieć czas w zasadzie tylko dla dzieci, wszystkie pozostałe obowiązki powinien przejąć ktoś inny. Dlatego przyjmij każdą oferowaną ci pomoc i proś o nią przyjaciół oraz krewnych, gdy jesteś w potrzebie.
Karmienie piersią bliźniąt – karmienie jednoczesne
Gdy wszyscy troje załapiecie już, o co w tym chodzi, możesz karmić maluszki jednocześnie – w ten sposób oszczędzisz sporo czasu, co jest w waszej sytuacji bezcenne. Policzmy: każde z niemowląt powinno ssać pierś przynajmniej osiem razy na dobę. Jedno karmienie trwa średnio 20–30 minut, a więc jeśli chciałabyś je karmić pojedynczo, samo podawanie piersi zajmie ci osiem godzin każdego dnia! Choćby dlatego warto nauczyć się karmić bliźniaki jednocześnie. Takie symultaniczne karmienie ma również inne zalety: wydzielanie mleka jest wtedy efektywniejsze, bo podwójne ssanie powoduje większy wzrost stężenia prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka. Poza tym może być tak, że jedno dziecko ssie bardzo słabo, bo inaczej nie umie lub nie chce. Jednak dzięki temu, że jednocześnie drugie ssie jak należy, pokarm będzie silnie wydzielany z obu piersi, na czym skorzysta i ten bardziej ospały maluch. Jest kilka pozycji, które umożliwiają jednoczesne karmienie bliźniąt (patrz – rysunki obok). Na początku z pewnością nie będzie to łatwe, ale z każdym dniem będziesz sobie radzić coraz lepiej. Podczas karmienia powinnaś przyjąć jak najwygodniejszą pozycję, bo jeśli nie będziesz zrelaksowana, mleko może słabiej wypływać z piersi. Dzieci zaś powinny być tak ułożone, aby mogły dobrze ssać bez konieczności skręcania główki. Na początku doradza się zmianę stron (piersi) przy każdym karmieniu – dzięki temu obie piersi będą stymulowane w miarę jednakowo, nawet kiedy jedno dziecko ma mniejszy apetyt lub ssie słabiej niż drugie. Po pewnym czasie można strony zmieniać tylko raz dziennie. Można też przyporządkować każdemu dziecku jedną pierś – wtedy reguluje ono sobie ilość mleka według własnych potrzeb. Każda matka bliźniąt na pewno znajdzie swój sposób postępowania. Jeśli jeden z maluszków nie będzie chciał ssać piersi, wtedy zrób tak: karm jedno dziecko, a z drugiej piersi – w tym samym czasie – odciągaj laktatorem mleko dla maluszka, który nie chce ssać.
Zalety karmienia piersią: mleko matki
Mleko matki to dla niemowlęcia najlepszy pokarm, ponieważ zawiera wszystkie substancje odżywcze, witaminy, enzymy oraz przeciwciała. To najważniejszy argument za tym, że warto karmić piersią. Zapytaliśmy eksperta o to jakie są inne zalety karmienia piersią. Dowiesz się również kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi oraz w jakich przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe.
Jak używać laktatora
Laktator jest urządzeniem do odciągania nadmiernej ilości mleka z piersi. Bywa bardzo przydatny. Dzięki niemu możesz na przykład zostawić dziecko pod opieką innej osoby, wciąż mając pewność, że otrzyma ono najlepszy pokarm. Odciąganie pokarmu przy użyciu laktatora jest bardzo proste i w dzisiejszych czasach niemal każda mama korzysta z tego urządzenia. Na rynku dostępne są różne typy laktatorów, w różnych cenach. Dowiedz się, w jaki sposób odciągać pokarm z piersi przy użyciu laktatora elektrycznego.
miesięcznik "M jak mama"