Spis treści
Mleko mamy ma idealny skład dla dziecka. Chroni przed alergiami, zawiera mnóstwo składników odżywczych i przeciwciał, dzięki czemu też chroni przed infekcjami. Nie można się więc dziwić, że karmienie piersią jest zalecane przez lekarzy i położne.
>> Co powinna jeść karmiąca matka? >>
Karmienie piersią zapobiega chorobom cywilizacyjnym
- Karmienie piersią ogranicza ryzyko wystąpienia poważnych chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, otyłość czy nadciśnienie. Badania z ostatnich 20 lat pokazały, że dzieci karmione piersią mają inaczej zaprogramowany metabolizm - mówi Anna Rzeszotek, ekspert programu "Zdrowy start w przyszłość".
>> Gwiazdy o presji społeczeństwa, dotyczącej karmienia piersią >>
Karmienie piersią: jak długo karmić?
Przez pierwsze pół roku życia dziecka mleko stanowi podstawę żywienia. Po tym czasie powoli można wprowadzać posiłki uzupełniające, ale mleko dalej powinno zajmować główne miejsce w schemacie żywienia dziecka.
- Dla mnie karmienie piersią było czymś oczywistym. Od początku wiedziałam, że będę synka karmiła piersią - mówi tyczkarka Monika Pyrek. - Na początku zakładałam sobie, że będę karmić minimum pół roku, chyba że uda mi się utrzymać pokarm dłużej. Maksymalnie zakładałam rok - tłumaczy.
12 miesięcy powinno być taką granicą, po przekroczeniu której przestajemy karmić dziecko piersią.
Dzień Dobry TVN/x-news